Kolon Kanseri

Kolon Kanseri Nedir? Kolan Kanseri Belirtileri Nelerdir? Kolon Kanseri Tedavisi Nasıldır? Kolon Kanserinde Nasıl Teşhis Konur? Kolon Kanseri En Çok Kimlerde Görülür? Kolon Kanseri Hakkında Her şey…

Kolon Kanseri
Paylaş:

Kolon kanserleri, dünyada en sık görülen kanser türlerinden biridir. Kolon Kanseri Türkiye’de ilk 5 kanser türü arasında kolon (kalın bağırsak) kanseri yer almaktadır. Kolon kanserinin her yaşta görülme riski olsa da en sık 50 yaşından sonra gözlenmektedir. Cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde ise tüm kanserler arasında kolon kanseri kadınlarda ikinci, erkeklerde üçüncü sırada yer almaktadır.

KOLON KANSERİ TEŞHİSİ

Kolon ve rektum kanserleri çoğunlukla bu bölgelerdeki poliplerden kaynaklanıyor. Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişiye kolon ve rektum kanseri tanısı konuyor. Hastalık, en çok yaşam kaybına neden olan kanser türlerinden biri olmasından dolayı oldukça önemli.

Kalın bağırsak ya da kolon ve rektum kanserinin (KRK) diğer ismi; kolorektal kanserdir. Yaşam boyu KRK gelişmesi olasılığı erkeklerde, kadınlara oranla biraz daha yüksektir. Bu oran; erkeklerde yüzde 4.5 kadınlar için yüzde 3.2’dir. KRK çoğunlukla adenomlardan (polip) gelişiyor.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ

Kolon ya da rektum mukozasından kaynaklanan bu iyi huylu tümörler, uzun yıllar sessiz kaldıkları için genellikle fark edilmiyorlar. Adenomların sıklığı yaşla beraber artıyor. Ne var ki, adenomdan kanser gelişmesi süreci büyük oranda aydınlatılsa da bu süreci etkileyen dış nedenler hala tartışılıyor.

49-50 YAŞLARA DİKKAT!

Amerikalılar arasında kolon kanseri oranı, 49 ve 50 yaşları arasında keskin bir artış gösteriyor, yeni bir araştırma, hastalığın daha erken taranması için vakayı destekliyor.

Araştırmacılar, bu iki yaş arasındaki yükselişin kolon kanseri oluşumunda gerçek bir artışı yansıtmadığını, ancak hastalık taramasının geleneksel olarak 50 yaşında başladığını söylüyor.

Yıllar boyunca, çeşitli gruplardan gelen rehberler, ortalama kolon kanseri riski olan kişilerin 50 yaşında taramaya başlaması gerektiğini söyledi. Amerikan Kanser Derneği, büyük ölçüde genç Amerikalılar arasında artan kolon kanseri insidansı nedeniyle önerilen eşiğini 45 yaşına indirdi.

A.A - WEBMD

 

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: