KIZLAR TERCİH EDİLİYOR

KIZLAR TERCİH EDİLİYOR
Paylaş:

A.A

Aileleri tarafından çeşitli nedenlerle terk edilen çocuklardan evlatlık olarak daha çok kız çocuklarının tercih edildiği açıklandı.

Konya'da Sosyal Hizmetler  Müdürlüğünce koruma altına alınan, aileleri tarafından çeşitli nedenlerle terk  edilen çocuklardan evlatlık olarak daha çok kız çocuklarının tercih edildiği  bildirildi.

Konya Sosyal Hizmetler Müdürü İzzet Güneş,son yıllarda Konya'da koruma altında bulunan çocukları evlatlık  edinmek isteyen ve onların koruyucu aileliğini üstlenen çok sayıda çift  bulunduğunu söyledi.

Taleplerin kurallar çerçevesinde karşılandığını belirten Güneş,  "Ailelerin sosyal incelemeleri yapılıyor. Uygun görülürse çocuklar teslim  ediliyor. Sosyal inceleme her yıl tekrarlanıyor. Evlatlık vereceğimiz çocukların  anne ve babaları izin verdikten sonra ileride hak iddia edemiyor. Yuvada 0-6 yaş  grubunda 40 çocuk var. Ailelerinin rızası olmadığı için evlatlık veremiyoruz.  Bunları da koruyucu ailelere emanet ediyoruz" dedi.
        
"50 AİLE SIRADA BEKLİYOR"
        
Şu anda evlatlık almak için 50 ailenin sırada beklediğini bildiren Güneş,  şunları kaydetti:

"Başvuran 50 çiftten 35'i kız çocuğu istiyor. Genelde 0-3 yaşlarındaki  çocukları tercih eden aileler, kız çocuklarının daha uysal ve kaynaşması kolay  olduğunu düşünüyor. Ailelere göre küçük yaştaki çocuklar ile kız çocuklarının  tercih edilme nedenleri arasında birçok faktör bulunuyor. Çiftler, ilerde sorun  yaşamak istemedikleri için evlatlık edindikleri küçük yaştaki çocukların  kendilerini anne ve babaları olarak bilmelerini istiyor. Ayrıca davranış  şekilleri küçük yaşlarda başladığı için aileler çocukların kendileriyle daha  çabuk kaynaşmasını bekliyor. Çiftler, evlatlık edindikleri çocukları kendi  çocukları gibi yetiştirmek istiyor."

Önceliklerinin çocukların kendi ailelerinin yanında yer alması olduğunu  kaydeden Güneş, koruma altına alınan çocuklardan yaklaşık 150'sinin yardımlarla  tekrar ailesinin yanına döndürüldüğünü, çocuğunu tekrar almak isteyen ailelere de  yardımda bulunulduğunu sözlerine ekledi.