Kilo Verdiren Yiyecekler

Kilo Vermek İstiyorsunuz ama veremiyor musunuz? Kilo Verdiren besinler, Kilo Verdiren yiyecekler Hangileridir? İşte Kilo Verdiren Yiyeceklerin Listesi...

Kilo Verdiren Yiyecekler

Kilo Vermek İstiyorsunuz ama veremiyor musunuz? Kilo Verdiren besinler, Sağlıklı Kilo Verdiren yiyecekler Hangileridir? İşte Kilo Verdiren Yiyeceklerin Listesi...

Kilo Verdiren Yiyecekler

- YUMURTA
- YULAF EZMESİ
- SOMON
- BİTTER ÇİKOLATA
- PLANTAİN MEYVESİ
-  MERCİMEK
- ARMUT
- BADEM
- BEYAZ PEYNİR
- Lahana türü sebzeler
- BARBUNYA
- KURU FASULYE
- ÖĞÜTÜLMÜŞ ARPA
- Haşlanmış patates
- Yağsız kırmızı et ve tavuk göğsü
- Ton balığı
- Yoğurt
- Kırmızı biber
- Ayva
- Elma, armut
- Yeşil salata
- Tam tahıllar
- Greyfurt
- Zeytinyağı
- ÇAM FISTIĞI
- YEŞİL ÇAY
- MUZ
- BROKOLİ
- PORTAKAL
- ESMER PİRİNÇ
- KİNOA

Yumurta

Kolesterolü yükselttiği düşüncesiyle tüketimi durma noktasına gelen yumurta aklandı, yeniden beslenme listelerimizde yerini almaya başladı. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda yumurta tüketiminin kandaki kolesterol miktarını yükseltmediği gözlendi.

Dahası yumurtanın, kilo verdiren besinler listesinde birinci sırada yer alan yüksek proteinli, az kalorili, sağlıklı yağlar ile dolu harika bir besin olduğu anlaşıldı. Aşırı kilolu kadınlarla yapılan bir çalışmada, kahvaltıda simit yerine yumurta tüketmenin çok daha uzun süreli tokluk hissi oluşturduğu gözlemlenmiştir. Diğer sekiz haftalık bir çalışmada, yumurta tüketilen bir diyetin az kalorili bir diyete göre daha zayıflamaya daha fazla yardımcı olduğu görülmüştür.

Yumurta dünyanın en faydalı yiyeceklerinden biridir. Tek başına yumurta, az kalorili bir diyet yapıyorsanız ihtiyacınız olan tüm besinleri almanızı sağlar. Yumurtanın en faydalı kısmı da sarısıdır. Sakın sarısını atmayın. Yumurta, besleyici ve tok tutucu özelliklere sahiptir. Simit gibi rafine edilmiş karbonhidrat içeren gıdalara kıyasla, günün ilerleyen saatlerinde iştahı bastırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Yeşil yapraklı sebzeler

Kilo verdiren yiyecekler neler sorusuna cevap olarak herkesin söyleyeceği şey, yeşil yapraklı sebzelerdir. Ispanak, roka, maydanoz ve marul gibi sebzeler yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu sebzeler az kalorili, düşük karbonhidralı ve bol lifli oldukları için  tok tutan kilo verdiren yiyeceklerdir. Kilo verdiren diyet listelerinin en önemli besin maddeleridir.

Yeşil yapraklı sebze tüketimi az kalorili ve tok tutucu bir beslenme şeklidir. Yapılan çok sayıda araştırmada az kalorili yiyecekleri tüketmenin insanları daha az kalori olmaya teşvik eder. Yeşil yapraklı  sebzeler aynı zamanda yağ yakıcı besinlerdir. Içerisinde bulunan kalsiyum, vitamin ve antioksidanlar ile oldukça besleyicidir.

 Somon

Zayıflatan yiyecekler listesinde ilk sıra yeşil yapraklı sebzelerinse ikinci sıra balıkların, özellikle de somon balığınındır. Somon balığı gibi yağlı balıklar son derece sağlıklı ve doyurucu olup, nispeten az kalori ile saatlerce tok kalmanızı sağlar. Somon, yüksek kaliteli protein, sağlıklı yağlar ve bir çok önemli besinlerle doludur.

Önemli miktarda iyot kaynağıdır. İyot, metabolizmanızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için önemli olan tiroid fonksiyonu için gereklidir. Yapılan çalışmalarda, bir çok insanın ihtiyacı olan miktarda iyodu alamadığı saptanmıştır. Somon ayrıca, obezite ve bir çok hastalığa neden olan iltihaplanmayı azaltan omega 3 yağ asitleri ile doludur.

Uskumru, alabalık, sardalye gibi diğer yağlı balık türleri de kilo verdiren yiyeceklerden olup sağlık için oldukça faydalıdır.

Lahana türü sebzeler

Turpgiller olarak da adlandırılan bu sebzeler brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanasından oluşur. Diğer sebzeler gibi bunlar da bol lifli, az kalorili, tok tutan yiyeceklerdir.

Dahası, bu tür sebzeler genellikle yüksek miktarlarda protein içerir. Bu sebzeler hayvansal gıdalar ya da baklagiller kadar protein bakımından zengin olmasa da, bir çok sebzeye göre protein oranı yüksektir. Az kalorili, protein bakımından zengin ve bol lifli bu sebzeler zayıflatıcı besinler olarak kabul edilir. Hızlı kilo vermek için her öğüne eklenebilir yiyeceklerdir.

Aynı zamanda oldukça besleyicidirler ve kanserle savaşan maddelere sahiptir. Lahanagiller hem az kalorili hem de bol liflidir. Tok tutarak kilo vermeye yardımcı olduğu gibi sağlığa da çok faydalıdır.Yağsız kırmızı et ve tavuk göğsü

Et, haksız bir şekilde bir çok sağlık problemi için günah keçisi ilan edildi. Bu olumsuz iddiaları destekleyen bilimsel kanıtlar olmasa da genel olarak herkes tarafından kabul edildi.

İşlenmiş et sağlıksız olsa da, çalışmalar, işlenmemiş kırmızı etin kalp hastalığı veya diyabet riskini artırmadığını göstermektedir. İki önemli çalışmanın sonuçlarına göre kırmızı etin kanserle bağlantısı erkeklerde oldukça düşükken kadınlarda hiç yoktur.

Gerçek şu ki et protein bakımından çok zengin olduğu için kilo verdiren yiyeceklerden bir tanesidir.

Protein, en fazla tok tutucu besin maddesidir. Aynı zamanda yüksek protein tüketimi günde 80-100 kalori daha fazla yakmanızı sağlar.

Yapılan çalışmalar günlük protein tüketimini %25 artırmanın aldığınız kalori miktarını %60 azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca gece boyunca atıştırma isteğini yarıya indiren yüksek protein tüketimi, haftada ortalama 500 grama kadar da kilo vermeyi sağlamıştır.

Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, yağlı et yemekten çekinmeyin. Bununla birlikte, orta-yüksek karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, yağsız etleri seçmek daha uygun olabilir.

Haşlanmış patates

Patates, sağlıklı beslenme listelerinin gözde besinlerinden biri değil. Aslında patates kilo vermeye yardımcı ve oldukça sağlıklı bir yiyecektir. İhtiyacınız olan hemen hemen her şeyden çok çeşitli besinleri içerir.

Özellikle potasyum bakımından zengin patates tansiyonu da dengeleyen bir yiyecektir. Farklı gıdaların ne kadar doyurucu olduğunu gösteren Doygunluk Endeksi denen bir ölçekte, haşlanmış patates test edilen tüm gıdalar içerisinde en yüksek puanı almıştır.

Bu demek oluyor ki patates oldukça doyurucu ve tok tutucu bir yiyecektir. Patatesi haşladıktan sonra soğutun. Bu sırada patatesi kilo verdiren besin haline getiren lif benzeri dirençli nişasta oluşumu ortaya çıkar.

Tatlı patates, şalgam turpu  ve diğer kök sebzeler de sağlıklı ve kilo verdirici yiyeceklerdir.

Ton balığı

Ton balığı düşük kalorili, yüksek proteinli bir besindir. Yağsız bir balıktır, yani yağ oranı düşüktür.

Ton balığı, az kalorili olmasına rağmen protein bakımından oldukça zengindir. Az yağlı ve yüksek proteinli bir besin maddesi olduğu için de vücut geliştiriciler ve fitness modelleri arasında oldukça popülerdir. Özellikle protein almaya çalışıyorsanız yağda değil, suda konserve ton balığını seçtiğinizden emin olun.

Ton balığı, az kalorili harika bir protein kaynağıdır.  Yağ ve karbonhidrat kaynaklarını protein kaynakları ile değiştirmek en hızlı kilo verme yöntemidir.

Baklagiller

Kuru fasülye gibi baklagiller kilo verdiren yiyecekler arasında yer alan sağlıklı besinlerdir. Çok hızlı kilo verdiren şeyler arasında  mercimek, siyah fasulye, barbunya ve diğer baklagiller yer alır. Bu yiyecekler lif ve protein bakımından zengin olduğu için tok tutar. Ayrıca bazılarının, patateste olduğu gibi dirençli nişasta içerikleri de vardır.

Kilo verdiren yiyecekler içerisinde nasıl hazırlandığı en önemli yiyecekler bunlardır. Hem besin değerleri bakımından hem de sonrasında hazımsızlık sorunlarına yol açmaması için dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Süzme peynir (çökelek)

Süt ürünleri protein bakımından oldukça zengindir. Süt ürünleri içerisinde en iyi protein kaynaklarından biri az kalorili, az yağlı ve az karbonhidratlı süzme peynirlerdir. Protein almanın en iyi yollarından biri süzme peynir tüketmektedir. Bu peynir aynı zamanda doyurucu, az kalorili ve uzun süre tokluk hissi veren bir peynirdir.

Süt ürünleri de yağ yakımına yardımcı olan kalsiyum bakımından zengindir. Diğer az yağlı bol proteinli süt ürünleri sade yoğurt ve kefirdir.

Yoğurt

Kuru baklagiller

Kuru baklagiller içeriğindeki lifler dolayısıyla kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Baklagilleri yalnızca sulu yemeklerde değil, haşlayıp salata ve çorbalarınızın içinde de kullanabilirsiniz.
Yumurta beyazı

Bol miktarda amino asit, protein ve D vitamini içeren yumurta beyazı metabolizmanızı hızlandıran yiyecekler arasında yer alır.

Kırmızı biber

Kırmızı biber metabolizmanın hızını artıran yiyeceklerden biridir. Yemeklerinize günde bir çorba kasığı pul biber eklemek kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Ayva, elma, armut

Ayva, elma, armut bol miktarda lif içeren bu üç meyve kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

Yeşil salata

Düşük kalorili salatalar ana yemek öncesinde yendiğinde size tokluk hissi verir. Yapılan araştırmalara göre yemekle birlikte yenen düşük kalorili küçük salata, öğünde alınan toplam kaloriyi yüzde 7, büyük bir salata ise yüzde 12 azaltabiliyor.

Tam tahıllar

Tam tahıllar kan şekeri dengesini sağlar ve tokluk hissini uzatır .Tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç ve yulaf gibi lif açısından zengin gıdalar, kilo vermek için kullanabileceğiniz ideal besinler arasında bulunur.

Greyfurt

Yemekten önce yarım greyfurt yemek ya da bir bardak greyfurt suyu içmek iştahı azaltacağından kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Zeytinyağı

İçindeki omega 6 yağ asitleri, kalori yakmanızı kolaylaştırdığından dolayı zeytinyağı, kilo vermenize yardımcı bir besindir.

Tarçın

Bir çay kaşığının ucu kadar tarçın tüketmeniz insülin artışını engelliyor. Bu da çabuk acıkmanızı önlüyor.

 

Et, haksız bir şekilde bir çok sağlık problemi için günah keçisi ilan edildi. Bu olumsuz iddiaları destekleyen bilimsel kanıtlar olmasa da genel olarak herkes tarafından kabul edildi.

İşlenmiş et sağlıksız olsa da, çalışmalar, işlenmemiş kırmızı etin kalp hastalığı veya diyabet riskini artırmadığını göstermektedir. İki önemli çalışmanın sonuçlarına göre kırmızı etin kanserle bağlantısı erkeklerde oldukça düşükken kadınlarda hiç yoktur.

Gerçek şu ki et protein bakımından çok zengin olduğu için kilo verdiren yiyeceklerden bir tanesidir.

Protein, en fazla tok tutucu besin maddesidir. Aynı zamanda yüksek protein tüketimi günde 80-100 kalori daha fazla yakmanızı sağlar.

Yapılan çalışmalar günlük protein tüketimini %25 artırmanın aldığınız kalori miktarını %60 azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca gece boyunca atıştırma isteğini yarıya indiren yüksek protein tüketimi, haftada ortalama 500 grama kadar da kilo vermeyi sağlamıştır.

Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, yağlı et yemekten çekinmeyin. Bununla birlikte, orta-yüksek karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, yağsız etleri seçmek daha uygun olabilir.

  

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al