KREŞ BAĞIŞIKLIK İÇİN GEREKLİ

 KREŞ BAĞIŞIKLIK İÇİN GEREKLİ

A.A

Kreşe yeni başlayan çocukların sık sık hastalanmasının normal olduğu, bağışıklık sisteminin geliştiği açıklandı.

 


Akdeniz Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Bingöl Boz, kreşe yeni başlayan çocukların sık sık hastalanmasının normal olduğunu, çocuğun bağışıklık sisteminin geliştiğini belirtti.

Dr. Ayşen Bingöl Boz yaptığı yazılı açıklamada, kreşe yeni başlayan çocukların sık sık solunum yolu enfeksiyonları geçirdiğini kaydederek, “Kreş bağışıklık sistemi açısından bir okuldur. Çocuk kreşte enfeksiyonla tanışıyor, tecrübe ediyor ve kütüphanesine koyuyor” ifadesini kullandı.

Evde yılda 6-8 kez hastalanan bir çocuğun kreşte bunun iki katı hastalandığını vurgulayan Dr. Boz, ikinci yıl hastalanma oranının azaldığına işaret etti. Çocuğun önemli bir kronik hastalığı yoksa enfeksiyonların kolay atlatıldığını kaydeden Boz, şu bilgileri verdi:

“Enfeksiyonla karşılaşan çocuk evde istirahat ettirilmeli ve bol sıvı alması sağlanmalı. Antibiyotik kullanmak için beklenmeli. Çünkü bunların çoğu viral enfeksiyonlardır ve antibiyotik kullanmayı gerektirmez. Antibiyotiklerin ishal, vitamin eksikliği gibi yan etkileri olabilir. Ebeveynler asla hekime danışmadan çocuklarına antibiyotik vermesinler.”

Kreşe giden çocukların en çok solunum yolu enfeksiyonları geçirdiğini vurgulayan Boz, çocukların aşılarının tam yapılması gerektiğini vurguladı. Boz, çocukların üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra mide ve bağırsak, cilt hastalıkları (yara), ishal veya hepatit A olabileceklerine değinerek, çocukların aşılarının tam yapılmasını istedi.

Kreşlerdeki hijyenin çocukların sağlığı açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ayşen Bingöl Boz, öğretmenlerin ve çalışanların temizlik kurallarına uymasının önemine değindi. Prof. Dr. Boz, öğretmenler ve çalışanların ellerini sık sık yıkamaları, genel hijyen kurallarına uyulması, çocuklara da sık sık el yıkamayı ve bunun öneminin öğretilmesi gerektiğini bildirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al