Karaciğeriniz için en faydalı ve en zararlı gıdalar

Karaciğeriniz için en faydalı ve en zararlı gıdaları biliyor musunuz?

Karaciğeriniz için en faydalı ve en zararlı gıdalar

Yulaf ezmesi

Çok fazla lifli yiyecekler karaciğerinizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Güne başlamak için harika bir yol mu istiyorsunuz? Yulaf ezmesini dene. Araştırmalar, karaciğer hastalıklarından uzak durmanın yollarından birinin bazı ekstra kilo ve karın yağlarını atmanız olacağını söylüyor.

Yağlı Gıdalardan Uzak durun

Patates kızartması ve hamburger karaciğerinizi sağlıklı tutmak için kötü bir seçimdir. Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri çok fazla yemek karaciğerinizin işini yapmasını zorlaştırabilir. Zamanla siroz olarak bilinen karaciğerde iz kalmasına yol açabilecek iltihaplanmalara neden olabilir. Bir dahaki sefere bir sonraki adımda, daha sağlıklı bir seçenek sipariş etmeyi düşün.

Brokoli

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, diyetinize bol miktarda sebze ekleyin. Brokoli bu stratejinin bir parçası olabilir. Bazı araştırmalar bu kıtır kıtır yiyeceklerin yağlı karaciğer hastalıklarından korunmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Buharda pişirilmiş brokoli kulağa biraz fazla geliyorsa, bir lahanayı ayırın ve dilimlenmiş bademler, kurutulmuş kızılcıklar ve keskin bir salata sosu, sarımsak ve balzamik sirke ile tatlandırın.

Kahve

Onsuz gün geçiremiyorsanız, karaciğeriniz için bazı yararları olabileceğini duymaktan memnuniyet duyarsınız. Araştırmalar, günde iki ila üç bardak içmenin karaciğerinizi çok fazla alkol veya sağlıksız beslenmenin neden olduğu zararlardan koruyabileceğini göstermektedir. Bazı araştırmalar karaciğer kanseri riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Şekeri Azaltın

Çok fazla tatlı şey karaciğerine zarar verebilir. Çünkü işinin bir parçası şekeri yağa dönüştürmek. Eğer aşırıya kaçarsanız, karaciğeriniz çok fazla yağ yapar ve bu da ait olmadığı bir yerde asılı kalır. Uzun vadede, yağlı karaciğer hastalığı gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Karaciğerinize bir iyilik yapın ve tatlılar arada bir tedavi yapın.

Yeşil çay

Yeşil çay Kateşin denilen bir çeşit antioksidanla doludur. Araştırmalar, karaciğer de dahil olmak üzere bazı kanser türlerine karşı koruyabileceğini öne sürüyor. Eğer kendinize çay yaparsanız ve sıcak içerseniz daha fazla kateşin elde edersiniz. Buzlu çay ve içmeye hazır yeşil çaylar çok daha düşük seviyelere sahiptir.

Su

Karaciğeriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sağlıklı kilonuzu korumaktır. Gazlı içecekler veya sporcu içecekleri gibi şekerli içecekler yerine içme suyu alışkanlığı edinin. Her gün kaç kalori kazanacağınıza şaşıracaksınız.

Badem

Yemişler - özellikle bunlar - iyi bir E vitamini kaynağıdır, araştırmalar karaciğer yağlanmasına dair hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne süren bir besindir. Bademler de kalbiniz için iyidir, bu yüzden bir daha atıştırma gibi hissettiğinizde bir avuç alın. Ya da salataları güzel bir çıtırtı ekleyerek deneyin.

Tuz üzerine bir kapak koyun

Vücudunuzun biraz tuza ihtiyacı var - sadece aldığınız kadar değil. Erken araştırmalar, sodyumda yüksek bir diyetin karaciğer izinin ilk aşaması olan fibrozise yol açabileceğini öne sürmektedir. Kesmek için yapabileceğiniz bazı kolay şeyler var. Pastırma ya da şarküteri gibi işlenmiş yiyeceklerden kaçının. Konserve sebzeler yerine taze seçin.

Ispanak

Yeşil yapraklı yeşillikler glutatyon adı verilen güçlü bir antioksidandır ve bu da karaciğerinizin doğru çalışmasını sağlar. Akşam yemeği salatası için harika bir temel oluşturur ve sarımsak ve zeytinyağı ile sote edilmiş hali çok lezzetlidir.

Yaban mersini

İçlerinde polifenol adı verilen ve çoğu zaman obezite ve yüksek kolesterolle el ele giden, alkolsüz yağlı karaciğer hastalıklarına karşı korunmanıza yardımcı olabilecek besinler var. Polifenoller açısından zengin diğer yiyecekler arasında bitter çikolata, zeytin ve erik bulunur.

Otlar ve Baharatlar

Karaciğerinizi ve kalbinizi aynı anda korumak ister misiniz? Yemeklerinizin üzerine bir miktar kekik, adaçayı veya biberiye serpin. Onlar iyi bir sağlıklı polifenol kaynağıdır. Ekstra bir fayda: Birçok tarifte tuzu azaltmanıza yardımcı olur. Tarçın, köri tozu ve kimyon da denenebilir.

Paketlenmiş Snack Yiyecekleri Sınırla

Cips ve unlu mamuller ile ilgili problem genellikle şeker, tuz ve yağ ile doldurulmuş olmalarıdır. İyi bir strateji: Çalışmak için yanınızda sağlıklı atıştırmalık yiyecekler getirin. Tek biraz fıstık ezmesiyle bir elmayı deneyin ya da mini bir bardak humus ile şekerli bezelye yiyin.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sonbahar geldi. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar artıyor. Sonbaharı sağlıklı geçirmeniz için 3 kolay yol var.
  • Lenf bezleri bağışıklık sistemimizin yapı taşları gibidir. Vücudumuzun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Lenf bezleri
  • Guatr nedir; Guatr Belirtileri Nelerdir; Guatr, tiroid bezinizin büyümesidir. Boynunuzun ön tarafında, Adem elmasının hemen altında bulunan bezdir. T
  • Tiroid bezi nefes borusunun ön kısmında yer alan kelebek şeklinde bir salgı bezi. Bu bezden salgılanan T3 ve T4 hormonları, yeni doğan döneminden yaş
  • Yeni bir çalışma, belirli tansiyon ilaçlarını kullanan yaşlı yetişkinlerin, yaşlandıkça hafıza becerilerinin daha fazlasını koruyabileceğini öne sürüy
  • Randevu Al