Korku gerçekten insanı öldürebilir

En ufak bir sağlık sorunu olmayan bir insanı, doğal afet, kapkaç ve hatta lunaparktaki hızlı trenlerin korkusunun öldürebileceği ortaya çıktı.

Korku gerçekten insanı öldürebilir
Paylaş:

En ufak bir sağlık sorunu olmayan bir insanı, doğal afet, kapkaç ve hatta lunaparktaki hızlı trenlerin korkusunun öldürebileceği ortaya çıktı.

Uzmanlar korkutucu anların neden olduğu ölümleri ‘stres kardiyomiyopatisi’ olarak tanımlıyor Görünürde en ufak bir sağlık sorunu olmayan kişilerin aniden kalp krizi geçirip ölmesinin tıbbi nedenlerini ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi ele aldı. Gazetenin “İnsanlar gerçekten korkudan kalp krizi geçirip ölebilir mi” sorusuna uzmanlar “Evet” cevabını verdi.

KORKULARINIZI YENİN

Korkutucu anlar, doğal afetler, kapkaç vakaları hatta lunaparklardaki hızlı trenlerin ölüme sebebiyet verebileceğini belirten uzmanlar dünyanın dört bir yanında sağlıkları yerinde insanların beklenmedik kalp krizleri nedeniyle hayatları kaybetmelerininin arttığını vurguladılar. Kurbanların genelde kalp krizi semptomlarını taşıdığını ama damarlarının tıkanmış olmadığını belirten Johns Hopkins hastanesinden kardiyolog Ilan Wittstein, “Sadece bir saat önce sağlıklı olan insanlar aniden akut kalp problemleri nedeniyle ölebiliyor” dedi.

ADRENALİN VE STRES

Durumu ‘stres kardiyomiyopatisi’ olarak tanımlayan Wittstein’in görüşlerini Boston’da bir hastanede çalışan nörolog Martin A. Samuels de doğruladı. Samuels araştırdığı yüzlerce vaka içerisinde hafif şiddete deprem ya da maç seyrederken heyecanlanmak nedeniyle hayatlarını kaybedenleri saptadı. Samuels’e ve diğer uzmanlara göre bu durumun nedeni ani stresle salgılanan yüksek miktarda adrenalin gibi stres hormonlarının kalbin işleyişini bozması. Eski çağlarda vahşi hayvanlardan kaçmak için insanların aşırı miktarda salgıladığı adrenalin, modern hayat içerisinde vücudun sinir sistemin fazla gelip kalp krizini tetikleyebiliyor. MİLLİYET