Karabuğday tüketmeniz nedenleriniz var!

Yüksek protein oranıyla popülerleşen karabuğday oldukça faydalı besinlerden. İşte karabuğday tüketmeniz için nedenler...

Karabuğday tüketmeniz nedenleriniz var!
Paylaş:

Karabuğday, son zamanlarda çok popüler bir besin haline geldi. Gerekçe olarak da bilinen karabuğday, kuzukulağıgiller familyasına dahil. Yüksek lif içermesiyle diyet yapanların listesinde de yer almaya başlayan karabuğday gluten içermemesi, kansere karşı koruyucu olması, düşük yağ içermesi ve yüksek protein oranı ile herkesin dikkatini çekmeye başladı. İşte karabuğday tüketmeniz için 10 neden:

ZENGİN PROTEİN KAYNAĞI

Karabuğdayın protein değeri oldukça yüksektir. Et yerine yiyebileceğiniz besinlerden biri olan karabuğday, aynı zamanda lif oranı çok yüksek olduğu için sindirimi de çok kolaydır. Böylece sindirim hastalıklarına da iyi gelir.

GLUTEN İÇERMEZ

Gluten içermeyen besin olmasıyla karabuğday çok değerlidir. Özellikle çölyak hastaları için gluten içermeyen gıdaların tüketilmesi oldukça önemlidir.

KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ

Karabuğday içerisinde bulunan rutin sayesinde kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kalp dostu olan karabuğday, düzenli kullanımda hipertansiyon riskini de azaltır.

KAN ŞEKERİNİ KONTROL EDER

Karabuğday, glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alır. Kan şeker seviyesini yavaş yavaş düşürerek kontrol altına alır.

KANSERE KARŞI KORUYUCU

İçerisinde bulunan bileşenler ve antioksidanlar sayesinde kolon kanseri, göğüs kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenir.

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRMEDE ETKİLİ

İçerisindeki potasyum oranı oldukça yüksek olan karabuğday tansiyonu dengeliyor.

KANSIZLIĞA KARŞI FAYDALI

Magnezyum, demir, fosfor ve potasyum yönünden çok zengin olan karabuğday, kansızlığa da iyi gelir.

KİLO VERMEYE YARDIMCI
Karabuğday düşük yağ oranıyla bilinir. İçerisinde bulunan yüksek lif sayesinde uzun süre tok tutar. Çorbalarda, salatalarda ve yemeklerde kullanılarak kolayca kilo verilebilir.

CİLT VE SAÇA FAYDALI

Karabuğdayın içerisinde bulunan B1, B3, B5 VE B9 vitaminleri sayesinde sağlıklı bir cilt ve güçlü saçların oluşmasını sağlar. İçindeki rutin maddesi sayesinde kırışıkları önler. Keratin, tırnak ve saçların temel bileşenidir. Karabuğday, keratin üretimi için gerekli amino asitleri içerir. Saçların kolay uzamasını sağlar.

KARACİĞER YAĞLANMASINA KARŞI ÖNLEYİCİ ETKİYE SAHİP

Karabuğday, kolin bileşeni sayesinde tam bir karaciğer dostudur. Böylece karaciğer yağlanmasının azalmasına yardımcı olur.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: