KIŞ AYLARI ASTIMI TETİKLİYOR

KIŞ AYLARI ASTIMI TETİKLİYOR
Paylaş:

A.A

Uzmanlar, havaların soğumasıyla kronik hastalıkların da kendini daha çok hissettirmeye başladığını astımın arttığını açıkladı.

Medical Park Hastaneler  Grubu Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Bölüm Direktörü  Prof. Dr. Yalçın Karakoca, havaların soğumaya başlamasıyla bazı kronik  hastalıkların da kendini daha çok hissettirmeye başladığını belirterek, "Kış  ayları astımı tetikliyor" dedi.

Prof. Dr. Karakoca, temel olarak  astımın iki önemli çeşidinin bulunduğunu, bunların "Alerjik astım" ve “Alerjik  olmayan astım" olduğunu söyledi.

Alerjik astımda hastanın duyarlı olduğu bir ya da daha fazla alerjenin  (ev akarları, evcil hayvanlar, polenler, küfler) mevcut olduğunu ve bu  duyarlılığın, alerjik deri testleri ya da kanda "spesifik IgE" ölçümü ile  saptanabildiğini anlatan Prof. Dr. Karakoca, alerjik astımın, genellikle ilk  belirtilerini çocukluk döneminde verebildiği gibi herhangi bir yaşta da ortaya  çıkabildiğini belirtti.

Alerjik olmayan astımda ise hastanın duyarlı olduğu belirli bir alerjen  olmadığını, genellikle seyrinin daha kronik ve sinsi gittiğini de anlatan Prof.  Dr. Karakoca, bu nedenle tanının daha geç konulabildiğini ve krizlerin daha ağır  ve tedaviye dirençli olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Karakoca, astımın kronik bir hastalık olduğuna vurgu yaparak,  belirtilerinin hava yollarında daralma olduğu dönemlerde ataklar halinde ortaya  çıktığını ve tedaviyle ya da kendiliğinden bu belirtilerin düzelebildiğini, bu  düzelmenin de hastalarda yanılgıya neden olabildiğini, bu nedenle tedavilerini  kesebildiklerini anlattı.

Astım hastalarında alerjenler, viral enfeksiyonlar (nezle, grip,  farenjit), soğuk hava, kirli hava, sigara dumanı, ilaçlar (aspirin, ağrı kesici  ve romatizma ilaçları), gıda katkı maddeleri, boya, cila, vernik, parfüm  kokuları, stres gibi faktörlerin astım atakları nedeni olabildiğini de ifade eden  Prof. Dr. Karakoca, şunları söyledi:

"Havaların soğumaya başlamasıyla bazı kronik hastalıklarda kendini daha  çok hissettirmeye başlar. Özellikle kış aylarında hava kirliliğinin artması, bazı  astım hastalarında astım nöbetlerinin geçirilmesine neden olabilir. Kış ayları  astımı tetikliyor. Sobaların ve kaloriferlerin yakıldığı, yünlü kazakların sıkça  giyildiği kış mevsiminde astım hastalarının özellikle dikkat etmeleri  gerekiyor."

Astımın genetik bir hastalık olduğuna işaret eden Prof. Dr. Karakoca,  anne ya da babasında astım olan bir kişide astım ortaya çıkma olasılığının,  ailesinde astım bulunmayanlara göre daha fazla olduğunu, genel popülasyonda astım  yüzde 8-10 oranında görülürken, anne ya da babadan birisi astımlı ise doğacak  bebekte astım görülme olasılığının yüzde 20-30'a, anne ve babanın her ikisi de  astımlı ise oranın yüzde 60-70'lere çıktığını dile getirdi.

Astımlı hastalarda en sık görülen alerjinin ev tozu akarı alerjisi  olduğunu da belirten Prof. Dr. Karakoca, ev tozu akarları ile mücadelede  ortamdaki nem miktarının azaltılmaya çalışılması, yatak çarşaflarının her hafta  en az 60 derecede yıkanması, yatak, yorgan ve yastıkların özel kılıflarla  kaplanması olduğunu anlattı.

Astımı kontrol altına alan birçok ilacın bulunduğunu dile getiren Prof.  Dr. Karakoca, astım tedavisinde çok ender kullanılan diğer seçeneğin ise aşı  tedavisi olduğunu kaydetti.
        
BAZI BASİT ÖNLEMLER

Prof. Dr. Yalçın Karakoca, astım hastalarının alabilecekleri basit  önlemleri de şöyle sıraladı:

"Astım atağına neden olabilecek eşyaları ev ortamından uzaklaştırın.  Tüylü hayvanlarınızı evin dışında tutun. Sigara içmeyin ve içilen ortamdan uzak  durun. Tüylü hayvanlarınız yataklarınıza, koltuklarınıza çıkmasına izin vermeyin.  Çok uzun tüylü halı ve kilimlerinizi kaldırın. Yatak takımlarınızı toz geçirmeyen  nevresim takımları ile kaplayın. Çarşaf ve nevresim takımlarını sık sık çok sıcak  suda yıkayın ve mümkün olduğunca dışarda kurutun. İçerdeki havayı temiz ve canlı  tutabilmek için sıkı sık odanızı havalandırın. Yemek pişirirken pencerelerinizi  açık tutun. Dışardaki hava egzoz gazı, araba, fabrika dumanı veya çiçek ve ağaç  polenleri ile kirlenmiş ise pencerelerinizi kapalı tutun. Yünlü kazaklar, atkı ve  berelerden uzak durun."