Kendinize güveniniz yok mu?

Aşağılık duygusu, kişinin gerçeklere uyan veya uymayan sebepler ile benliğini yetersiz ve küçük görmesi olarak tanımlanır.

Kendinize güveniniz yok mu?

Aşağılık duygusu ve beraberinde umutsuzluk gibi duygular, genellikle evde, okulda veya işte yaşanılan kimi olumsuz yaşam deneyimlerinden sonra ortaya çıkar.

Kalabalıkta kendinize güvenmek ve başarmak için altın önerilerKişinin kendinde bulunmayan başkalarındaki özellik veya varlıkları övüp, kendi sahip olduklarını görmezden gelmesi de bir aşağılık duygusu ifadesidir.

Altında Yatan Neden

Aşağılık duygusunun altında özgüven eksikliği yatar. Kişilerin kendini rahat, huzurlu ve başarılı hissetmeleri, istediklerini elde edebilmeleri için özgüvene sahip olmaları çok önemlidir.

Özgüven eksikliği çocukluk yıllarında anne ve babaların yargılayıcı, suçlayıcı, çocukta değersizlik hissi yaratan hatalı davranışlarının sonucunda ortaya çıkar.

Çocuk ileri yaşlarında benliğinde yetersizlik, eksiklik ve değersizlik hisseder. Çocuklar yargılanılarak, eleştirilerek büyütüldüklerinde ileri yaşlarda da hep yargılanacağı kaygısı içinde olurlar. Çocuğu bu ruh durumuna sokmamak için, onun duygularını önemsemek ve duygularının farkında olmak gerekir.

Kardeşler Arasında Kıyaslama Yapmak

Kardeşler arasında kıyaslama daha çok okul başarısında yapılmaktadır. Bir kardeşin övülürken diğerinin sürekli eleştirilmesi şeklinde kıyaslamalar, çocukta eksiklik, yetersizlik aşağılık duyguları oluşturur.

Çocuğun kendi içinde kıyaslama yapması öğretilmelidir. Mesela aile çocuğun okuldaki başarı seviyesinin yükselmesini istiyor ise çocuğa geleceği için neyin önemli olduğu, mutlu olmak için kendine güvenin ve okul başarısının neden gerekli olduğu anlatılmalıdır. Çocuğa kendine ait hedefler koymak, bu hedeflere ulaşmasının gereğini anlatmak gerekir.

Çocukları Şımartmadan Nasıl Övmeli?

Çocuğun davranış ve çabalarını övmek gerekir. Örneğin okulda iyi not aldığında, ‘bak ne güzel çalışmışsın, emeğinin karşılığını almışsın, çalışkansın, iyi niyetlisin, insanları seviyorsun’ diyerek övmek gerekir.

Aşırı övgüden kaçınılmalıdır, yoksa çocuk  kendini geliştirme özelliğini kaybeder. Eleştiride de aynı tutum takınılmalıdır. Negatif söylemler, kişilik eleştirileri çocuğun kendisini yetersiz hissetmesine ve aşağılık duygusuna kapılmasına neden olabilir.

Tedavisi nasıldır?

Özgüven eksikliği olanlar depresyona eğilimli olurlar. Bu kişiler kendi benliğini değersiz olarak algılayan kişilerdir. Tedavide öncelikle kişilik değerlendirmesi yapılır. Psikiyatride hastalık ve bozukluklar beş eksen yani bölümde değerlendirilir: 1. eksen hastalık ekseni, 2. eksen kişilik ekseni, 3. eksen stres ekseni, 4. eksen organik hastalık ekseni, 5. eksen ise işlevsellik eksenidir.

Bu eksenlere göre kişinin olumlu ve olumsuz özellikleri belirlenerek değerlendirme yapılır. Kişilik profili çıkarılır ve analizi yapılır. Sorun çözme ile ilgili, iletişim sistemi, algılama, kendini tanımasına yönelik testler yapılır.

Kişi depresyonda ise öncelikle depresyonun tedavi edilmesi gerekir.

Kişide benlik eksikliği duygusu var ise o kişiye benlik artırma ile ilgili hedefler konulur. Kişi benlik algısını düzeltirse depresyon riskinden de kurtulur.

 

Paylaş:Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
 • Aslı yazdı:

  4 yaşında kızım da gelişim geriliği var.25 eylülde sol tarafında ağız kol bacakta atar vaziyette kasılma oldu.doktora gittik EEG çekildi ve ilk olduğu için nöbet değil epilepsi değil dedi hocamız ama convulex ilacı verdi.şimdi benim korkum kızım da yürüme konuşma geri bu ilacın yan etkileri denge algı karaciğer problemi çıkıyorsa ben ne yapayım. Teşekkür ederim.


 • Esra yazdı:

  Iyi gunler ben genelde karsimdaki kisiler konusurken ken cumleleri tam sonuna kadar dinleyemiyorum,derste hocanim anlattiklarina kendimi tam veremiyorum zihnimden surekli dusunceler geciyor ve yasadigim olaylari cok takiyorum ve kafamda buyutuyorum bunlar gunluk hayatimi cok etkiliyor ve gun icinde bi yere gideceksem mesela onumde saatler olmasina ragmen gidecegim yere odaklanip diger islerimi aksatiyorum sizce nedeni nedir


 • ezgi yazdı:

  sosyo fobım var sunum yapamıyorum artık cok sıkıldım ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz


 • Ishak Turkmen yazdı:

  Kızım 14 yaşına girdi hala içe kapanıyor.basit bir olay karşısında çabuk strese giriyor ve kimseye de anlatmak istemez .piskyatriye de gitmek istemez. bu konular hakkında tavsiye edeceğiniz kitabınız var mı. .


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Kişilikler mi uyumlu olmalı, beklentiler mi? Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor:
 • Psikolojimizin de dengeli ve doğru beslenmeye ihtiyacı var…
 • Yaşamı anlamlı kılmak, hayatın anlamını kavrayabilmek, kişinin güçlü yönlerini fark etmesini sağlamayı hedefleyen pozitif psikoloji, tüm dünyada yenid
 • Yardımlaşma hem insani hem toplumsal anlamda çok önemli ve çok da gerekli. Kadim kültürümüzün önemli bir değeri olan yardımlaşma kavramı, dünyada da y
 • Dördüncü doz aşısını olmuş bir sağlık çalışanıyım. Tıp doktoru ve öğretim üyesiyim. Mesleğimde salt bilimsel verilere göre hareket etmeye çalıştım. An
 • Bir insanın en büyük projesi kendisidir. Kendisine hedef koyması, kendisini yönetmesidir. Kendisini yöneten kimse işini yönetebildiği gibi başarılı ve
 • Randevu Al