Kolon kanseri nedir? Nasıl korunmalı?

Kolon kanseri nedir? Kolon kanserinden nasıl korunmalı?

Kolon kanseri nedir? Nasıl korunmalı?

Sindirim sisteminizin son parçası olan kalın bağırsağın kötü huylu tümörüdür. Çoğu kolon kanseri vakası, adenomatoz polip adı verilen, kanserli olmayan (iyi huylu) öbekler olarak başlar. Zamanla bu poliplerin bazıları kolon kanserine dönüşebilir.

Polipler küçük olabilir ve varsa semptom oluşturmayabilir. Polipleri kansere dönüşmeden önce tanımlayıp ortadan kaldırmak kolon kanserinin önlenmesinde çok önemli rol oynar. Bu nedenle kalın barsağın belli bir yaştan sonra düzenli taranması çok önemlidir.

Kolon kanseri belirtileri ve semptomları şunları içerir:

1. İshal veya kabızlık da dahil olmak üzere bağırsak alışkanlıklarınızdaki bir değişiklik veya dışkı kıvamında dört haftadan uzun süren bir değişiklik.
2. Dışkıda kan görülmesi.
3. Kramp tarzında devam eden karın ağrısı.
4. Bağırsaklarınızın tamamen boşalmadığı hissi.
5. Zayıflık veya yorgunluk.
6. Açıklanamayan kilo kaybı.

Kolon kanseri olan birçok kişi hastalığın erken evrelerinde hiçbir belirti yaşamaz. Belirtiler ortaya çıktığında da , kanserin kalın bağırsaktaki büyüklüğü müdahale edilemez boyutta olabilir. Bu nedenle kolonoskopinin herhangi bir bulgu olmadan belli bir yaş aralığında yapılması gereklidir.

Kolon kanseri nedenleri?

Kolon kanserine neyin neden olduğu açık değildir. Kolon kanseri, kolondaki sağlıklı hücrelerin genetik planlarında, DNA'da hatalar ortaya çıktığında meydana gelir.

Sağlıklı hücreler vücudunuzun normal çalışmasını sağlamak için düzenli bir şekilde büyür ve bölünürler. Fakat bir hücrenin DNA'sı hasar gördüğünde ve kanserli hale geldiğinde, hücrelere ihtiyaç duyulmadığında bile hücreler bölünmeye devam eder. Hücreler biriktikçe de tümör oluştururlar.

Zamanla, kanser hücreleri yakındaki normal dokuları istila eder. Kanserli hücreler, vücudun diğer bölgelerine de kan ve lenf yolları ile dağılarak yayılma (metastaz) oluşturabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Dışkıda kan veya bağırsak alışkanlıklarında sürekli bir değişiklik hissederseniz veya herhangi bir kolon kanseri belirtisi fark ederseniz, doktorunuzla randevu almaktan çekinmeyin.

Kolon kanseri taramasından ne zaman başlayacağınız konusunda doktorunuzla konuşun. Kılavuzlar genellikle kolon kanseri taramalarının 50 yaşında başlamasını önermektedir. Hastalığın aile öyküsü gibi başka risk faktörleriniz varsa doktorunuz daha sık veya erken tarama önerebilir.

Kolon kanseri için risk faktörleri?

Yaşlılık. Kolon kanseri teşhisi konan kişilerin büyük çoğunluğu 50 yaşından büyüktür. Kolon kanseri genç insanlarda görülebilir, ancak çok daha az görülür. Kişisel bir kolorektal kanser veya polip öyküsü. Daha önce kolon kanseri veya adenomatoz polipleriniz varsa, gelecekte kolon kanseri riski daha yüksektir.

İnflamatuar bağırsak koşulları. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi kolonun kronik enflamatuar hastalıkları, kolon kanseri riskinizi artırabilir.

Kolon kanseri riskini artıran kalıtsal sendromlar. Ailenizin kuşaklarından geçen genetik sendromlar kolon kanseri riskinizi artırabilir. Ailede kolon kanseri öyküsü. Hastalığı olan bir ebeveyne, kardeşine veya çocuğuna sahipseniz kolon kanseri geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Düşük lifli, yüksek yağlı diyet. Kolon kanseri ve rektum kanseri, lif bakımından düşük, yağ ve kalorisi yüksek bir diyetle ilişkilendirilebilir. Bir sedanter yaşam tarzı. Düzenli fiziksel aktivite yapmak kolon kanseri riskinizi azaltabilir. Şeker hastalığı. Diyabet ve insülin direnci olan kişilerde kolon kanseri riski artar.

Obezite. Obez olan kişilerde, normal kilo olarak kabul edilen insanlara kıyasla kolon kanseri riski ve kolon kanserinde ölüm riski yüksektir.

Sigara içmek. Sigara içenlerin kolon kanseri riski artabilir.
Alkol. Ağır alkol kullanımı kolon kanseri riskinizi arttırır.

Kimler ne zamandan itibaren mutlaka kolonoskopi yaptırmalıdır?

* İzah edilemeyen karın ağrısı veya kilo kaybı.
* Uzun süreli ishal veya kabızlık.
* Tedaviye yanıt vermeyen kansızlık.
* Dışkıda kan görülmesi.
* Bağırsak polip'lerinin (etsi çıkıntı'larının) erken teşhis ve tedavisi.
* Günümüzde kalın bağırsak kanserinden korunmak amacıyla, herhangi bir şikayet olmasa bile, 50 yaşından itibaren 5 yılda bir kolonoskopi ile polip varlığı açısından takip yapılması artık tüm dünyada kabul gören bir yöntemdir.
* Ailesinde kalın bağırsak kanseri olan bireylerde ise takip yaşının daha erkene çekilmesi önerilmektedir. İşlem ortalama 15-30 dakika

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak ve sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu
  • Homeopati tamamlayıcı veya alternatif bir tıptır. Birçok homeopatik ilaç, orijinal maddeden hiç veya neredeyse hiç kalmayıncaya kadar birçok kez suda
  • Hamilelikte folik asit kullanımı bebek için hayati önemde…
  • Elmanın yararları; Elmaların, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve felç, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser risklerini
  • Hayati fonksiyonların sürdürülmesinde önemli bir yere sahip olan vitamin ve minerallerin alınan gıdalardan temin edilmesi gerektiğini belirten uzmanla
  • Araştırma sonuçları, son bir yılda 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konduğunu ve durumun önemini gösteriyor.
  • Randevu Al