Kıskançlık nasıl yenilir

Sağlıklı kıskançlık herkeste olabilen zararsız bir duyguyken sağlıksız kıskançlık yoğun ve yıkıcıdır. Kıskançlık nasıl yenilir sorusuna cevap ararken öncelikle kıskançlığın nedenlerinin anlaşılması gerekir. Herkeste kıskançlık farklı nedenlerden ortaya çıkar ve farklı şekilde karşı tarafa yansır.

Kıskançlık nasıl yenilir

Sağlıksız kıskançlıkta aşırı sahiplenme ve aidiyet duygusundan kaynaklı aldatılma düşüncesi o kadar yoğundur ki takıntılı düşüncelere neden olur. Sağlıksız kıskançlıkta izleme, sorgulama, takip etme, tuzak kurma, misilleme, karşısındaki onu aldatmasın diye onu aşağılama gibi davranışlar görülür.

Patolojik boyutta kıskançlık yaşayanların kendine güveni yoktur, komplekslidir, kaybetme korkusu sorunları yaşar. Kıskançlık egodan kaynaklı gelişen bir duygudur. Sağlıksız kıskançlık durumunun sonu şiddet, cinayet gibi kötü noktalara kadar varabilir.

KISKANÇLIK NEDEN OLUR

Kıskançlık azami ölçüde, sevecen ve sıcak bir duygu olarak yaşandığında her hangi bir nedenden yaşanmaz, doğaldır. Ancak psikolojik sorunlardan, takıntılardan, öz benlik sorunlarından kaynaklandığında tehlikelidir. Kıskançlık herkeste farklı nedenlerden ortaya çıkabilir. Çocukken yaşanan bir kayıp ya da güven duymama takıntısı, kişisel ruhsal bozukluklar aşırı kıskançlık sorunlarına yol açabiliyor.

Kıskançlık sorunu olan kişiler zaten bu durumu pek anlamaz kabul de etmezler. Genellikle bu durumu yaşattıkları, baskıladıkları kişi düzelmesi için çabalar. Bazı kadınlar da kıskançlığı aşırı sevgiden sanabiliyorlar ki bu da duygusal yoksunluktan kaynaklanan kötü bir durumdur.

Aşırı kıskançlığın nedenlerinin anlaşılması için psikiyatrik destek alınması gerekir. Kıskançlık nasıl yenilir sorusunun cevabı her kişide farklı olacaktır ama genel olarak yapılabilecek şeyler de vardır.

KISKANÇLIĞI YENMEK İÇİN NE YAPILABİLİR

Ciddi boyutlarda, zarar veren bir kıskançlık sorunu varsa mutlaka uzmana tedavi olmak gerekir. Kendinizde fark ettiğiniz ya da partnerinizde fark ettiğiniz daha küçük boyutlarda kıskançlık sorunları varsa davranışsal değişikliklerle sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Kıskançlık yapılan durumları sorgulamak, davranışların neden kaynaklandığını bulmak, kendinize dürüst olmak kıskançlığı yenmek için atacağınız ilk adımlardır.

Kıskançlık nasıl yenilir sorusunun cevabını ararken partnerlerin birbirine destek olması da önemlidir. Kıskançlık sorunu hayat boyu zorunlu olarak yaşanacak bir sorun değildir. Kıskançlık sorunu tedavi de edilebilir daha zararsız boyutlardayken kendi çabalarınızla da düzelebilir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kıskançlık, hayatımızı etkileyen, ilişkilerimize zarar veren olumsuz tutumların başında yer almaktadır. Kıskançlık duygusu hem bu duyguyu yaşayan kişi
  • Çok mu kıskançsınız? Yoksa Eşiniz kıskançlık krizleri mi yaşıyor?
  • Terbiye edilmeyen kibir, kıskançlık, hırs ve şiddete dönebiliyor…
  • Uzmanlar, evliliğinde sorun yaşayanların durumunu masaya yatırdı. Eşinize ne kadar güveniyorsunuz?
  • Uzun ve mutlu bir evlilik hayal değil. İşte evliliğin aşkı öldürmemesi için tüyolar…
  • Kıskançlık basit anlamı ile aşırı aidiyet duygusundan kaynaklanan aşısı sahiplenme durumudur. Sağlıksız kıskançlıklar iki taraf içinde yıkıcıdır. Aşır
  • Randevu Al