KARŞILIKSIZ AŞK VEREM EDİYOR

KARŞILIKSIZ AŞK VEREM EDİYOR
Paylaş:

Tümgazeteler

Depresyon nedeni olan karşılıksız aşk, eski Türk filmlerinde ince hastalık olarak karşımıza çıkan veremi tetikliyor.


Hücresel bağışıklık sistemini bozduğu tıp dünyasında kabul edilen depresyon, veremin en önemli nedeni: Uzmanlar, `kara sevda` olarak 

Depresyon nedeni olan karşılıksız aşk, eski Türk filmlerinde ince hastalık olarak karşımıza çıkan veremi tetikliyor. Hücresel bağışıklık sistemini bozduğu tıp dünyasında kabul edilen depresyon, veremin en önemli nedeni:


Uzmanlar, `kara sevda` olarak tanımlanan karşılıksız aşk acısı çekenleri uyarıyor. Antalya Devlet Hastanesi doktorlarından Psikiyatrist Dr. Erhan Özcan, Türk filmlerinde `ince hastalık` olarak tanımlanan verem hastalığının en önemli nedenlerinden birinin depresyon olduğunu belirtti.

KADINLARDA İKİ KAT FAZLA

Depresyonun kadınlarda görülme sıklığının erkeklere oranla iki kat fazla olduğuna dikkat çeken Özcan, "Kadınlarda görülme sıklığı yüzde 20-25 olan depresyon erkeklerde yüzde 10-12 oranında görülüyor" dedi. Depresyonun kronik bedensel hastalıklardan daha yıkıcı olduğunu ifade eden Özcan, şöyle konuştu: "Depresyon kalp, damar, hipertansiyon, şeker, astım gibi hastalıkların oluşmasına zemin hazırladığı gibi bu hastalıkları artırabilir de. Kronik romatizma hastalıklarının kökeninde depresyonun ciddi etkisi olduğu bugün Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortaya konmuş bir gerçektir. Çünkü depresyon hücresel bağışıklık sistemini bozar. Örneğin, bir cilt hastalığı olan sedef ile kas romatizmasının kökeni depresyondur."

DEPRESYON SINIR TANIMIYOR

Pek çok insanın depresyonu kendine yakıştıramadığı ve kabullenemediğine dikkati çeken Özcan, bu ruhsal hastalığın akıl, zeka, irade, kişilik yapısı, benlik gücü, sosyoekonomik durum, eğitim seviyesi ve cinsiyet gibi sınırlar tanımadığını söyledi. Hastalığın toplumun her kesiminden insanlarda görülebileceğini anlatan Özcan, ilaç ve terapiden oluşan doğru tedavi ile depresyonla baş edilebileceğini belirtti. Dünya Sağlık Örgütü`nün konuya büyük bir ciddiyetle yaklaştığını bildiren Özcan, şöyle konuştu:

TEDAVİSİ MÜMKÜN

"Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünyada en sık rastlanan ruhsal hastalık olan depresyonun tanısı ile ilgili hekimleri uyarıyor. Psikiyatristin bulunmadığı sağlık ocakları gibi ilk basamak sağlık kuruluşlarına başvuran hastalara doğru tanı konması için diğer branşlardaki hekimlerin gerekli hassasiyeti göstermesini istiyor." Depresyonun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu anlatan Özcan, ilaç ve psikoterapiden oluşan kombine tedavi sonunda hastaların eski yaşamlarına dönebildiğini söyledi.

AMAÇ HASTALARI BİLGİLENDİRMEK


2007 yılının Haziran ayında bir internet sitesi hazırlayıp hizmete sunan Özcan, amacının hastaları bilgilendirmek olduğunu belirtti. "//www.erhanozcan.com" adresli siteyi bugüne kadar 3 ayda 3 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Özcan, sitede merak edilen ruhsal hastalıklara yer verdiğini söyledi. Özcan, amaçlarından birinin, "hastaların bir psikiyatri uzmanına gitmelerini hızlandırmak" olduğunu belirterek "Çünkü ruhsal hastalıklar, profesyonel yardım almadan atlatılamaz" diyor.