Kıskançlık Tedavisi

Kıskançlık basit anlamı ile aşırı aidiyet duygusundan kaynaklanan aşısı sahiplenme durumudur. Sağlıksız kıskançlıklar iki taraf içinde yıkıcıdır. Aşırı kıskançlık tedavi edilmesi gerekli bir davranış bozukluğudur ve kıskançlık tedavisi konusunda uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Kıskançlık Tedavisi

Sağlıksız olarak adlandırılan kıskançlık nöropsikiyatrik bir durumdur. İzleme, kontrol etme, kısıtlama, tuzak kurma, misil yapma, ceza verme tarzında eylemler sağlıksız kıskançlık hastalığında görülen durumlardır. OKB yani obsesif Kompulsif bozukluklar ile benzeşen tarafları da vardır.

Kıskançlık rahatsızlığı birçok nedene dayanabilir. Aşırı egodan veya aşırı güvensizlikten olabildiği gibi, çocukken yaşanan travmalardan da kaynaklanabilir. Kıskançlık tedavisi uygulanmadığı durumlarda cezalandırma, şiddet yanı sıra cinayete varan sonuçlar görülebilir.

Kıskançlık Tedavisi Nasıl Yapılır

Aşırı kıskançlık hastalığının tedavisinde temel olarak kişinin bu duygusunun altında yatan düşünce veya duygulara ulaşmak vardır. Bu durumda kişiden, aşırı kıskançlık durumunda hissetmiş olduğu düşüncelerini incelemesi istenir. Kıskançlık öncesindeki hissettiği duyguların farkında olmasına çalışılır.

Hastanın bu duygu ve düşüncelerinin farkına vararak onları mantıklı bir şekilde ele alması sağlanır. Kişinin bu duygu ve düşüncelerine tarafsız ve mantık çerçevesinde yaklaşması çok önemlidir.

Kıskançlık tedavisi sürecinde kişinin geçmiş travmalarından gelen olumsuz algılarını anlamasını sağlamak ve bu olumsuzluklar ile sağlıklı yollarla baş etmesinin yolları konusunda yardımcı olunur. Aşırı kıskanç hastaların tedavilerinde ağırlıklı olarak terapi ve ilaç tedavisi yöntemleri kullanılır. Ancak bazı durumlarda manyetik şoklama yöntemi ile de tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

Kıskançlık tedavi süreçleri hastanın durumuna bağlı olarak 4 ay ile 2 sene arasında sürebilmektedir. Ancak bazı vakalarda ömür boyu tedavinin de sürdüğü görülmüştür. Kıskançlık durumlarında çiftler eğer bu durumun üstesinden kendi çabaları ile gelemiyor iseler mutlaka bu konuda uzman bir kişiden destek almalıdırlar.

Sağlıklı Yaşamlar İçin NPİSTANBUL Beyin Hastanesi

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi olarak Türkiye’de ilk ve dünya üzerinde üçüncü sağlık akreditasyonu olan hastanesiyiz. İleri teknoloji ile donanımlı olan hastanemizde konusunda uzman hekimlerimiz ve tecrübeli ekiplerimiz hizmet vermektedir.

Çocuk, ergen veya yetişkin her yaştan herkese destek veren hastanemiz tam teşekküllü bir beyin hastanesidir. Türkiye de ilk nöropsikiyatri hastanesi olan NPİSTANBUL ayrıca AMATEM ruhsatına sahip ilk özel hastanedir.

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • ayşegül buket sazaklı yazdı:

    merhaba. ayşegül buket sazaklı ben. 24 yaşındayım. size bir konuda danışmak ve yardımınızı almak istiyorum. erkek arkadaşımla bir seneye yakındır birlikteydik. maalesef bu saplantılı ve paranoid halleri yüzünden ayrılmak zorunda kaldık. ara sıra bu konular üzerine konuşuyoruz ve çok ağır şeyler söylüyor. ben size ilişkimizin en başından anlatıyım. ikimizde daha öncesinde hayata dair her şeye doymuş insanlardık. ve birbirimize her şeyi anlatırdık. ben bu zamana kadar (şu anda dahil) hiç bir şekilde geçmişle alakalı bir konu açmadım. tartışma konusu yaratmadım. ilk 3 4 ay çok güzel geçti ama sonralarda zaman ilerledikçe erkek arkadaşım sürekli soru sormaya söylediğim şeyleri kafasında takıntı yapmaya ve kurmaya başladı. ve bu kurduğu şeylerden dolayı sürekli tartışmaya ve sözlü şiddete başladık. sürekli hakaretler etmeye ithamlarda bulunmaya başladı. ben hep alttan aldım, geçeceğini düşündüm ama bir türlü geçmedi. bana geçmişte yaşadığım birlikteliklerin eskiden umurunda olmadığını geçmişimin onu ilgilendirmediğini söyleyen adam şimdi beni o zamanlardan vurmaya kadınlığıma onuruma laf ediyor. geçmişte yaptığı belki de onlarca şey var ama ben hiç bir zaman bunları onun yüzüne vurmadım, tartışma konusu haline getirmedim. artık bu durumun terapi olayından çıktığını düşünüyorum. kesinlikle bir psikiyatrik bir yardım alması gerektiğini düşünüyorum ve sizden yardım istiyorum. ben hayatında olamasam bile onun eski neşesine benliğine dönmesini istiyorum. lütfen yardım edin. o kadar çok araştırma yaptım ki düzelmesi için tek umudum sizsiniz.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kıskançlık, hayatımızı etkileyen, ilişkilerimize zarar veren olumsuz tutumların başında yer almaktadır. Kıskançlık duygusu hem bu duyguyu yaşayan kişi
  • Çok mu kıskançsınız? Yoksa Eşiniz kıskançlık krizleri mi yaşıyor?
  • Terbiye edilmeyen kibir, kıskançlık, hırs ve şiddete dönebiliyor…
  • Uzmanlar, evliliğinde sorun yaşayanların durumunu masaya yatırdı. Eşinize ne kadar güveniyorsunuz?
  • Uzun ve mutlu bir evlilik hayal değil. İşte evliliğin aşkı öldürmemesi için tüyolar…
  • Randevu Al