Küf alerjisi

Küf alerjisi nedir? Küf Alerjisi belirtileri nelerdir? Küf Alerjisini neler tetikler? Küf alerjisi ve tedavi yöntemleri…

Küf alerjisi
Paylaş:

Küf alerjiniz varsa, muhtemelen fark etmişsinizdir: Eşyalardan kaçınmak zor olabilir. Küf, sadece karanlık, nemli bodrumlarda saklanmaz. Banyo fayanslarınızda veya pencerelerinizin etrafında da büyüyebilir. Dışarıda, yapraklarda ve çürüyen tahtalarda ve içeride nemli bodrumlarda bulabilirsiniz. Ve halıya yerleştiği ayakkabılarınızla evinize getirebilirsiniz.

KÜF ALERJİSİ BELİRTİLERİ

Küf ile temas ettiğinizde, burun akıntısı veya tıkalı burun ve kaşıntılı, sulu gözler gibi belirtiler alabilirsiniz. Ve tedavi edilmezseniz, bazen daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Küf, doğal dünyada yer alan bir mantardır: Ölü bitki maddesini parçalar. Alerjik reaksiyona neden olabilecek küçük sporlar yoluyla yayılır, ancak sadece birkaç tip alerjiye neden olur.

Alerjik olup olmadığınızı nasıl anlarsınız

Kesin olarak bilmenin tek yolu bir alerji testi yaptırmanızdır. Belirtilerinizi ve neyin tetiklediğini ise alerji uzmanı doktorunuz açıklayacaktır. Küf alerjiniz olduğunu düşünüyorsa, muhtemelen onaylamak için testler yapacaktır.

Yılın herhangi bir zamanında olmasına rağmen, açık hava küfüne alerjiler yaz ve sonbaharda daha kötü olabilir. Islak yapraklar özellikle alerjiyi tetikleyebilir.

Küf Alerjisinden korunmak için

- Islak yaprakları evinizden uzak tutun. Olukları temizleyin.
- Bahçenizde duran sudan kurtulun

Evinizin içindeyken küf alerjilerini uzak tutmak için
- Ayakkabılarınızı kapıda çıkarın.
- Banyonuzu genellikle çamaşır suyu ile temizleyin ve küf barındırabilecek sabun pisliğinden kurtulun.
- Duş alırken, bir pencere açın
- Sızıntıları derhal giderin. Mantarın büyümesini önlemek için ıslak alanları 48 saat içinde kurutun.
- Nemli bodrumlarda veya diğer odalarda bir nem giderici çalıştırın.
- HEPA filtreli bir vakum kullanın.

WEBMD / Zeynep GüçlücanBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: