Katil doğulur mu? Olunur mu?

Katil doğanlar var mı? Kötülük genlerinde mi gizli? Yoksa masum çocukları katil olmaya yetiştikleri ortam mı zorluyor?

Katil doğulur mu? Olunur mu?

Seri katil olunur mu, doğulur mu?

Psikopatlıkla ilgili, suça eğilimle ilgili bir gen var mı diye çok araştırmalar yapıldı. Bununla ilgili tanımlanmış bir gen yok. Yapılan çalışmalardan birinde anne ve babadan biri psikopat olan ikiz çocuklar, normal bir aile tarafından evlat ediniliyor. Normal şartlarda, aile ortamında büyüdükleri için suça eğilim göstermiyorlar. Saldırganlık oranları diğer çocuklara göre yüksek çıkıyor. Ancak bu saldırganlık dürtüleri doğru şeylere, örneğin spora yönlendirilebiliyor.

Katil doğulur mu? Olunur mu?Çevre mi insanı psikopat yapar ya da hangi çevrede yetişirse yetişsin, bir kişi psikopat katil olabilir mi?

Saldırganlığın eğilimi doğuştan olabiliyor ama sergileniş biçimini toplum belirliyor. Şiddet öğrenilebilir bir suçtur. Şiddet genetik olmaktan çok, öğrenilen bir davranış.

Seri katiller mutlaka psikopat mıdır?

Seri katiller sosyal normlara uymayan kişiler. Bunlara eski literatürde "ahlaki delilik" deniyordu. Ama bunların cezai ehliyeti yerindedir. İşledikleri suçu bilerek işlerler bu nedenle cezai sorumlulukları vardır. Bu kişiler normalde pişmanlık duyguları gelişmemiş kişilerdir canavar hayvanlar gibidirler.

Psikopatlık bir hastalık mı kişilik özelliği mi?

Kişilik özelliği değil, kişilik bopzukluğudur. Antisosyal deniyor artık, psikopat deniyor. Hastalık değildir. Karakter bozukluğudur.

Psikopatlık tedavi edilebilir mi?

Psikopatlarla antisosyallerin ilaçla tedavisi yok. Ancak ilaçla saldırganlık azaltılabilir o kadar.

Psikopatları normal hayatın içinde fark etmemiz mümkün müdür?

Psikopatların hepsinin seri katil olması gerekmez. Bazen hayatın içinde yönetici pozisyonundadırlar ve onlarla birlikte çalışan insanlara en ağır şekilde acı verirler. Çoğu sadisttir.

Sizce psikopatlar nasıl cezalandırılmalı? Zarar vermemeleri için tamamen toplumdan uzaklaştırılmalı mı?

Psikopat olduğuna kesin kanaat verilirse cezaları en üst seviyeden verilmeli. Caydırıcılığı çok yüksek cezalar gerekir. bu kişileri en çok rahatsız eden şey hürriyeti kısıtlayıcı cezalardan çok bedensel acı çektirici cezalardır. İstediklerini elde ettikçe saldırganlıkları beslenir. Taş ocaklarında madenlerde çalıştırılmışlardır. Bir bakıma yaptıklarının sonucunu bu şekilde yaşamalılar.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Acaba sizde hastalık hastası mısınız? Sürekli korku ve telaşla mı yaşıyorsunuz?
  • Hayatın her alanında karşılaşılan öfke kontrolsüzlüğü sorunu, toplumsal yaşamı etkiliyor. Gelişmiş ülkelerde suç işleyenlere empati eğitimi verildiğin
  • Ben çok çabuk sinirlenen bir tipim haksızlığa tahammül edemiyorum. Ne yapabilirim nasıl düzelebilirim?
  • Narsistik kişiliklerin özellikleri nelerdir? Narsistik kişilikler nasıl belirtiler verirler? Narsistik kişilerde empati körlüğü vardır. Prof. Dr. Nevz
  • Randevu Al