Korku numara yaptırıyor

Okula yeni başlayan çocuklar heyecan ve korku gibi karışık duygular yaşıyor.

Korku numara yaptırıyor
Okula yeni başlayan çocuklar heyecan ve korku gibi karışık duygular yaşıyor. Haber1Adana  İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, okula yeni başlayan çocukların heyecan ve korku gibi karışık duygular yaşadığını, bazılarının bu nedenle 'hasta numarası' yaptıklarını belirterek, velileri dikkatli olmaya çağırdı. Okula yeni başlayan çocuklarda anne ve baba desteğinin çok önemli olduğunu belirten Abdulgafur Büyükfırat, "Çocuklarımız ilk defa yanımızdan ayrılacakları için heyecan ve korku gibi karışık duygular içinde oluyorlar. Bu durum, okul açıldıktan sonra da bir süre daha devam edebilir. Çocuklarımız, baş ve karın ağrısı, okula gitmemek için yavaş davranma, küçük ve önemsiz şeylerden huzursuzluk çıkarma gibi hiç alışık olmadığınız davranışlar sergileyebilir. Endişelenmeyin, onları destekleyin ve cesaret verin" dedi. Büyükfırat, okula başlamanın çocuklarda endişeye neden olduğunu, bundan dolayı okulun her çocuk için eğlenceli, heyecanlı olmayacağını ve yeni girdikleri bu çevrenin, kaygılı ve güvensiz çocuklar üzerinde psikolojik baskı yapacağını ifade etti. Sorunun çözümü için çocuklarla bol bol konuşulması, şiddetten uzak durulması gerektiğini kaydeden Büyükfırat, "Çocuklarımızın evde kaldıkları süre uzadıkça, okula dönüşleri de zorlaşacaktır. Korkutmalar, dayaklar, alttan almalar sorunun çözümünde etkisiz kalır. Çocuğa sabırlı ve soğukkanlı bir tutumla yaklaşılmalıdır" diye konuştu. Çocukların davranışları karşısında velilerin endişeye kapılmadan bazı önlemler alması gerektiğine dikkati çeken İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat şunları söyledi: "Çocuklarımız yaşları küçük olmasına rağmen birçok konuda fikir yürütecek kapasiteye sahiptirler. Bu yüzden bütün sorunlarda olduğu gibi, bu sorunun çözümünde de çocuklarımızla konuşmak ve sorunu kendilerine sormak gerekir. Çocuğumuzu gireceği yeni ortama hazırlamak, öğretmeniyle işbirliği içinde olmak sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır. Çocuğumuzun, bu dönemde okuldan uzak kalmamasına özellikle dikkat etmeliyiz. Derse girmese bile çocuğun okul bahçesinde bulunması, ortama alışmasını kolaylaştıracaktır." Okula yeni başlayan çocukları ilk andan itibaren yanlız bırakmanın yanlış bir davranış olduğunu kaydeden Abdulgafur Büyükfırat, "Çocuğun göstereceği tepkilere göre birkaç gün çocuğunuzun yanında bulunmak uygun olabilir. Ama bir veli her zaman arka planda kalmalı, çocuğun çevresiyle iletişim kurmasına izin vermelidir. Bununla birlikte, en kısa zamanda okuldan uzaklaşarak, çocuğun annesinin bir uzantısı değil, bir birey olarak ayakta kalmasını sağlamak önemlidir" dedi. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al