KOLESTEROLÜ BEYİN DÜZENLİYOR

KOLESTEROLÜ BEYİN DÜZENLİYOR

Taraf Gazetesi
 
Kandaki kolesterol seviyesi, beynin hipotolamus bölümünde bulunan ghrelin adlı hormonu düzenliyor.

   
Ghrelin hormonu aynı zamanda iştahı da düzenliyor. Fareler üzerinde yapılan deneyler, ghrelin hormonundaki yükselmenin hem iştahı hem de kandaki kolesterol seviyesini arttırdığını ortaya koydu.

Günümüzde milyonlarca insan, kanındaki kolesterol oranını düşürmek ve kalp krizi riskini bertaraf etmek için çeşitli ilaçlar kullanıyor. Ancak bu ilaçların karaciğer ve böbrek bozukluğu, kaslarda zayıflama ve katarakt gibi yan etkileri olduğu biliniyor.

ABD’deki Cincinnati Üniversitesi’nden profesör Matthias Tschop, fareler üzerindeki araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlara göre, kandaki kolesterol seviyesini düşüren ilaçlar üretmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Araştırma sonuçlarının öneminden bahseden Matthias Tschop sözlerine şöyle devam ediyor: “Bugüne kadar kolesterolün besin emilimi ve karaciğer salgılarıyla ilgili olduğu düşünülüyordu. Bu araştırma ilk defa, kolesterolün sinir sistemi tarafından kontrol edidiğini gösterdi.”

Kimya alanında MC4R olarak adlandırılan ghrelin hormonu, kalori girişi ve enerji üretiminin düzenlenmesinde de önemli bir işleve sahip.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al