Lavantanın mucize kullanım alanları

Lavantanın hiç bilinmeyen etkileri var! Lavanta sadece güzel kokusuyla etkilemiyor… İşte lavantanın mucize kullanım alanları…

Lavantanın mucize kullanım alanları

YARA VE AĞRILAR

Muhtemelen doktorunuzun bağırdığını duymamışsınızdır, “Çabuk, lavantayı alın!” Fakat bu mor çiçekli bitki güçlü bir şifacı olabilir. Küçük bir çalışmada, lavanta esansiyel yağının, doğum esnasında yapılan kesiklerde  epizyotomisi olan kadınlar için ağrı ve kızarıklıktan kurtulduğu bulunmuştur. Başka bir çalışma, lavanta özünün, aromaterapi ile birlikte inhalasyonun, C-bölüm doğumlarından kaynaklanan ağrıyı hafiflettiğini gösterdi.

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç derisini düzenli olarak lavanta yağı ve diğer bitki esansiyel yağları ile ovmak, alopesi areata'dan kaynaklanan saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Ailelerde görülen bu otoimmün hastalık, vücudunuzun yanlışlıkla saç köklerine saldırmasını sağlar. Lavanta yağının saçların büyümesine yardımcı olup olmayacağını görmek için araştırmalar devam ediyor. Bir çalışmada, lavanta yağı ile muamele edilmiş farelerin daha yoğun tüyleri çıktığı görülmüştür.

TUZ YERİNE

Mutfak lavantası hemen hemen herhangi bir yemek için temiz bir tatlılık ekler. Ayrıca kanserle savaşmaya ve daha fazla kalori yakmaya yardımcı olabilecek bir besin olan ursolik asit de içerir. Lavanta, biberiye, kekik, rezene, frenk soğanı ve diğer bitkilerle birlikte, kendi tuzsuz bitkilerinizi de tatlandırabilirsiniz

MİDENİ RAHATLAT

Antik Romalı askerler, mide ve diğer hastalıkları tedavi etmek için lavantanın antibakteriyel güçlerine güveniyorlardı. Bazı araştırmalar, bitkinin esansiyel yağının kolitle, kolon iltihaplanmasına ve ağrılı ishale karşı yardımcı olabileceğine işaret etmektedir. Lavanta kötü bakterileri savuşturmaya ve enfeksiyonla mücadele eden bakterileri korumaya yardımcı olarak bunu yapabilir. Yunan yoğurdu üzerinde kurutulmuş mutfak lavanta serpme deneyin.

TOKSİNLERİ ATIN

Hassas ve zor. Lavanta, daha az dayanıklı bitkileri çabucak öldürecek zehirli yerlerde büyür. Kökleri kurşun ve çinko gibi ağır metalleri emer ve yaprakları içinde saklar. Bu, endüstriyel alanların ve kirlenmiş bahçe arazilerinin temizlenmesine yardımcı olabilir.

KATLARINIZI TEMİZLEYİN

Ortaçağ'da ev temizleyicileri, eski veya hastalıklı havayı yenilemek için bu aromatik bitkileri zeminlere serpiştirirmiş. Halen kötü kokulardan kurtulmak  ve bakterilerle savaşmak için modern halılarda harika çalışıyor. Yarım fincan kabartma tozu içine 8 damla lavanta yağı ile karıştırın ve kendi koku gidericinizi  hazırlayın. Halıya serpiştirin, birkaç dakika bekletin ve vakumlayın.

HATIRLAMANIZI SAĞLAR

Lavanta başka ne yapabilir? Hafızanızı geliştirin. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, bir testten önce bir lavanta koklayan hemşirelik öğrencilerinin akranlarından çok daha yüksek puan aldıkları bulunmuştur. Bu sınav katılımcıları daha fazla bilgiyi muhafaza etti, daha iyi konsantre oldu ve daha az endişeli oldu.

HAREKET HASTALIĞI

İç kulağınızın duyuları etrafınızdaki hareketleri nasıl gördüğünüzle çelişiyorsa, hareket hastalığından muzdaripsiniz demektir. Bu karışıklık sizde baş dönmesi ve mide bulantısı yapabilir. Lavanta, sizi koku alma duygunuz ile dikkati dağıtarak buna karşı koyabilir. Yumuşak bir sürüş için zencefilli şeker gibi diğer duyusal arıtmalar ekleyin.

BEBEKLERİ SAKİNLEŞTİRMEK

Yeni doğan telaşı mı? Lavanta günü ve belki de geceyi kurtarabilir. Bir çalışmada, 2 ila 6 haftalık 40 bebeğin anneleri, bebeklerine 20 mililitre badem yağında 1 damla lavanta yağı ile masaj yaptı. Masaj yapılan bebekler diğerlerine göre daha çabuk sessizleşti ve her hafta daha az ağladılar.

BİTLERİ KONTROL ALTINA ALIN

Bu böcekten kurtulmak için doğal, toksik olmayan bir çare mi arıyorsunuz? Bir çalışmada, lavanta ve çay ağacı yağı tedavisi, krizantem çiçeklerinden yapılan bir pestisit olan piretrinden daha çok işe yaradı.

SICAK BASMALARINI DURDURUN

Menopoz, bir kadının, genellikle 40'ların sonlarında ya da 50'lerin başında olduğu menstrurasyonun bitmesiyle başlayan bir dönemdir. Sıcak basmaları, vücudunuzun üzerinde süzülen ani terler ve günlük hayatınızda sizi zorlayabilir. Ancak lavantayı haftada iki kez 20 dakika koklatan bir çalışmada kadınlar, lavanta aromaterapi kullanmayan kadınlara göre% 50 daha az sıcak basması yaşadığını bildirdi.

SABUN YAPIN

Sadece güzel kokmuyor, lavanta bakterilerle savaşıyor. Bir kendi yapacağınız el dezenfektanı için ideal bir bileşenlerden biridir

DÜŞMELERİ ÖNLE

Lavanta düştüğünüzde sizi yakalayamaz, ama düşmenizi engelleyebilir. Japonya'da bir yıl boyunca her gün lavanta keseleri takan hemşirelik ev sakinleri, takmayanlara göre daha az düştü. Araştırmacılar tam olarak nedenini bilmiyorlar. Ama bu lavanta, ajitasyonu ve dengeyi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

ÇAMAŞIRLARINIZI ARITIN

Lavanta, Latince “lavare” kelimesinden geliyor, yani “yıkamak” anlamına geliyor. Bu, çamaşırlarınız için harika bir koku giderici-ferahlatıcı etki yapar. Buharlı ütünüzdeki suya 4 damla lavanta yağı ekleyin. Ayrıca çamaşır makinenize birkaç damla da koyabilirsiniz. Ya da kuru bir bez üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatıp ıslak çamaşırlarınız ile birlikte kurutucunuza atın.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Randevu Al