“Kişiye hitap eden robotlar ortaya çıkacak”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan 3’üncü defa Beyoğlu Psikoterapi söyleşilerinde… Tarhan, ““Kişiye hitap eden robotlar ortaya çıkacak” dedi.

“Kişiye hitap eden robotlar ortaya çıkacak”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Psikoterapi Enstitüsünün düzenlediği konferansta “Zor Olgular; Takip Edilen Tedavi Protokolü, Psikiyatri ve Psikolojide Teknoloji Kullanımı” başlıklı söyleşi gerçekleştirdi. Endüstri 4.0 ve yapay zekânın ağırlıklı olarak konuşulduğu programda Tarhan, Endüstri 4.0’ın toplumlara etkisinden bahsetti.

“Kişiye hitap eden robotlar ortaya çıkacak”

Endüstri 4.0’ın gelişmesiyle birlikte var olan birçok mesleğin kaybolacağını yerlerini yeni mesleklerin alacağını belirten Tarhan, bu mesleklerin çıkması sonucu insan gücünün azalacağına yerine otonom robotların gelebileceğini söyledi.

Beyindeki bilgiler bilgisayara aktarılabilecek”

Yapay zekânın getireceği yeniliklere değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan yapılan çalışmalar sonucunda beyinde ki bilgilerin bilgisayarsa aktarılabileceğini, bunun sonucunda 2013’de Avrupa’da ve Amerika’da İnsan Beyin Projesi başlatıldığını söyledi. Sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılarak insanların fobilerinin yenilmesinde tedavi edici bir etken olduğunu vurguladı.

“Pozitif Psikoloji hayatın her alanında önemli”

Pozitif psikolojinin eğitim doktrinini değiştirdiğini dile getiren Tarhan, eğitim doktrinin pozitivizm ve materyalizm odaklı, sadece aklı yücelten bir eğitim olduğunu ve birçok insani değerleri yok saydığını söyledi. Tarhan, pozitif psikoloji ise insanın insani duygularına dokunduğunu belirtti.

Program soru cevap bölümünün ardından Psikoterapi Enstitüsü Derneği Eğitmeni Tahir Özakkaş tarafından Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a plaket takdim edilmesi ile son buldu.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)Etiketler: Prof. Dr. Nevzat tarhan pozitif psikoloji psikoterapi Beyoğlu Psikoterapi söyleşi


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • 23 Nisan'ı Yüreklerinde Hissettiler!
  25 Nisan 2019, 09:50
 • Hiperleksi ne demek? Çocuğun hiperleksi olduğu nasıl anlaşılır?
  24 Nisan 2019, 15:24
 • Şizofreni erken fark edilir mi?
  24 Nisan 2019, 09:01
 • Beynin cinsiyeti var mı?
  24 Nisan 2019, 08:59