Karşılıksız aşk hasta edebilir!

Karşılıksız aşk nelere yol açar? İşte her yönüyle karşılıksız aşk.

Karşılıksız aşk hasta edebilir!

En güçlü, yoğun ve coşkulu hissedilen ruh hali olarak tanımlanan aşk, mutluluk, haz verdiği kadar karşılık görmediğinde ibre kaygı, öfke, acı ve zarara dönebiliyor.

Öyle ki sonuç ölüm dahi olabiliyor. Aşk insanların gözünü gerçekten kör mü ediyor? Aşık olan kişi duygularını neden kontrol edemez? Aşkına karşılık bulamayan kişi nasıl bir psikolojidedir? 

Uzmanlar anlatıyor:,

Aşkın güçlü, yoğun ve en coşkulu hissedilen ruh hali olduğuna vurgu yapan uzmanlar, mutluluk ve haz veren aşkın karşılık bulmadığında tabloyu tam tersine çevirebileceğini söylüyor. Uzmanlar, aşkın karşılık bulamaması halinde kaygı, öfke, çaresizlik ve acı gibi karmaşık duyguların yoğunlaşmasıyla saplantılı hale dönüşüp zarar verici olabileceğini hatırlatıyor.

“Saplantılı aşık olan kişi de muhakeme etme bozulur. En önemli hedef ve motivasyon kaynağı ilişkinin karşılık görmesidir. Tüm enerji buna harcanır. Karşılık görülmediğinde telefon ederek, yoluna çıkarak, haber yollayarak temas halinde olmak için çaba harcanır. Bu şekilde kontrol sağlanmaya çalışılır. Kontrol edilmeye çalışılan kişi korku, öfke ve mutsuzluk yaşar.

Aşık olan kişide onu takip ederek, suçlamalarda bulunarak süreci yönetmeye çalışır. En tehlikeli kısım ilişki ile ilgili umudu bittiği anda kişi mutsuzluk, boşluk hissi, abartılı duygular, öfke ve sevgisinin karşılığını alamadığı için intikam duygusu ile girişimde bulunur. Saplantılı aşık olan kişide yargılama bozulur. Takıntı yapmak duygusal kontrolü ortadan kaldırır. Özellikle kişi karşısındaki kişinin haklarına ihlal eden, başkaların duygularını önemsemeyen ve düşünmeden davranan kişiler ise durum daha da vahim bir hal alır. Bu özelliklere sahip saplantılı kişide aşkla birlikte muhakeme duygusu ortadan kalkar. Karşılık bulamayınca, karşı taraftan istediğini alamayınca, otorite ile karşılaşınca (yasa, kural, polis…) saldırgan, yok edici şekilde davranabilir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatınızda en çok neyi erteliyorsunuz? En çok neyi erteliyoruz? Hayatınızdan neler eksiliyor? Nasıl karar vermeli ve nasıl adım atmalı?
  • Halk arasında çalma hastalığı olarak bilinen “kleptomani” yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu belirten uz
  • Pandemi sonrası dünya ölçeğinde ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkan eşitsizliklerin tüm dünyada ruh sağlığını bozduğuna dikkat çeken Psikiyatrist P
  • Psikiyatrik hastalıklar ağrıya neden olabiliyor. Yandaş hastalık ağrının şiddetini etkiliyor.
  • Beklenmeyen bir anda ortaya çıkan ya da yaşanan kazalar, yakın kayıpları, deprem ve sel gibi doğal afetler, Travma Sonrası Stres Bozukluğuna yol açabi
  • Antidepresanı bırakınca neler oluyor? Mutsuz olan kişiler, sıkça antidepresana başvuruyor. Peki, antidepresanların kişiyi bağımlılığa sürüklediğini bi
  • Randevu Al