KENDİNİ SUÇLAMA PSİKOLOJİSİ

KENDİNİ SUÇLAMA PSİKOLOJİSİ

NP Grup

Kendini sürekli suçlayan, her şeyin kabahatlisi olarak kendini gören, savaşların kendi günahları nedeniyle çıktığını, depremlerin kendi kusurları sebebiyle meydana geldiğini, ülkenin kendi düşünceleri nedeniyle sürekli sorunlar yaşadığını düşünenlerin suçluluk psikolojisini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler. 

Kişi neden sürekli kendini suçlar? Her şeyin suçlusu olarak kişinin kendini görmesinin altında yatan dinamikler nelerdir? Haiti'de yaşanan depremin, trafik kazalarının, ekonomik sorunların kendi günahları sebebiyle olduğunu düşünerek kendini suçlayanların bilinçaltında ne gibi olumsuz yaşam olaylarının izleri vardır? Bu kişiler güçlü olan sorumluluk duygularını mı abartırlar? Eleştirilerek büyütülen çocuklar sürekli neden kendilerini suçlama eğilimi taşırlar gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara kendisinin nedeniyle olduğunu, domuz gribinin kendi kusurları dolayısıyla dünyaya yayıldığını, bulaşıcı hastalıkların tek nedeninin kendisi olduğunu düşünerek sürekli suçlayan kişilerin yaşadığı psikolojik sorunların neler olduğunu, hangi ruh sağlığı hastalıklarında daha fazla kendini suçlama eğilimlerinin görüldüğü gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver ve Uzman Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar.

Kendini suçlama eğiliminde olan kişilerde bu dürtü ne zaman ve nasıl gelişir? Ne zaman kökleşir ve artık kendini cezalandırılması gereken bir mücrim gibi görmeye başladığı, bu kişilerin depresyona neden daha fazla yatkın oldukları, tedavisinde neler yapıldığı, psikoterapinin etkisinin neler olduğu gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; 'Seks Bağımlılığı'nın çocukluk çağında yaşanan şiddet, ilgisizlik ve bozuk aile yapısından nasıl beslendiği, erkeklerde neden 3 kat daha fazla görüldüğü, tedavi ve terapisinde neler yapılığını ve artış nedenlerini yorumlayacak.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al