Kendim olduğum gibi davranamıyorum

"Ben kendim olduğum gibi davranamadığımı düşünüyorum. İçimde başka dışarıda başkayım."

Kendim olduğum gibi davranamıyorum

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORUhuzursuzluk Çok çabuk sinirleniyorum. Çocuğumun yanımda olmasına, konuşmasına bile dayanamıyorum. Ayrıca ölüm korkum var. Ölüm aklıma geldiği zaman ağlıyorum. CEVAP Bazı belirtiler veya yakınmalar yalnız göründüğü gibi ele alınmaz. Bunlar kimi zaman altta yatan bir psikiyatrik bozukluğun belirtileri olabilir veya onu gizleyen belirtiler olabilir. Burada belirtilen yakınmalar da altta yatan bir depresyonun belirtileri olabilir.  Bazen başka belirtiler varlığında, bunlar obsesif kompulsif bozuklukta da görülebilir. Bu nedenle belirtileri tek başına değil, bir bütün olarak ve anlamlarıyla birlikte ele almak gerekir. Durumun ayrıntılı olarak değerlendirilmesi için bir ruh hekimiyle görüşmek uygun olur. SORU Yalnız hissediyorum. Kıbrıs’ta okuyorum, istediğim arkadaş ortamım yok. Çok bunalıyorum. CEVAP Aileden ilk kez ayrılma daima güç tolere edilir. Bir yandan da üniversite öğrencisi olacak yaştakilerin aylarca ailesinden uzakta kalabilme gücünün olduğu kabul edilir. Kıbrıs’ta uyum kısmen daha kolaydır, çünkü aynı dil konuşuluyor. Derslere yeterli zaman ayırarak sosyal etkinliklere katılmak bunalma duygusunu azaltır. Bunlar grup olarak yapılabilecek etkinlikler (spor, müzik vs.) olabileceği gibi, hobiler de rahatlatıcı olabilir. Kıbrıs’ta üniversite yerleşkelerinin bu alanlarda yeri ve olanakları vardır. SORU Ben kendim olduğum gibi davranamadığımı düşünüyorum. İçimde başka dışarıda başkayım. CEVAP Olduğu gibi davranmak herkes için istenen bir özelliktir. Özellikle gençlerde ve kendine güven duygusu az olanlarda, başkalarının görüşlerine gereğinden çok değer verenlerde, eleştiriden çekinenlerde benzer durum sık görülür. Bu özellikler daha çok yetiştirilme biçimi ve kişilik özellikleriyle ilgilidir. Bu durumun çözümü için kişilik özelliklerinin ve geçmişteki yaşantıların/ilişkilerin her yönüyle değerlendirilmesi, kişilik yapısının istenen biçimde oluşturulması için bir ruh hekimiyle işbirliği yapmak gereklidir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

KENDİM OLDUĞUM GİBİ DAVRANAMIYORUM

KENDİMİ SÜREKLİ HUZURSUZ HİSSEDİYORUM

İKİNCİ EVLİLİĞİMİ YAPTIM AMA...

UYURKEN YAŞADIKLARIMI ANLATIYORUM

SEVGİLİMİN AİLESİ BENİ İSTEMİYOR

UYKUYA DOYAMIYORUMANNEM SİNİRLİ VE STRESLİ

YAŞIM ÇOK GENÇ AMA ÇOK UNUTKANIM

KOKU TAKINTIM VAR

YÜKSEKLİK KORKUM VAR

HAYAT NEDEN BOŞ GELİR İNSANA

ERGENLİKTEKİ KARDEŞİME NASIL DAVRANMALIYIM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al