Kelebekler neden kaplumbağanın gözyaşını içer?

Kelebeklerin kaplumbağaların gözyaşını içtiğini gösteren bir fotoğraf büyük ilgi uyandırdı. Peki, bu ilginç davranışın ardında yatan nedir?

Kelebekler neden kaplumbağanın gözyaşını içer?
Paylaş:

Kelebekler dostları kaplumbağaların gözlerini öperek üzüntülerini gidermeye mi çalışıyor? Hayır tabii ki, bu işin masal kısmı. İşin aslı ise şu: Kelebekler bu şekilde tuz ihtiyacını karşılıyor.

Peru’nun yağmur ormanlarında çekilmiş bu fotoğraf kelebeklerin aşırı tuz arayışı içinde olduğunu gösteriyor aslında. Fotoğrafı çeken araştırmacı Aaron Pomerantz bir keşif gezisi için Peru’nun Tambopata bölgesine gitmişti. Pomerantz, kelebeklerin bu tuz sevdasını anlamak için Peru’ya özgü coğrafi koşulları anlamak gerektiğini söylüyor.

Ülkenin güney doğusunda And dağları, Pasifik Okyanusu’ndan gelen mineral yüklü yağmurun iç kesimlere ulaşmasını engelliyor.

Pomerantz, “Buralar da ormanlık ve fazla miktarda yağmur alıyor, ama çoğu Atlantik tarafından geliyor ve Brezilya topraklarını, bütün Güney Amerika’yı aşarak geldiği için Peru’ya ulaşıncaya kadar minerallerden arınmış oluyor. Bu yağmurda en az olan şey ise sodyum, yani tuzu oluşturan temel maddelerden biri. Burada tuz arayışında olan sadece kelebekler de değil. Bitkilerle beslenen bütün canlılar da tuz ihtiyacı duyuyor.

Hayvanlar vücut işleyişini düzenlemek için tuza ihtiyaç duyuyor. Bitkiyle beslenen hayvanların besini fazla tuz içermediğinden alternatif tuz kaynaklarına ulaşmaları gerekiyor. “İşte bütün bu ilginç davranışların altında yatan neden bu” diyor Pomerantz.
Papağanların nehir kenarlarındaki kili yemesi, böceklerin insan derisindeki ve giysilerdeki tere yönelmesinin nedeni de aynıdır.

“Bir kenara işediğinizde oraya çok sayıda böceğin biriktiğini görürsünüz” diyor Pomerantz. Bu makalenin İngilizce aslını BBC Earth sayfasında okuyabilirsiniz. Dergideki diğer makalelere ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

BBC EARTHBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: