Kıskançlık hangi aşamadan sonra hastalık sayılır

İlişkilerde yaşanan en büyük sorunlardan biri de kıskançlıktır. Kıskançlık duygusu aşırı sahiplenme duygusudur.

Kıskançlık hangi aşamadan sonra hastalık sayılır

Eğer bu duygu karşı ilişkideki diğer tarafı rahatsız ediyorsa bu artık sağlıksız bir kıskançlık durumudur.
Aşırı kıskançlık durumunda eğer sürekli şekilde karşı tarafı takip etme, tuzaklar kurma, kontrol etme, sorgulama, yaptıklarına misilleme yapma veya cezalandırma gibi eylemler varsa bu artık normal bir duygu değil hastalık yani bir davranış bozukluğudur. Kıskançlığın aşırısı aşkın veya tutkunun göstergesi değildir. Çünkü aşk bir bağlılık kıskançlık bir bağımlılık durumudur.

Kıskançlık duygusu temelinde yetersizlik hissi ile özgüven eksikliği duygularını barındırır. Özgüveni olmayan kişi kendisini değersiz ve yetersiz hisseder. Sevgiyi hak etmediğini ve kaybedeceğini düşünerek sürekli endişelenir. Endişe ile baş etmek için eşini sürekli kontrol ve takip eder, yaşantısını kontrol ederek sınırlar yani üzerinde baskı oluşturur. Bu şekilde onu kaybetmeyeceğini düşünür.

Aşırı Kıskançlık Nasıl Tedavi Edilir

Aşırı kıskançlık kişilerin hayatlarında ciddi travmalara sebebiyet verebilir. İleri derecede şiddet veya cinayete kadar giden sonuçlar ortaya çıkabilir. Sağlıksız kıskançlık konusunda uzman hekimler tarafında gerek terapi gerekse de ilaç ile tedavi edilir.

Kıskançlık tedavilerinde asıl olan kıskançlığın temelinde yatan duygu ve düşünceleri bulmaktır. Kişinin aşırı kıskançlık yaptığını kabul etmesi de önemlidir. Kabulden sonra kıskançlık ile ortaya çıkan davranışlarını sağlıklı ve mantıklı şekilde gözden geçirmelidir. Kıskançlık tedavisi sürecinde kişi olumsuz duygularının yerine olumlu duygular koymalıdır.

Eşler arasındaki açık iletişimin yanı sıra net tavırlarda sürecin olumlu ilerlemesine katkı sağlar. Çiftler arasında empati kurulması gereklidir. Çiftler eğer bu durumu kendi aralarında çözemiyor iseler mutlaka bir uzmandan destek almalıdırlar.

Sağlıklı Toplum İçin NPİSTANBUL

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi olarak hastalarımıza tam teşekküllü bir beyin hastanesi olarak gururla hizmet veriyoruz. Konusunda uzman ve tecrübeli ekiplerimiz ile ileri teknolojik ekipmanlarımız ile en doğru ve etkili tedavi için hastalarımızın yanındayız.

Feneryolu ve Etiler’de bulunan Tıp Merkezlerimiz ile de sağlıklı bir toplum için çalışmaya devam ediyoruz. Merak ettiğiniz her konu hakkında hastanemizden bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kıskançlık, hayatımızı etkileyen, ilişkilerimize zarar veren olumsuz tutumların başında yer almaktadır. Kıskançlık duygusu hem bu duyguyu yaşayan kişi
  • Çok mu kıskançsınız? Yoksa Eşiniz kıskançlık krizleri mi yaşıyor?
  • Terbiye edilmeyen kibir, kıskançlık, hırs ve şiddete dönebiliyor…
  • Uzmanlar, evliliğinde sorun yaşayanların durumunu masaya yatırdı. Eşinize ne kadar güveniyorsunuz?
  • Uzun ve mutlu bir evlilik hayal değil. İşte evliliğin aşkı öldürmemesi için tüyolar…
  • Kıskançlık basit anlamı ile aşırı aidiyet duygusundan kaynaklanan aşısı sahiplenme durumudur. Sağlıksız kıskançlıklar iki taraf içinde yıkıcıdır. Aşır
  • Randevu Al