Kansızlık Belirtileri (Demir Eksikliği)

Kansızlık, Demir Eksikliği, Anemi, vücutta dolaşan kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma olduğunda ortaya çıkar. Kansızlık Belirtileri, Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Belirtileri (Demir Eksikliği)
Paylaş:

Kansızlık Demir Eksikliği Nedir?

Genel popülasyonda en yaygın kan bozukluğudur ve dünya genelinde 1,64 milyar insanı etkilemektedir. Anemi geçici veya uzun süreli olabilir ve hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Şimdi, kansızlık için nasıl beslenmeli?

Kansızlık Nedir?

Kansızlık ya da anemi, vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan bir durumdur. Dolaşımda bulunan kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma olduğu zaman kansızlık meydana gelir. Genellikle diğer hastalıklara bağlı olarak vücudun sağlıklı kırmızı kan hücresi üretme kabiliyeti etkilendiğinde veya anormal olarak kırmızı kan hücresi yıkımı veya kaybı arttığında ortaya çıkar. Anemi, dünya nüfusunun yaklaşık %24,8'ini etkiler. Okul öncesi çocuklar en fazla risk altındadır ve bu yaş grubunda dünya genelindeki %47 oranında anemi geliştiği tahmin edilmektedir.

Kansızlık ya da anemi nedir sorusunun cevabı: Kanda yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresi veya hemoglobin olmadığında ortaya çıkan bir durumdur şeklinde verilebilir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan, oksijenin taşınmasında sorumlu moleküldür. Vücutta çok az sayıda veya anormal yapıda kırmızı kan hücresi varsa veya hemoglobinlerin yapısı anormal veya miktarı düşükse anemi belirtileri ortaya çıkar. Yorgunluk, halsizlik gibi kansızlık belirtileri, vücut dokularına yeterince oksijen götürülememesi sonucunda gelişir.

Kansızlık Belirtileri

- Cilt renginde solma
- Ruhsal Dalgalanma
– Zayıflık
– Sinirlilik
– Soluk veya sarımsı cilt
– Diş eti ve tırnaklarda kırılmalar
– Düzensiz kalp atışları
– Nefes darlığı
– Baş dönmesi
– Göğüs ağrısı
– Soğuk eller ve ayaklar
– Baş ağrısı
- Saçlarda cansızlık
- Halsizlik
- Çabuk yorulma
- Çarpıntı
- Ağız kenarında çatlaklar
- Tırnaklarda şekil bozukluğu
- Cilt solgunluğu,
- Vücutta güçsüzlük
- Konsantrasyon bozukluğu,
- Baş döndürme ve baş ağrısı
- Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
- Sinirlilik hali,
- Kulakların uğuldaması,
- Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,
- Tırnakların çabuk kırılması,
- Saçlarda dökülme
- Toprak yemek isteme
- Buz yeme isteği
- Yorgunluk
- İştahsızlık

Kansızlığa, Demir Eksikliğine Ne Neden Olur?

Kansızlık, pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle öncelikle altta yatan hastalığın belirlenmesi ve tedavinin de buna göre yapılması gerekir.

- Alyuvar üretiminin azalması
- Vücudun kırmızı kan hücrelerini yok etmesi
- Demir eksikliği
- Vitamin eksikliği
- Hastalık faktörleri
- Aşırı sinirlilik

KANSIZLIĞA, DEMİR EKSİKLİĞİNE İYİ GELEN BESİNLER

- Kuzu ciğeri
- Pekmez
- Sığır eti
- Kırmızı et
- Bezelye
- Mercimek
- Karaciğer
- Fındık
- Ceviz
- Badem
- Dalak
- Tahin
- Pazı
- Yeşil yapraklı sebzeler
- Kuru üzüm
- Kuru kayısı
- Balık
- Elma
- Portakal
- Kuru baklagiller
- Uskumru balığı
- Kuzu eti
- Tavuk
- Ispanak
- Portakal
- Muz
- Hindi
- Beyaz peynir
- Yumurta
- Brokoli

Kansızlık Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir eksikliğinin birçok nedeni vardır. Kansızlık, demir, folik asit ve B12 vitamıni eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde büyük sorunlara neden olabilir. Demir eksikliğinin nedenlerinden biri olan demirin yetersiz alımı, yanlış diyet programları nedeniyle yetersiz kalabilir. Ayrıca gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde de demire olan ihtiyaç fazladır. Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütünde 1 yaşından önce geçilmesi, hazır gıdalarla beslenme ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması demir eksikliğine neden olabilir.

KANSIZLIK TEDAVİSİ

Kansızlık Tedavisinde Tedaviye başlamadan önce altta yatan durumun tespiti ve bu durumun ortadan kaldırılması çok önemlidir. Zira, kansızlık pek çok nedenden kaynaklanabilir. Aneminin türüne göre, farklı pek çok tedavi yöntemi uygulanır. Vitamin ve demir eksikliklerinde eksik olan vitamin ve elementler oral ya da injeksiyon şeklinde replase edilir.

Anemi tedavisinde genellikle demir eksikliği ilacı reçete edilir. İlaçlar kesinlikle aç karnına alınmalı, kesinlikle süt ve süt ürünleriyle birlikte kullanılmamalıdır. Vücut için gerekli olan demirin depolanabilmesi için yaklaşık 6 ay boyunca ilaç kullanımına devam edilmesi gerekir. Kişiler, kendi başlarına bir tedavi yöntemi belirlememeli; uzmanlardan yardım almalıdır.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: