Mamografi kanser riskini artırıyor

Mamografi çektirmeyenlerdeki meme kanseri riskinin çektirenlere oranla daha az olduğunu söyleyen Dr. Saylan, “50 yaşından sonra her üç senede bir yapılması bence yeterli” dedi.

Mamografi kanser riskini artırıyor
Paylaş:

Mamografi çektirmeyenlerdeki meme kanseri riskinin çektirenlere oranla daha az olduğunu söyleyen Dr. Saylan, “50 yaşından sonra her üç senede bir yapılması bence yeterli” dedi.

mamagrofiLas Vegas’ta gerçekleşen ve dünyanın en büyük meme cerrahlarından biri olan Dr. Armando Giulliano’nun da konuşmacı olarak katıldığı Amerikan Meme Cerrahları Toplantısı’nda meme kanserinin teşhis ve tedavi yöntemleri yeni baştan yazıldı. Toplantıya katılan Milliyet yazarı Op. Dr. Ziya Saylan, sık yaptırılan mamografinin kanser riskini arttırdığını söyleyerek kadınları uyardı.

2 BİN KADIN KANSER İsviçre’de mamografi tetkiklerinin üç yıldan az aralıklarla yapılması yasaklandığını, İngiltere’de de her yıl yaklaşık 2 bin kadar kadının gereksiz mamografi nedeniyle kanser olduğunu belirten Op.Dr. Saylan şunları söyledi:

“Bir İngiliz meslektaşımın söylediği gibi ‘Mamografiyle hastaya iyilik mi ediyorum yoksa kötülük mü bilmiyorum?’. Türkiye’deki mamografi tetkiki sayısı, İngiltere’deki kadar olduğuna göre, bizde de bir o kadar sayıda kadın mamografi sonucu kanser oluyor diyebiliriz. Dr. Giulliano da eğer ailede meme kanseri riski yoksa    45 yaş üzeri kadınlarda her 3 senede bir mamografinin yeterli olacağını söylüyor. Bence genetik risk ihtimali olmayan ve ilk mamografisini 50 yaşında yaptıran bir kadın üç yıl bekleyebilir.” Saylan, Dr. Giulliano’nun artık koltuk altı lenf bezlerinin kazınmadığını “Kırk senedir koltuk altını kazıyoruz hiç bir faydasını görmedik, şimdi sadece ışınlıyoruz ve sonuçlar daha başarılı” dediğini de hatırlatarak şöyle diyor:

FAZLA RADYASYON “Kanseri çıkartırken memenin tamamı çıkartmadan sadece kanser dokusunu çıkartabiliyoruz artık. ‘Kansere dokunma’(No touch technique) dediğimiz bu teknikle yapılan ameliyatlar güvenli. Aksi takdirde kanser yayılıyor. Mamografilerde de kanser dokusu ezilip sıkıştırılınca, kanser aynı şekilde vücuda yayılabiliyor. Menopoz sonrası kadınlarda mamografi çekelim diyoruz ama bu kadınların meme dokuları on kat radyasyona hassas ve kanser olabilmekte.”

Mamografilerde hatalı teşhis oranınında fazla olduğunu söyleyen Dr. Saylan, “Amerikan Ulusal Meme Kanseri Vakfı’na göre mamografilerde hata payı yüzde 6 civarındadır. Amerika’da 70 bin kadına meme kanseri olmadıkları halde meme kanseri tedavisi uygulanmış” diye konuştu. MİLLİYET