Körinin Cinsel Sağlığa Etkileri

Köri tozu, zerdeçal, kişniş ve biber tozu dahil olmak üzere çeşitli iltihap önleyici baharatlar içerir. Köri cinsel sağlığa iyi gelirken, cinsel isteği artırıyor. Köri erken boşalmaya da iyi geliyor. Köri, kurkumin, kersetin, pinen, lutein, zeaksantin ve kimyon gibi bol miktarda antioksidan içerir.

Körinin Cinsel Sağlığa Etkileri

KÖRİ NEDİR? KÖRİ TOZU NEDİR?

Köri tozu, çeşitli kurutulmuş, öğütülmüş baharatların bir karışımıdır. Genellikle koyu sarı veya turuncu renkte görünür. Köri tozu çoğunlukla Hint yemekleriyle ilişkilendirilse de, İngiltere'den geldiği ve Hindistan'da nadiren kullanıldığı düşünülmektedir. Köri tozu, parlak altın rengi ve karmaşık bir tada sahip bir baharat karışımıdır. Genellikle zerdeçal, kişniş, kimyon, çemen ve acı biber gibi çeşitli baharatlarla yapılabilir. Diğer yaygın eklemeler zencefil, karabiber, hardal tohumu, köri yaprağı ve rezene tohumudur.

Köri Baharatın ana aktif maddesi olan kurkumin, Alzheimer'ın önlenmesi ve sedef hastalığının tedavisi için yeni klinik deneylerde kullanılmaktadır. Ayrıca kolon kanserinde kullanım için deneme aşamasındadır. Murraya koenigii bitkisinden elde edilen taze köri yaprakları oldukça aromatiktir. Madras körisinin önemli bir bileşeni, başka yemeklerde de kullanılır. Chicago Üniversitesi'ndeki bir araştırmaya göre köri yaprakları yemek kolesterolü ve kiloyu düşürür ve diyabetli insanlar için faydalı olabilir.

Baharat, hormonları dengelemeye, testosteron ve östradiol'ü artırmaya yardımcı olur. Uzmanlar, testosteronun “cinsel ilgiyi teşvik etmek ve arzuyu sürdürmek” için anahtar olduğunu ve ayrıca yağlama, duyum ve kan akışına yardımcı olduğunu söyledi.

KÖRİNİN CİNSEL SAĞLIĞA ETKİLERİ

-Cinsel sağlığa iyi geliyor

- Cinsel isteği artırıyor

-Erken boşalmada etkili

-Kadınlarda ve erkeklerde performansı artırıyor

- Kuruluk, ağrı gibi sorunlara iyi geliyor

Araştırmalara göre köri yemek bir kadının cinsel dürtülerini canlandırmaya yardımcı olabilir. Tariflerde bitki veya tohum olarak kullanılan köri otu, menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı sorunları azaltır. Bir çalışmada, günde 500 mg bitkisel takviye alan kadınlar arasında cinsel sorunlarında yüzde 42'lik bir düşüş görüldü. Körinin kadınlarda vajinusmus, kuruluk veya ağrı çekenlerde de etkili olduğu görüldü.

KÖRİ NELERE İYİ GELİYOR?

- Cinsel isteği artırır

- Yüksek Kolestrolü önler

- Trigliserit seviyelerini düzenler

-Kalp sağlığında etkilidir

- Yüksek tansiyona iti gelir

- Kan akışını düzenler

- Antiseptik özelliği vardır

- Kanseri önler

- Diyabette etkilidir

-Kabızlığa iyi gelir

- Regl ağrısında etkilidir

- Astıma iyi gelir

- Güçlü anti-inflamatuar özellikleri vardır

- Liboda kaybını giderir

Köri tozu tüketmek, yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak ve kan akışını iyileştirerek kalp sağlığına fayda sağlayabilir.

Köri, yüzyıllardır köri malzemesi olarak ve kesikler için antiseptik olarak kullanılmıştır. Şimdi araştırmalar, kanserden artrite ve diyabetten bunamaya kadar çok çeşitli hastalıklara karşı da potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Ancak köri, sağlığı artıran bileşiklere sahip tek köri içeriği değildir. Yeni araştırmalar, akciğer kanseri, kalp hastalığı, astım, kabızlık, bunama, regl ağrısı, osteoartrit ve hatta libido kaybı gibi çeşitli koşullarda sağlık yararları ile bağlantılı olan Madras gibi popüler körilerde bulunan on temel bileşen olduğunu gösteriyor.

KÖRİ TOZUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Güçlü anti-inflamatuar özellikler

Köri tozu zerdeçal, kişniş ve acı biber gibi baharatlarla dolu olduğundan, bu baharatın iltihap önleyici faydalar sağladığının gösterilmesi şaşırtıcı değildir. Karışımdaki ana baharatlardan biri olan Köri tozu, kurkumin adı verilen bir pigment içerir. Kurkumin, interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-alfa) gibi inflamatuar proteinleri düzenleyerek inflamasyonla savaşma yeteneğiyle iyi bilinir.

Aslında, hem insan hem de hayvan araştırmaları, Köri tozu ve izole kurkuminin romatoid artrit, osteoartrit ve iltihaplı bağırsak hastalığı gibi iltihaplı hastalıkların semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir  Acı biber ve kişniş de dahil olmak üzere köri tozunda yaygın olarak bulunan diğer baharatlar da anti-inflamatuar etkiler sunar.

Köri tozu, eski zamanlardan beri geleneksel tıp uygulamalarında bir anti-inflamatuar ajan olarak kullanılmaktadır ve kemirgenlerde yapılan araştırmalar, bu baharatla yapılan tedavinin inflamatuar bağırsak hastalıklarının semptomlarını azaltabileceğini düşündürmektedir.

Yine de, insanlarda bu etkiyi doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

KÖRİ KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİREBİLİR

Köri tozu tüketmek kalp sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Örneğin, araştırmalar baharat karışımının kan akışını artırabileceğini ve kan damarı işlevini iyileştirebileceğini ve bunun da kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermiştir.

14 erkekte yapılan küçük bir araştırma, 180 gram köri tozu içeren bir yemek yemenin, kola giden ana kan kaynağı olan brakiyal arterdeki kan akışını bir kontrol yemeğine kıyasla iyileştirdiğini gösterdi. Bu, körinin yüksek antioksidan içeriğine bağlandı.

100.000'den fazla kişiyle yapılan başka bir araştırma, köri tozu bazlı yemekleri ayda 2-3 kez veya haftada bir kez tüketenlerin, ayda bir kereden az köri tüketen kişilere kıyasla önemli ölçüde daha düşük trigliserit düzeylerine sahip olduğunu buldu.

Kan basıncı kalp sağlığında önemli bir faktördür. Yüksek tansiyonu olan kişilerde kalp krizi ve felç riski artar. Bir çalışma, daha fazla köri tozu tüketen kişilerin yüksek tansiyona sahip olma olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Başka bir araştırma, yemekte köri tozu bulunmasının yemekten hemen sonra dolaşımı iyileştirdiğini buldu. Köri tozunda yaygın olarak bulunan zerdeçal, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve bu da kalp hastalığını daha az olası hale getirir.

Köri araştırmalarında ek olarak, insanlarda yapılan araştırmalar, Köri ve kurkumin takviyesinin insanlarda kolesterol seviyelerini azaltabileceğini bulmuştur, ancak bu sonuçlar, köri tozu ile tatlandırılmış gıdalarda tipik olarak bulunan miktarları aşan yüksek doz takviyelerden elde edilmiştir. Dahası, bazı araştırmalar köri tüketmenin kan basıncı seviyeleri üzerinde olumlu etkileri olabileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Yüksek tansiyon, trigliserit ve kolesterol seviyeleri kalp hastalığı için risk faktörleri olduğundan, köri tozu yemek kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, köri tozunun kalp sağlığını nasıl olumlu yönde etkileyebileceği ve kalp hastalığı risk faktörlerini nasıl azaltabileceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Körinin Antikanser etkileri olabilir

Köri tozundaki baharatların çoğu antikanser özelliklere sahiptir. Çok sayıda test tüpü çalışması, özellikle zerdeçalın belirli kanser hücreleriyle savaşabileceğini bulmuştur. Körideki ana aktif bileşik olan kurkuminin, güçlü kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Kanser hücresi ölümünü indükler ve vücuttaki spesifik sinyal yollarını baskılayarak kanser hücrelerinin yayılmasını engeller.

Kanseri önlemeye ve kanserle savaşmaya yardımcı olun. Düzenli olarak köri tozu yemek, kanser hücreleriyle savaşma potansiyeline sahiptir. Bu etki aynı zamanda zerdeçaldaki kurkuminden kaynaklanmaktadır. Çeşitli çalışmalarda, kurkuminin meme, yumurtalık, prostat, akciğer, kolon ve mesane kanseri dahil olmak üzere birçok kanser hücresini baskıladığı bulunmuştur.

Hayvan ve tüp araştırmalarına göre Köri, prostat, meme, kolon ve beyin kanserleri de dahil olmak üzere çeşitli kanserlerle savaşabilir. İnsan çalışmaları da umut verici sonuçlar verdi. Örneğin, kolorektal kanserli 126 kişide yapılan bir araştırma, 30 gün boyunca günde 1.080 mg kurkumin takviyesinin kanser hücresi ölümünü artırdığını ve iltihabı azalttığını gösterdi  Araştırmalar benzer şekilde acı biber, kişniş ve kimyon gibi diğer köri tozu baharatlarının da güçlü antikanser etkileri sunabileceğini göstermiştir.

Köri tozunun antikanser etkileri üzerine mevcut araştırmalar umut verici olsa da, insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bazı araştırmalar, köri tozunun güçlü antikanser özelliklerine sahip olabileceğini öne sürüyor, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Köri Güçlü antioksidanlar içerir

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir. Vücudunuzdaki çok fazla serbest radikal, kalp hastalığı, kanser ve zihinsel gerileme gibi kronik durumlarla ilişkili bir durum olan oksidatif strese yol açabilir. Antioksidan bakımından zengin gıdalar yemek oksidatif stresin etkilerini azaltabilir ve hastalık riskinizi azaltabilir.

KÖRİ STRESİ AZALTIYOR

17 erkekte yapılan küçük bir çalışma, 6-12 gram köri tozu içeren yemek yemenin, oksidatif stresin bir belirteci olan allantoini, köri içermeyen yemekler yemeye kıyasla önemli ölçüde azalttığını gösterdi

Bu nedenle öğünlere antioksidan açısından zengin köri tozu eklemek oksidatif stresi ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar köri tozu tüketmenin oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve böylece hastalık riskini azalttığını öne sürüyor.

KÖRİ KAN ŞEKERİ DÜZEYİNİ DÜŞÜRÜR

Köri, Kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. 100.000'den fazla kişiyle yapılan bir araştırma, orta düzeyde köri tüketenlerin kan şekeri düzeylerinin ayda bir kereden az köri yiyenlere göre önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösterdi Köri tozu, insanların sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumasına yardımcı olabilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bir çalışma, daha fazla köri tozu tüketen kişilerin daha sağlıklı kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu buldu. Ayrıca diyabet geliştirme olasılıkları daha düşüktür. Araştırmacılar bunun, köri tozunda yaygın olarak kullanılan bir baharat olan zerdeçalda bulunan kurkumin nedeniyle olduğuna inanıyor. Diğer araştırmalar, zerdeçalın kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü bulmuştur.

KÖRİ VE BEYİN SAĞLIĞI

Köri, Beyin sağlığını iyileştirebilir. İnsan ve hayvan araştırmaları, zerdeçaldaki ana bileşik olan kurkuminin zihinsel gerileme belirteçlerini önemli ölçüde iyileştirebileceğini ve Alzheimer hastalığı geliştirme riskini azaltabileceğini göstermiştir

KÖRİ ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Köri, Dolgunluk hissini iyileştirebilir. Bir çalışmada, 6 veya 12 gram köri tozu içeren öğünler yiyen erkeklerin, kontrol öğünü tüketenlere kıyasla açlık ve yeme isteğinin önemli ölçüde azaldığı bildirildi

KÖRİ SİNDİRİMİ DÜZENLER

Köri, Sindirim sağlığını artırabilir. Kemirgenlerde yapılan araştırmalar, kurkuminin sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına ve sindirim bozukluklarının semptomlarını hafifletmesine yardımcı olabileceğini, ancak daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç olduğunu bulmuştur.

Bu faydaların çoğunlukla baharat karışımının kendisiyle değil, köri tozunun bireysel bileşenleriyle ilgili olduğunu unutmayın. Sağlığı artırmak için köri tozu kullanımını içeren daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Köri tozu tüketmek beyin ve sindirim sağlığını iyileştirebilir, tokluk hissini iyileştirebilir, kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve antibakteriyel etkiler sağlayabilir. Bununla birlikte, bu potansiyel faydaları doğrulamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Köri tozu, büyük ölçüde zerdeçal ve zencefil içerdiğinden sindirim sağlığını destekler. Zerdeçal, sindirim sisteminizin mikrobiyomunu veya yiyecekleri daha verimli bir şekilde sindirmenize yardımcı olan sağlıklı bakterileri güçlendirmeye yardımcı olur. Zencefilin mide rahatsızlığını gidermeye yardımcı olduğu ve hamile kadınlarda bulantı ve kusmayı azalttığı gösterilmiştir.

DİYETİNİZE KÖRİ TOZU NASIL EKLENİR

Köri tozu bir baharat karışımı olduğu için birçok yemeği tatlandırmak için kullanılabilir. Köri tozu, üretici tarafından kullanılan baharatların tam karışımına bağlı olarak hem tatlı hem de tuzlu notalar alabilen benzersiz, sıcak bir tada sahiptir. Köri tozu tarifi olmadığını ve kullanılan baharatların değişebileceğini unutmayın. Bazı versiyonlar acı biber kullanımından dolayı baharatlı olabilir, diğerleri ise hafiftir.

Damak zevkinize uygun bir köri tozu bulduğunuzda, onu marine sosları, patates salataları, kızartmalar, yahniler ve çorbalar gibi yemeklere eklemeyi deneyin. Aslında, bu çok yönlü baharat karışımı, sebzelerden yumurtalara kadar her şeyi baharatlamak için kullanılabilir, bu yüzden denemekten korkmayın. Köri tozu genellikle zerdeçal içerdiğinden tariflerinize altın rengi bir ton vereceğini unutmayın.

Köri tozunda bulunan baharatların kombinasyonu, bu baharatı yemeklerinize lezzet ve besleyici faydalar katmanın harika bir yolu haline getirir. Baharat karışımı, anti-inflamatuar bileşikler açısından zengindir ve tüketilmesi, diğer potansiyel faydaların yanı sıra oksidatif stresi azaltmaya, kalp sağlığını iyileştirmeye ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

En iyi yanı, köri tozunun çok çeşitli tariflere mükemmel bir katkı sağlamasıdır. Sağlıklı bir lezzet ve renk tekmesi için en sevdiğiniz yemeğe eklemeyi deneyin.

YEŞİL KÖRİ İLE CİNSEL HAYATINIZI RENKLENDİRİN

Cinsel hayatlarında daha fazla baharat isteyenler, artık kişinin libidosunu çok ihtiyaç duyduğu desteği verdiği tespit edilen Tayland yeşil körisine dönebilir.

Sonuç, 'büyülü' yemeğin afrodizyaklarla dolu olduğunu bulan yeni bir araştırmaya dayanıyor. Köri kakule, ginseng, sarımsak, zencefil, fesleğen, limon otu ve kuşkonmaz içerir ve hepsi farklı kültürler tarafından seksi hissetmenizi sağlar.

Chicken Korma, hindistancevizi, sarımsak, biber, zencefil ve bademlerin güçlü karışımı sayesinde 3. sırada geliyor. Hepsinin kadınlarda cinsel dürtüyü iyileştirdiği söylenir. Deniz ürünleri Laksa, hindistan cevizi sütü, zencefil, sarımsak, fesleğen ve soğan nedeniyle dördüncü sırada.

The Sun'ın aktardığına göre, "Tay yeşili köri Doğu'da uzun zamandır cinsel dürtüleri artırdığı biliniyor" dedi.

Uzmanlar, sadece mutfaktan daha fazlasını buharlaştıran diğer yiyeceklerin köfte ve makarna, zencefilli kral karides, suşi ve hatta tavuk tikka masala olduğunu söylüyor.

CİNSEL SAĞLIĞA İYİ GELEN YEMEKLER

1 Tay yeşil köri

2 Sıcak ve baharatlı pizza

3 Tavuk Korması

4 Deniz Ürünleri Laksa

5 Köstebek Poblano

6 Suşi

7 Tavuk Tikka Masala

8 Baharatlı Bali Körisi

9 Baharatlı Köfte ve Makarna

10 Zencefilli ve Taze Soğanlı Kral Karides

"Köriler" uluslararası Hint mutfağında sıklıkla kullanılırken, bu terim genellikle "sos" anlamına gelir ve birçok farklı sos türünü tanımlamak için kullanılır. Köriler soslardır ve köri yemekleri sosla servis edilen yemeklerdir. Çoğu zaman köri tozu içermezler. Herkes aynı tarife göre köri tozu yapmaz. Sonuç olarak, mağazalarda satılan "köri tozu" adı verilen ve içerik ve lezzet açısından büyük farklılıklar gösteren çeşitli baharatlar vardır.

İŞTE KÖRİ TOZU KARIŞIMLARINDA EN YAYGIN OLARAK BULUNAN BAHARATLAR VE BİLİMSEL İSİMLERİ:

- Zerdeçal (Curcuma longa)

- Kişniş (Coriandrum sativum)

- Kimyon (Cuminum cyminum)

-  Zencefil (Zingiber resmi)

- Biber tozu (Capsicum frutescens)

- Karabiber (Piper nigrum)

Bazı köri tozları ayrıca tarçın, karanfil, hardal, kakule veya defne yaprağı içerir. Belki de şaşırtıcı bir şekilde, köri tozu tipik olarak ot köri yaprağını (Murraya koenigii) içermez. Köri tozu, biber tozu içeriğine bağlı olarak sıcak veya hafif olabilir.

KÖRİ İLE BESLENME BİLGİSİ

Köri tozu birçok farklı baharat kombinasyonundan yapılabildiğinden, besin içeriği malzemelere göre değişebilir.

Bir çay kaşığı köri tozu şunları içerir:

-6.5 kalori

- 1 gramdan az protein

-  1 gramdan az yağ

- 1 gram karbonhidrat

- 1 gram lif

- 1 gramdan az şeker

KÖRİ TOZUNUN POTANSİYEL RİSKLERİ

Araştırmalar, sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan körinin bileşik olan kurkuminin bir takviye kadar etkili olmadığını gösteriyor.

Circumin kendi başına çok kolay emilmez ve vücudunuzda çok hızlı parçalanma eğilimindedir. Bununla birlikte, köri yiyerek veya diğer bileşiklerle (karabiberde bulunanlar gibi) birlikte tüketildiğinde, daha kolay emilir ve sağlık üzerinde daha büyük bir etkisi vardır.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “evren ötesi” dünyada, özellikle gençleri bağımlılık, yalnızlık ve obezite gibi risklerin beklediğini açıkladı.
  • Dadı Dirseği nedir? Çocuğu kollarından çekmek ve sallamak dirsek çıkığına yol açıyor.
  • Şeftali mükemmel bir vitamin A ve vitamin C kaynağıdır. Şeftali, Sadece bir tanesi günlük ihtiyacınız olan C vitamininin % 15'ini karşılar. Bu besin,
  • Havacılıkta kötücül ve etik dışı eylemleri Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, airkule.com'da yazdı.
  • Dünyadaki maddi ve ekonomik zorluklar, insanların panikle hızlı para kazanma arzularını tetikliyor.
  • Randevu Al