Korku gerçekten insanı öldürebilir

En ufak bir sağlık sorunu olmayan bir insanı, doğal afet, kapkaç ve hatta lunaparktaki hızlı trenlerin korkusunun öldürebileceği ortaya çıktı.

Korku gerçekten insanı öldürebilir

En ufak bir sağlık sorunu olmayan bir insanı, doğal afet, kapkaç ve hatta lunaparktaki hızlı trenlerin korkusunun öldürebileceği ortaya çıktı.

Uzmanlar korkutucu anların neden olduğu ölümleri ‘stres kardiyomiyopatisi’ olarak tanımlıyor Görünürde en ufak bir sağlık sorunu olmayan kişilerin aniden kalp krizi geçirip ölmesinin tıbbi nedenlerini ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi ele aldı. Gazetenin “İnsanlar gerçekten korkudan kalp krizi geçirip ölebilir mi” sorusuna uzmanlar “Evet” cevabını verdi.

KORKULARINIZI YENİN

Korkutucu anlar, doğal afetler, kapkaç vakaları hatta lunaparklardaki hızlı trenlerin ölüme sebebiyet verebileceğini belirten uzmanlar dünyanın dört bir yanında sağlıkları yerinde insanların beklenmedik kalp krizleri nedeniyle hayatları kaybetmelerininin arttığını vurguladılar. Kurbanların genelde kalp krizi semptomlarını taşıdığını ama damarlarının tıkanmış olmadığını belirten Johns Hopkins hastanesinden kardiyolog Ilan Wittstein, “Sadece bir saat önce sağlıklı olan insanlar aniden akut kalp problemleri nedeniyle ölebiliyor” dedi.

ADRENALİN VE STRES

Durumu ‘stres kardiyomiyopatisi’ olarak tanımlayan Wittstein’in görüşlerini Boston’da bir hastanede çalışan nörolog Martin A. Samuels de doğruladı. Samuels araştırdığı yüzlerce vaka içerisinde hafif şiddete deprem ya da maç seyrederken heyecanlanmak nedeniyle hayatlarını kaybedenleri saptadı. Samuels’e ve diğer uzmanlara göre bu durumun nedeni ani stresle salgılanan yüksek miktarda adrenalin gibi stres hormonlarının kalbin işleyişini bozması. Eski çağlarda vahşi hayvanlardan kaçmak için insanların aşırı miktarda salgıladığı adrenalin, modern hayat içerisinde vücudun sinir sistemin fazla gelip kalp krizini tetikleyebiliyor. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeni birileriyle tanışma korkusunun sosyal kaygı içinde yer alan bir durum olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, bazı kişilerin
  • Kedi ve köpekten artık korkmayacaksınız! Kedi ve köpek fobisi, “sanal gerçeklik” ile tedavi edilebiliyor.
  • Uçaktan çok mu korkuyorsunuz? Uçak fobisi hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Uçak korkusu ve uçak fobisi hakkında her şey… 10 kişiden biri yoğun uçuş
  • Ölüm fikri, düşünme tarzımızda köklü değişimlere neden oluyor.
  • Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Randevu Al