Masa ve sandalyeye bağımlı çalışanlar yandı!

Masa ve sandalyeye bağımlı çalışanlar yandı! Masa ve sandalyeye bağımlı çalışan kişileri bekleyen büyük tehlikeler var.

Masa ve sandalyeye bağımlı çalışanlar yandı!

Masa ve sandalyeye bağımlı çalışanları bekleyen tehlike!

Genç yaşlarda görmeye alışık olmadığımız boyun, sırt ve bel ağrıları, dirsek, el bileği ve diz sorunları son yıllarda ofis çalışanlarının korkulu rüyası haline geldi. Uzmanlar, bu sorunların temelinde uzun saatler boyunca kötü pozisyonda oturuş ve hareketsizliğin yattığını söylüyor. Peki, buna karşı ne yapmalıyız?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Kerem Canbora, masa ve sandalyeye bağımlı geçen iş hayatının özellikle beyaz yakalılarda ciddi ortopedik sorunlara yol açtığını ifade ederek alınabilecek hayati önem taşıyan önlemleri paylaştı.

Canbora, yaptığı işten memnun olmayan, yoğun stres altında çalışan ve günlük hayatında da mutsuz olan ofis çalışanlarında kas iskelet sistemi problemlerinin daha fazla görüldüğünü ifade etti.

Uzun süre yanlış pozisyonda oturmanın boyun sırt ve bel ağrılarına yol açtığını, sürekli öne eğilerek kambur pozisyonda oturulduğunda omurga ve omurgayı destekleyen kaslara ekstra yük bineceğini belirten Prof.Dr. Mehmet Kerem Canbora alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:

-Bilgisayarınızın ekranını göz seviyenize yükseltin.

-Sandalyenizi masaya yaklaştırarak daha dik oturun.

-Sandalyenizin bel desteği yoksa dışarıdan ortopedik bel destek yastığı temin edin.

-En az iki saatte bir ayağa kalkarak 5-10 dakika yürüyün.

-Klimanın verdiği havanın direkt üzerinize gelmemesini sağlayın.

-Kaldırmanız ve taşımanız gereken ağır cisimleri yerden alırken belden eğilerek değil dizlerinizi kırarak alın ve gövdenize yaklaştırarak taşıyın.

El bileğinde kiste yol açıyor

El bileği ağrılarının bilgisayar başında uzun süre çalışanlarda ya da sürekli ağır bir cisim kaldıranlarda kistler ile birlikte daha sık görüldüğünü belirten Canbora, önlem niteliğindeki önerilerini şöyle paylaştı:

-Bilgisayar faresi ile çalışırken el bileğinize destek olan fare pedleri kullanın.

-El bileğinize germe egzersizleri uygulayın.

-El parmaklarınızda uyuşmalar ve el bileğinizde kistler mevcutsa sağlık kuruluşuna başvurun.

Dirsekte uyuşma varsa hekime başvurun

Canbora, dirseğin iç kısmından 4. ve 5. parmağa uzanan uyuşma ve karıncalanma durumunda sağlık kuruluşlarına başvurulması gerektiğinin altını çizdi. Prof.Dr. Mehmet Kerem Canbora, dirseklerin uzun süre masaya ya da sandalyenin kol dayama kısmına sabit şekilde dayanması ve ağır cisimlerin uzun süre taşınması sonucunda meydana gelen dirsek ağrılarının giderilebilmesi için önerilerini paylaştı:

-Dirseğinizi dayadığınız yere yumuşak bir yastık, havlu vb. malzemeler koyun.
-Dirseğinize germe egzersizleri yapın.
-Dirseğinizi masa ve sandalyeye dayadığınız pozisyonu sık sık değiştirin.

52 saatten fazla hareketsiz kalmayın

Diz ağrılarının gençlerde en sık olarak dizin ön bölgesinde görüldüğünü, bu rahatsızlığın uzun süre hareketsizliğe bağlı uyluk kaslarının zayıflaması ve dizin ön bölümündeki kıkırdak yapıların yıpranmasına bağlı olduğunu kaydeden Canbora, son derece önemli önerilerde bulundu:

-Uyluk kaslarını güçlendirmek için egzersizler yapın.
-Dizinizi uzun süre sert zeminle temas ettirmeyin.
-Yürümenin depresyonu azaltan etkisi göz önünde bulundurarak fırsat buldukça masa başından kalkın ve kendinize kısa yürüyüşler için bahaneler üretin.
-Özellikle dizde takılma, kilitlenme ve dizin boşalması hissi varsa sağlık kuruluşuna başvurun

Ayak bileği burkulmaları, bağ ve kirişlere hasar veriyor

Ayak sağlığı için bu tavsiyelere kulak verin

Dünya ile temasımızı sağlayan ve gün boyu ağırlığımızı taşıyan ayaklarımızın karşılaştığı en yaygın sorunların başında gelen ayak bileği burkulmaları, ayak bileğinde bulunan bağlara ve kirişlere büyük hasar verebiliyor. Yaralanan kısımda şişlik ve dokunmakla hassasiyet görülebildiğini belirten uzmanlar, mümkün olduğunca yaralanan ayak üzerine basılmaması gerektiğini vurguluyor. Ayak sağlığı için tavsiyelerde bulunan uzmanlar, ayak altında şişe ya da tenis topu yuvarlayarak ayak tabanını esnetecek egzersizler yapılmasını, ayağı sıkan ayakkabı giyilmemesini, ayakkabı ve pedikür aletleri gibi kişisel eşyaların kimseyle paylaşılmamasını öneriyor.

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Soyarslan, ayak bileğinde meydana gelen burkulmaların bağ ve kirişlerde oluşturduğu etkilere dikkat çekti.

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Soyarslan, “Ayak bileğimiz birbirlerine sıkı sıkı bağlanmış kemikler ve eklemlerden oluşur. Çevresinde ayak bileği eklemine belli hareketleri yaptıran kas kirişleri ve bu hareketleri kısıtlayan ve koordine eden bağlar bulunur. Bu bağ ve kirişler bazı durumlarda yırtılabilir ve kopabilirler” dedi.

En önemli sebep burkulmalar

Bağ ve kirişlerin en sık yırtılma sebeplerinin ayak bileği burkulmaları, özellikle sportif faaliyetlerde ayak bileğinin ani ve zorlayıcı hareketleri, yüksekten düşme ve dışarıdan alınan darbeler olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Soyarslan, “Bu hastalarda ilk bulgu genellikle ağrı olmakla birlikte yaralanma özellikle sportif faaliyet esnasında oluştuysa ağrı daha geç ortaya çıkabilir. Yırtılmanın veya kopmanın şiddetine bağlı olarak yaralanan kısımda şişlik, dokunmakla hassasiyet ve zamanla içeride oluşan kanamaya bağlı morarma görülebilir. Bazı kiriş kopmalarında hasta ayak bileğinden gelen kopma sesini hissedebilir hatta duyabilir. Bu bağlarda sık burkulmaya bağlı oluşan yetersizlik zamanla hastada ayak bileğine güvensizlik hissi oluşturabilir” diye konuştu.

Ayak üzerine basılmamalı

Ayak bileği çevresi bağ ve kiriş yaralanmalarında kişinin olay anında yapabileceği bazı müdahalelerin ileri dönemdeki tedavi sürecini olumlu etkilediğini kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Soyarslan, şunları söyledi:

“Yaralanma çok şiddetliyse kişi çevresine haber vererek yardım istemeli ve mümkün olduğunca yaralanan ayak üzerine basmamalıdır. Ağrı ve şişme başladığı esnada buz koyarak bileği soğutmak ve ayağı hafifçe yüksekte tutmak tedavide fayda sağlar. Basit yaralanmalarda ayak bileğini elastik bandajla sarmak ve istirahat etmek tedavi için yeterli olacaktır Doktorunuz bazı ağrı kesici hap ve kremlerin kullanılmasını önerebilir. Yaralanmanın daha şiddetli olduğu durumlarda ayak bileğimizi sabitlemek amaçlı atel, alçı veya hazır bazı medikal cihazların kullanılması gerekir. Bu tedavilerle birçok yırtık kendiliğinden iyileşir.”

Tekrarlayan burkulmalarda fizik tedavi uygulanabilir

Ayak bileği sık sık burkulan insanlarda bu bağların tam olarak iyileşemediğini ve ayak bileği ekleminde “instabilite” denilen tekrarlayan burkulmalar ve güvensizlik hissi oluştuğuna dikkat çeken Soyarslan, “Bu durumda çevre kasları güçlendirmek için hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon programları uygulanabilir. İstenilen faydanın sağlanamadığı çok kısıtlı bir hasta grubunda ameliyat gerekebilir” diye konuştu.

Ayak sağlığı için bu tavsiyelere kulak verin

Ayakların sağlığı bozulduğunda vücudun diz, kalça ve bel gibi başka bölgelerinin de etkilenebildiğine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Soyarslan, ayak sağlığı için evde yapılabilecekleri de şöyle sıraladı:

1) Ayak tırnaklarımızı uçları düz olacak şekilde kesmeliyiz.

2) Ayaklarımızı günlük yıkamalı ve sonra parmak aralarını kurutmalıyız.

3) Topuk bölgesindeki kuruma ve çatlaklar için nemlendirici kremler kullanılmalı.

4) Sentetik çoraplar değil, pamuk ya da bambu gibi organik ipliklerle dokunmuş çoraplar giymeliyiz.

5) Ayak tabanımızı esnetecek egzersizler yapmalıyız. Ayağımızın altında şişe ya da tenis topu yuvarlamak gibi.

6) Çok sıkı ayakkabılar giymemeliyiz.

7) Ayakkabılarımızı ve pedikür aletleri gibi şahsi eşyalarımızı diğer insanlarla paylaşmamalıyız.

Diyabet hastaları bu tavsiyelere dikkat

Diyabet hastaları için ayak sağlığı çok daha önemlidir. Diyabet hastalarının yaklaşık %15 gibi önemli bir kısmında hayatlarının bir döneminde ayak yaraları oluşmaktadır. Diyabetik ayak denilen bu durum hastaların %10’unda ampütasyonla sonuçlanmaktadır. Diyabet hastaları diyabetik ayak sorunu yaşamamak için,

1) Kan şeker seviyelerini kontrol altına almalı.

2) Ayaklarını her gün ılık su ve sabun ile yıkamalı, suyun sıcaklarını ayakları ile değil dirsekleri ile kontrol etmeliler.

3) Ayaklarını yıkadıktan sonra özellikle parmak aralarını iyi kurulamalılar.

4) Pamuklu ve dikişsiz çorap giymeliler.

5) Burun kısmı kapalı terlik ve ayakkabı giymeliler.

6) Ayakkabılarının içini taş, kum vs. yabancı cisim olma ihtimaline karşı sık sık kontrol etmeliler.

7) Kanvas ya da deriden yapılmış yumuşak ve geniş ayakkabılar giymeliler.

8) Ayaklarını aşırı sıcak ve soğuktan korumalılar.

9) Ayaklarında su toplaması, yara ya da nasır gibi lezyonlar fark ettiklerinde doktorlarına danışmalılar.

Sigara damar sağlığını ve dolayısı ile ayaklarımızı etkilediği için diyabet hastaları sigara içiyorlarsa bırakmalılar.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kireçlenmesi olan kişilerin soğuk ve yağmurlu havalarda ağrılarının artmasından yakındığını belirten uzmanlar, osteoartrit’in sıklıkla dizleri, kalça
  • Tıp literatüründe omuzda rotator manşet yırtığı olarak adlandırılan omuz kas yırtıkları, akut travmatik ve kronik yırtıklar şeklinde oluşuyor.
  • Pandemiyle beraber hayatımızın bir parçası haline gelen çevrimiçi (online) egzersizlerin uzman gözetiminde uygulanması büyük önem taşıyor.
  • Omuz Osteoartriti Omuzun Dejeneratif Artriti; Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit, eklem kıkırdağı olarak bilinen kemiklerin üs
  • Kol ve Omuz çıkmasında; Şiddetli çıkık omuz vakalarında, omuz eklemi çevresindeki doku ve sinirler zarar görür. Omzunuzu yerinden çıkarmaya devam eder
  • Tabanlık ayağa binen yükü dağıtıyor. Düztaban, taban yüksekliği, içe veya dışa basma, topuk dikeni, sinir sıkışmaları ve nasırların ayakta görülebilen
  • Randevu Al