Deprem Travma Psikolojisi

KIZ KARDEŞ NEDEN MUTLU EDER

KIZ KARDEŞ NEDEN MUTLU EDER

Sabah / The New York Times

Bir kız kardeşinizin olması sizi niye daha mutlu yapsın ki ? Hiç düşündünüz mü, merak ettiniz mi? İşte cevabı.

 


 '' Having a Sister Makes You Happier '' ( Bir Kız Kardeşe Sahip Olmak Sizi Daha Mutlu Yapar ) : Bu kız kardeşi olan ergenlerin ''Çok mutsuzum, üzgünüm, depresyondayım'' ya da '' Kimse beni sevmiyor '' gibi duygulara daha az kapıldıkları sonucuna varan yeni bir çalışmayla ilgili bir makalenin başlığı.

Diğer çalışmalarda da benzer sonuçlar ortaya çıkıyor. Ancak bir kız kardeşinizin olması sizi niye daha mutlu yapsın ki ?

Bu soruya, kadınlar duygularını erkeklerden daha iyi ifade eder tarzında verilen klasik cevap bir türlü tatmin etmiyor. Yıllar boyunca çalışmalarımın birçoğu, kadınların arkadaşlık ve sohbet tarzının erkeklerinkinden daha iyi olmadığını, sadece farklı olduğunu gösterdi.

Bir kez, bir adam bana bütün bir günümü boşanmak üzere olan bir arkadaşıyla geçirdiğini anlatmıştı. Eve döndüğünde karısı arkadaşının boşanmasıyla nasıl başa çıktığını sormuş, o da, '' Bilmiyorum bununla ilgili konuşmadık. '' diye cevap vermiş.

Karısı ise onu yerden paylamış. Arkadaşının çok açık olarak sorunlarıyla ilgili konuşma ihtiyacı içinde olduğunu söyleyince, adam kendisini kötü hissetmiş. Ancak, '' You Just Don't Understand '' ( Bir Türlü Anlamıyorsun ) isimli kitabını okuyunca kendimi daha iyi hissetmiş. Kitabımda, birini önemsediğini göstermenin yolunun, bazı şeyleri beraberce yapmak olduğunu ve bunun kendi içinde bir teselli verdiğini söylemiştim.

Boşanma ile ilgili sorular sormak arkadaşına bu olayı hatırlatacak ve kendini kötü hissettirecekti. Ancak teselli vermek için illa '' Kız kardeşlerle, daha uzun derin konular konuşulabiliyor. '' sorunla ilgili konuşmak gerekmiyorsa, bir kız kardeşe sahip olmanın erkekleri daha mutlu hissettirmemesi gerekiyordu.

Ancak, Utah' taki Brigham Young  üniversitesi' nde yapılan son çalışma, benzer araştırmalarla da destekleniyor. Örneğin geçen yıl yapılan bir araştırmada, İngiliz psikiyatrılar en az bir kız kardeşle büyüyen gençlerin daha mutlu ve daha iyimser olduklarını söylüyor. Bir başka İngiliz araştırmacı daha yaşlı yetişkinler arasında da benzer örneklere ulaştı.

Kız kardeşlerle ilgili benim son araştırmam ise fark edilmesi zor bir dinamiğin varlığını işaret ediyor. 100' den fazla kız kardeşi olan kadınla görüştüm. Aynı zamanda erkek kardeşi olanlardan kıyaslama yapmalarını istedim. Büyük bir çoğunluk, kız kardeşleriyle daha sık, daha uzun ve daha özel şeyler hakkında konuştuklarını söyledi. Bir kadın iki erkek ve iki kız kardeşleriyle saatler boyu telefonda konuştuğunu söylüyor.

Ancak erkek ve kız kardeşlerle konuşulan konular farklı. Kız kardeşleriyle birbirine özel hayatlarını anlatıyorlar, erkek kardeşleriyle ise tarih, coğrafya gibi konular üzerine tartışıyor.

Sınıfımdan bir öğrenci bunun nasıl işlediğini gösteren bir durumu aktardı. Aile köpekleri öldüğünde, kardeşlerin ( bir erkek ve üç kız kardeş ) hepsi birbirini aramış. Kızlar köpeğin ölmesinden dolayı ne kadar üzgün olduğunu anlatmış. Erkek kardeş ise ailedeki herkesin üzülmesinden dolayı tedirgin olmuş ancak kendisinin ne hissettiği ile ilgili hiçbir şey söylememiş.

Öğrencim erkek kardeşinin de kız kardeşleri gibi kötü hissettiğinden emin. O sadece duygularını doğrudan dile getirmemişti. Eminim telefonda yapılan konuşmalar, kızlar için olduğu kadar onun için de kesinlikle aynı amaca hizmet etmiştir. Ortak kayıplarıyla ilgili bir teselli sağlamıştır.

O zaman kardeşe sahip olmanın kadınları olduğu kadar erkekleri de neden daha mutlu ettiğini, yapılan konuşmanın niteliğinde değil ama konuşmanın yapılmasında yatıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al