Kızım sürekli kulağımı tutuyor

"3 yaşında kızım var bebekliğinden beri kulak tutma alışkanlığı var. Uyuyacağı zaman yanımda otururken, geceleri yanımda yatıyor sürekli kulağımı tutmak istiyor"

Kızım sürekli kulağımı tutuyor

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Üç yaşında kızım var bebekliğinden beri kulak tutma alışkanlığı var. Uyuyacağı zaman yanımda otururken, geceleri yanımda yatıyor sürekli kulağımı tutmak istiyor aynı şekilde babasının da yani diğer aile fertlerine karşıda. Ama sosyal olarak iyi olduğunu gözlüyorum. Konuşması da gecikti konuşuyor ama şakır şakır değil yaşıtları çok güzel konuşuyor. CEVAP Çocukların gerek fiziksel, gerekse ruhsal gelişmeleri açısından değerlendirme ölçütü o yaş için normal olan sınırlarda olmasıdır. Bunun dışında canlılığı, insan ilişkileri, yaşıtlarıyla oyun oynaması gibi özellikler de fikir verir. Kulak memesi yumuşak olduğu için, bir yaş civarındaki çocuklar için yatıştırıcı, rahatlatıcı bir etkisi olabilir. Böylece annesi veya başka bir aile üyesiyle de fiziksel ilişki kurmuş olmaktadır. Konuşma çocuklara göre farklı yaşlarda başlayıp gelişme hızı farklı olabilir. Anne-baba olarak emin olmak için, bir çocuk hastalıkları ve bir çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanının muayenesi yararlı olur. SORU İkinci bebeğimi bekliyorum. Dört yaşında bir kızım var, bebeğim gelince nasıl davranmam ve neler yapmam lazım? CEVAP Kardeş doğumu her yaştaki çocuğu etkilemektedir. Bu etkilenme kıskançlık, sevilmeme duygusu, hırçınlık, uyku ve yeme alışkanlıklarında değişme, kardeşe gizlice zarar verme (vurma, çimdikleme gibi) biçimlerinde olabilir. Bu etkilenmenin en aza indirilmesi ve zararsız atlatılması için çocuğa aileye bir kişinin daha katılacağı önceden söylenmelidir. Kardeşin küçük olduğu, kendilerinin yardımına ihtiyacının olduğu, kendisine sevgilerinin değişmeyeceğini, ona da zaman ayıracakları, kendisinin abla olacağı ve annesine yardım etmesinin istenebileceği gibi konular açık ve basit bir dille anlatılmalıdır. Doğumdan sonra ise, bu analtılanların yaşama geçirilmesi gerekir. SORU Dört yaşındaki kızım büyük tuvaletini hala çocuk bezine yapıyor. Tuvaleti geldiği zaman söylüyor çocuk bezi takıyorum. Küçük tuvaletini tuvalete yapıyor. CEVAP Bu yaştaki çocukların kakalarını normal olarak yapmaları beklenir. Buradaki en önemli nokta kakasının geldiğini fark edip haber vermesidir. Bu durumda bedensel bir nedene bağlı olduğu düşünülmez. Eksik olan ve yapılması gereken, ailenin hemen tuvalet eğitimine başlamasıdır. Çocuğun tuvaletle ilgili korkuları olabilir, bunlar konuşulabilir. Alafranga tuvalet kullanılması daha uygun olur (normal büyüklükte veya küçük sert plastikten çocuklar için). Çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanması için sabah ve yatmadan önce düzenli olarak tuvalete götürülmesi, kendisi söylediği zaman bez bağlanmayıp klozete oturtulması, isterse yanında beklenmesi uygun olur.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

KIZIM SÜREKLİ KULAĞINI TUTMAK İSTİYOR

DİĞER SORU-CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLATIN...5.BÖLÜM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al