Deprem Travma Psikolojisi

Kürtaj psikolojisi

Kürtaj kadını nasıl etkiler, kürtaj psikolojisi kadına nasıl hissettirir. İşte kürtaj tartışmaları sürerken uzmanları görüşleri.

Kürtaj psikolojisi

Kürtaj kadını nasıl etkiler, kürtaj psikolojisi kadına nasıl hissettirir. İşte kürtaj tartışmaları sürerken uzmanları görüşleri.

Başbakan’ın “Kürtaj cinayettir” açıklamalarının ardından Türkiye’de başlayan kürtaj tartışmaları, her alanda devam ediyor. Kürtaj kadının yaşam hakkıdır diyenler olduğu kadar bebeğin yaşama hakkı sorusunu da soranlar var. Demokrasi, cinayet, yaşam hakkı gibi tartışmalarınötesindegöz ardı edilen bir konu daha var. Kürtajın psikolojisi. Gerekçesi ne olursa olsun kürtaj olma kararının verilmesinin zor bir karar olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Barış Önenen Ünsalver, hiçbir kadının bebeğinin canına güle oynaya kıymadığını ifade ediyor. Ünsalver, kürtaj sınırının 4 haftaya çekilmesinin de yasadışı ve sağlıksız ortamlarda kürtaj oranlarını artıracağını vurguluyor… Kürtaj tartışmalarına ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, kürtajın psikolojisine ilişkin önemli bilgiler veriyor. Ünsalver;

KÜRTAJ HÜZÜN, SUÇLULUK VE UTANÇ HİSSİ VERİYOR

Hangi yaştaki kadında olursa olsun kürtaj kararını verebilmek oldukça zordur. Hangi gerekçeyle olursa olsun bu karar sonrasında kadında psikolojik etkilenme beklenir. Hüzün, suçluluk duygusu, korku, endişe gibi duygular yaşanır sıklıkla. Kendi içindeki bir canı sonlandırmak kadının kendinden bir parçayı öldürmesidir ve hüzün vericidir. Nasıl bir şey olduğunu ve eğer yasasaydı neye benzeyeceğini bilemediği bu canlının ölümüne karar vermek suçluluk hislerini doğurur. Kadınların çoğu hayali bir bebeğin rüyalarına girdiğinden bahseder. Bazen sonra doğan bir bebeğe zarar geleceği ve kadının böyle cezalandırılacağı korkusu olabilir. Kadın diğer bebeklerinin de başına kötü birşey geleceğinden korkabilir. Kürtaj gelecekte gebe kalabilmeyi olumsuz etkileyecek ve kadın bir daha hiç gebe kalamayacak endişesi de yoğundur. Kürtaj kararı birçok zaman da utanç vericidir ve bu nedenle kadın bunu hemen hemen kimseyle paylaşamaz. Utanç vericidir çünkü kadın tecavüze uğrayarak gebe kalmış olabilir, erken yaşta bilinçsizce gebe kalmış olabilir, ensest sonucu da gebe kalmış olabilir.

HİÇBİR KADIN GÜLE OYNAYA BEBEĞİNİN CANINA KIYMAZ

Hiç bir kadın güle oynaya bebeğinin canına kıymaz. Çoğu zaman arkasında önemli gerekçeler vardır. Örneğin 40 yaş üstünde geliri düşük, hali hazırda 2 çocuğu olan ve onların ihtiyaçlarını zar zor karşılayan bir kadın üçüncü bir bebeğe nasıl bakabilir? O bebeğin duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilir? Diğer iki çocuğu yeni bebek nedeniyle ihmal olmayacak mıdır? Bir çocuğun doğumuna karar vermek büyük sorumluluk ister. O çocuğun sadece karnını doyurmak annelik değildir. Eğer bir bebeğiniz olsun istiyorsanız onu duygusal ve fiziksel olarak sarıp sarmalayacak ve kendi kanatlarıyla uçabileceği zamana kadar yanında olabilecek durumda olmalısınız. Çoğu kadın bu sorumluluğun bilincinde olduğundan ellerini kana bulamayı, yüreklerine tas basmayı, uzun zaman taşıyacakları suçluluk duygularını da sırtlanmayı göze alarak kürtaja yönlenir.

KÜRTAJ SINIRININ AŞAĞI ÇEKİLMESİ KÜRTAJI YASAKLAMAKTIR

Kürtaj olma sınırının gebeliğin farkına varmanın neredeyse imkânsız olduğu bir haftaya çekilmesi kürtajı yasaklamak gibi. Çünkü kadınların çoğu gebe olduklarını zaten 4-5.haftada fark eder. Bu durumda kadın acele bir karar vermek zorunda kalabilir ve belki de devam ettirmek isteyeceği bir gebeliği bu vakit sınırlamasından hemen sonlandırmayı tercih edebilir. İlk gebelik teşhisi sonrasında kürtaj isteyen kadınların bir kısmı düşünme ve gebelikle ilgili endişelerini çözme imkânı olduğunda bu kararlarından vazgeçebilmektedir. Yasadışı ve sağlıksız koşullarda kürtaj oranları da artacaktır.  Bebeğini içine sis ya da saman çöpü sokarak öldürmeye çalışan kadınların oranı artacaktır.

İSTENMEYEN BEBEĞE ANNE SEVGİSİ VERİLEBİLİR Mİ

Devletin koyduğu yasaklar zaten verilmesi zor olan bu kararın sahibi kadının mevcut suçluluk duygularının daha da yoğunlaşmasına sebep olabilir. Herhangi bir davranışın suç olarak nitelenmesi o davranışı sergileyen kişinin suçluluk ve utanç duygularını arttırır. Kadının toplumdan uzaklaşması, içine kapanmasıyla depresyona girmesine neden olabilir. Geçmişte kürtaj yaptırmış kadınlarda gündemdeki haberler vasıtasıyla bastırdıkları travmalarını yeniden yaşıyor olabilirler. Devlet istenmeyen bir gebelik sonucu doğmuş bebeğe anne sevgisini nasıl verebilir?” Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Felsefesi anlaşılarak tutulan oruç huzur ve sükunet veriyor." dedi.
  • Normalleşme sürecinde 4 önemli adım bulunuyor.
  • Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde ilaç kullanımının önemli olduğunu vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, ilaçların saatlerinin aya
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen “Deprem ve Çocuk Sempozyumu”nda di
  • Travmatik stres yaratan olayların sonrasında toparlanma döneminde neler yapılması gerektiğini açıklayan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir,
  • Ramazan’da uzun süren açlık sonrası iftar ve sahurda yanlış beslenme, mide rahatsızlıklarına yol açıyor.
  • Randevu Al