‘Kulaktan uyuşturucu veren kişiye Müslüm Gürses denir’

Uzm. Dr. Mahir Yeşildal: “Kulaktan uyuşturucu veren kişiye Müslüm Gürses denir”

‘Kulaktan uyuşturucu veren kişiye Müslüm Gürses denir’
Paylaş:

Son dönemlerde en çok seyredilen film olan “Müslüm” Üsküdar Üniversitesinde analiz edildi. Üsküdar Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kulübünün düzenlediği “Müslüm Film Analizi” programında Psikiyatrist Dr. Mahir Yeşildal arabesk kültürü ve etkisi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkede gerçekleştirilen programda Dr. Mahir Yeşildal ilk olarak arabeskin ne olduğundan, arabesk kültüründen ve arabesk ile verilmek istenen mesajlardan bahsetti. Sonrasında Müslüm Gürses’in hayat hikâyesinden yola çıkarak öğrencilerinde sözlü katılımıyla birlikte eğlenceli bir şekilde filmi psikolojik açıdan analiz edildi.

“KULAKTAN UYUŞTURUCU VEREN KİŞİYE MÜSLÜM GÜRSES DENİR”

Birçok uyuşturucu kullanma biçimi vardır. Burundan alınan, damardan alınan, ağızdan alınan. Bir tür daha uyuşturucu çeşidi vardır o da kulaktan alınır. Kulaktan da uyuşturucuyu en iyi veren kişiye Müslüm Gürses denir.” diyen Yeşildal, Müslümcülerin bir süre sonra kendi bedenine zarar vermeye başladığını söyledi.

“FİLMDE MÜSLÜM GÜRSES’İN NASIL BİR SOSYOLOJİDE BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖRMÜYORUZ”

Filmin zayıf noktalarından birinin Müslüm’ün üzerinde yetişip yerleştiği şeyin ne olduğunu, sosyolojinin ne olduğunu anlatamaması olduğundan bahseden Yeşildal,  onu bilmeden neden milyonlarca kişinin hala aktif bir biçimde Müslüm Gürses dinlediğini de anlamamızın çok mümkün olmadığının altını çizdi.

BABASI GİBİ BİR BABA OLMAMAK İÇİN BABA OLMADI!

Filmde baba oğul ilişkisinin temel alındığını söyleyen Yeşildal, Müslüm Gürses’in baba olmadığını çünkü kendi babası gibi bir baba olmasından korktuğundan bahsetti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: