Kar yağışı hayatımızı nasıl etkiliyor

Kar yağışı hayatımızı nasıl etkiliyor, kar yağışı yaşamımızda neleri değiştiriyor. Kar yağışı, kimilerini çok mutlu ederken kimileri neden mutsuz oluyor.. İşte hepsinin cevabı...

Kar yağışı hayatımızı nasıl etkiliyor

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi'nden Uzm. Psk. Aziz Görkem Çetin anlattı:

BAZILARI MUTLU BAZILARI OLUMSUZ OLUR

Kar yağışı kişinin hayatındaki algısı ile değişkenlik göstermektedir. Karın yağmasını olumlu karşılayan bir birey bu durumu her zaman olmadığı için mutluluk ile karşılarken diğer bir birey şehir yaşamında kendisine olumsuz bir etki yarattığını düşünebilir.

KİŞİLERİN ALGISI DEĞİŞİYOR

Çoğu kişi doğaya karşı olumlu tepki vermektedir. Ancak
kent yaşamı kişinin algısını değiştirmektedir.

Bir çok kişi karın kent hayatına etkileri nedeni ile evinden çıkmamakta, karın zamansal aksilikleri nedeni ile kaygılanmaktadır.

KAR YAĞIŞININ POZİTİF ETKİSİ

Insanlar nadir olan olaylar karşısında mutlu olurlar ancak bu mutluluk algılara ve yaşanılan fiziki koşullara göre değişiklik göstermektedir.  Karın pozitif etkisini algılayabilmek için olumsuz etkisini azaltmak germektedir.

HAYATI YORUMLAMANIZA BAĞLI

Genel çerçevede karın psikolojide olumsuz etkisini düşünebilir ancak kişinin algısı ve eğilimleri hayatı yorumlamasına katkı sağlamaktadır. Karın olası bir psikolojik etkisinden ziyade nasıl algılandığı önemlidir.  

EVDEN ÇIKMAMAK ÜZEBİLİR

Örneğin kimi birey kar yağışını evde bir keyife çevirip kendine vakit ayırma olarak düşünürken, evden çıkamamasına üzülerek engellendiğini düşünedebilir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Gülmenin ve kahkaha atmanın, yüksek miktarda endorfin salgılanmasını beraberinde getirdiğini ifade eden Psikiyatrist Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gül
  • Randevu Al