Mantıklı Akıl Yürütme

Mantıklı Akıl Yürütme

Logical Reasoning

Bu RehaCom programı mantıklı akıl yürütme ve anlık dikkat ve konsantrasyonun yükseltilmesiyle birbirine benzer şeyleri kavrayabilme yeteneğini geliştiren egzersizleri kapsar. Egzersiz daha çok problem kurma ve çözümleme ayrıntılarını geliştirme üzerinde durur.

Ekranda birbiriyle ilişkili daireler,üçgenler vb. farklı boyut ve renklerde şekiller ve bu şekillerin sırasını tamamlamak üzere bizden birisini seçmemizi istediği bir resim gurubu bulunur. Biz bu şekil sıralamasına hangi resmin geleceğini bulmak üzere uygun resmi seçeriz. Seçimimizin değerlendirilmesi yalnızca DOĞRU-YANLIŞ olarak yapılmaz .

Bunun yanında şekil,renk ve boyut uyumluluğu da aranır. Hatalarımız buna göre ekranda gösterilir. Program hastanın gösterdiği başarıya göre ayarlanabilir. Tüm RehaCom programlarında olduğu gibi her zorluk düzeyindeki egzersiz klinik olarak değerlendirilip onaylanır.

Bu egzersiz öncelikle problem çözmede güçlük çeken yetişkinler ile çoğunlukla zeka gelişim seviyesinin altında kalan kimselerde kullanılır. Program şekillerden oluşan materyal ile hazırlanmıştır. Malzemelerin gereken sıra ile birleştirilmesi işlemi soyut şekillerle başlatılır. Soyut şekiller somut şekillerden hoşlanmayan kimseler için soyut düşünme yeteneğini geliştirmesi açısından yararlıdır. Bu egzersiz 12 yaş ve ilerisi çocukların somut düşünme gerektiren işlemlerin üstesinden gelmelerinde yardımcı olur.

Aşırı derecede dikkat eksikliği ve şekilleri kısa süreli bellekte tutamama rahatsızlıklarından şikayet eden kimseler bu egzersizi yapmalıdır. Aynı rahatsızlıklar için önceki egzersizlerden “Attention & Concentration” egzersizi de uygulanabilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zihinsel gücü arttırmak isteyenlere dikkat ve bellek eğitimi için
  • Randevu Al