KONSANTRASYON SAĞLIYOR

KONSANTRASYON SAĞLIYOR

Hürriyet Aile

İşte okul dönemindeki çocukların algılarını açık tutmak ve konsantrasyonunu artırmak için mucize besinler...

 


Okul dönemindeki çocukların algılarını açık tutmak ve konsantrasyonunu artırmak için beslenme programını gözden geçirmek gerekiyor. İşte Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ’dan mucize besinler…

BALIK

Yağlı balıklar, beyin büyümesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Beslenmelerinde bu yağ asitleri bol bulunan çocukların genel yetenek testlerinde daha başarılı oldukları bilinmektedir.

YAĞLI TOHUMLAR

Badem, fındık, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlar, içerdikleri omega-3 ve omega-6, magnezyum ve çinko ile çocuğunuzun beyin gelişiminde ve hafızanın güçlenmesinde önemli rol oynarlar.

YUMURTA

Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu gibi, sarısında bulunan kolin, çocuğunuzun bellek gelişiminde önemli bir rol oynar.

RAFİNE OLMAYAN TAHILLAR

Beynin sürekli glukoza gereksinimi vardır. Rafine olmayan tahıllardaki lifler, vücutta glukozun salınımını düzenler. İlaveten sinir sistemini sağlıklı kılan B vitaminleri içerirler. Bulgur, çocuklar için hem besleyici hem de sevdikleri bir tahıl seçeneğidir. Yulaf, hem zengin bir enerji kaynağı olmasının ve bol lif içermesinin yanında, sinir sisteminin tam kapasiteyle çalışması için gerekli olan iyi bir E ve B vitamini, potasyum ve çinko kaynağıdır.

ÇİLEK, FRENK ÜZÜMÜ, YABAN MERSİNİ, BÖĞÜRTLEN, AHUDUDU

Bu koyu renkli meyve ailesi yüksek düzeyde antioksidan içerir. Göz, diş eti ve genel sağlık için gerekli A vitamini ve C vitamini içerirler. Çalışmalar belleği güçlendirdiklerini göstermiştir.

BAKLAGİLLER

Protein ve kompleks karbonhidrat, artı lif deposu olan baklagiller, bol miktarda vitamin ve mineral içerirler. Çocuğunuz özellikle bu baklagilleri öğle yemeğinde yediğinde, zihinsel faaliyetlerinin öğleden sonra yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olurlar.

RENKLİ SEBZELER

Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır.

SÜT VE YOĞURT

Süt ürünleri, güçlü kemik ve dişler için gerekli D vitamini ve kalsiyum içermelerinin yanı sıra çocuğunuzun enzimlerinin yapımı için gerekli protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur.

ET

Ette bulunan demir, çocuğunuzun okuldaki enerjileri ve konsantrasyonları için temel öneme sahip bir mineraldir. Yağsız et, en iyi emilebilir demir kaynaklarından biridir. Ette ayrıca belleğe yardımcı olan çinko ve bazı B vitaminleri bulunur.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al