Kanser beyninizi nasıl etkiler

Beyniniz vizyon, duyma, konuşma ve hareket dahil olmak üzere vücudunuzun yaptığı her şeyden sorumludur. Kanser beyninizi nasıl etkiler? Beyin kanseri büyüdükçe, bu şeyleri kontrol eden bölgelere bastırır ve zarar verir.

Kanser beyninizi nasıl etkiler

Bu, baş ağrıları, nöbetler, görme ve işitme kaybı ve denge sorunları gibi komplikasyonlara yol açabilir. Kanseriniz için tedavi alırken doktorunuz bu sorunları yönetmenize yardımcı olacaktır.

YORGUNLUK

Beyin kanseri olan birçok insan bununla uğraşır. Yorgun hissediyorsunuz çünkü vücudunuz tümörle savaşmak için çok fazla enerji kullanıyor. Kanser ile ilgili yorgunluk normal yorgunluk değildir. Kanser, aynı zamanda, uykunuzu uyumanızı da zorlaştırır. Uyuduğunuz zaman bile, her zaman yorgunluğu gidermez. Yorgunluğu azaltmak için, görevleri küçük parçalar halinde yapın ve gün içerisinde dinlenme molalarını verin.

BAŞ AĞRISI

Beyin kanseri olan kişilerin yaklaşık yarısı baş ağrısına yol açar. Tümörün kendisi ağrıya sebep olmaz. Ama büyüdükçe, beyindeki hassas sinirlere ve kan damarlarına baskı yapabilir. Baş ağrısı birkaç saat sürebilir. Sıkıcı, ağrıyan, vurucu veya zonklama şeklinde hissedilebilir. Genellikle sabahları daha da kötüler ya da öksürdüğünüzde veya egzersiz yaparken parlayabilirler. Doktorunuz ağrıyı kontrol altına almak için ilaç yazabilir.

MİDE BULANTISI VE KUSMA

Bir tümör, beyninizin belirli bölgelerine bastığında sizi midenizden hasta edebilir. Radyasyon ve kemoterapi gibi kanser tedavileri de bulantı ve kusmaya neden olur. "Anti-emetik" ilaçlar mide bulantısını rahatlatır. Bir sıvı, tablet ve kapsül içerisindedirler . Midenizde herhangi bir yiyecek ya da sıvı tutamazsanız doktorunuzu arayın

KONUŞMA VE DİL PROBLEMLERİ

Kanser beyninizin dilini konuşmanıza ve işlemenize yardımcı olan bölümlerini etkileyebilir. Doğru kelimeleri bulmak için mücadele edebilir veya nesneleri tanımlarken kelimeleri karıştırabilirsiniz (örneğin "masa" yerine "sandalye). Diğer insanların ne söylediğini anlamak veya bir sohbeti takip etmek daha zor olabilir. Problemler sinir bozucu olabilir. Konuşurken rahatlayın ve yavaşlayın Bir konuşma ve dil terapisti de iletişime geçmek yardımcı olabilir.

GÖRÜŞ PROBLEMLERİ

Oksipital lob adı verilen bir beyin bölgesi, gözünüzün gördüğü görüntüleri işler. Beynin bu kısmında bir tümör vizyonunuzu etkileyebilir. Bulanık görme, çift görme ve yüzen noktalar, bir beyin tümörünün belirtileri olabilir. Ayağa kalktığınızda veya pozisyonunuzu hızlı bir şekilde değiştirdiğinizde görüşünüz gri olabilir. Bu belirtiler varsa, bir görme testi için doktorunuza başvurun. Tümörü küçülten cerrahi ve diğer tedaviler görme sorunlarını düzeltebilir.

İŞİTME KAYBI

Bir tümör, kulağınızdan beyninize giden sesi hareket ettiren iç kulağınızdaki sinirlere baskı yapabilir. Tümörün nerede olduğuna bağlı olarak, önce yüksek tiz veya düşük tiz sesleri duyma yeteneğini kaybedebilirsiniz. Kulaklarda çınlama yaygın bir belirtidir. İşitme kaybı yavaşça ortaya çıkabilir ve sadece bir kulağında olabilir. Bir işitme testi ve tedavi seçenekleri için doktorunuzla görüşün

DENGE SORUNLARI

Beynin alt kısmında bulunan beyincik, koordinasyonunuzu ve dengenizi kontrol eder. Bu bölge ayaklarınızın üzerinde sabit kalmanıza yardımcı olur. Beyinciğin içindeki bir tümör, dengenizi bozabilir ve sizin sendelemenize  veya düşmenize neden olabilir. Denge problemleriniz varsa, bir fizyoterapiste gidin. Güvenli bir şekilde dolaşmanıza yardımcı olacak bir yürüyüş aracına veya bastona ihtiyacınız olabilir. Kaymayan tabanlarla ayakkabı giyin ve düz olmayan veya kaygan yüzeylerde yürümekten kaçının.

KİŞİLİK VE MOOD DEĞİŞİKLİKLERİ

Beyin kanseri olan kişilerin yarısından fazlasında kişilik veya ruh hali değişiklikleri vardır. Her zamankinden daha kızgın, çekingen, endişeli veya huzursuz hissetmek yaygındır. Bu değişikliklerin bazıları, kanser teşhis ve tedavisine verdiğiniz yanıtın bir parçası olabilir. Diğerleri tümörün, ruh halini ve duygularını kontrol eden beyin bölgelerine gittiğinde başlar. Doktorunuzla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşun. Terapi, içinden geçtiğiniz süreci yönetmenize yardımcı olabilir.

DERİN VEN TROMBOZU (DVT)

Tümörler, vücudunuzu kan pıhtıları oluşturma olasılığını artıran kimyasallar açığa çıkarırlar. Beyin tümörlü 5 kişiden yaklaşık 1'i, derin ven trombozu (DVT), bacakta derin bir damarda pıhtılaşır. Pıhtı akciğerlerinize (pulmoner embolizm) girerse, yaşamı tehdit edebilir. Bacağınızda şişlik, kızarıklık ve hassasiyet varsa bir doktora görünün. Kan inceltici almak pıhtıyı büyümekten alıkoyacak ve yeni pıhtıların oluşmasını engelleyecektir.

HAFIZA KAYBI

Daha unutkansanız, hem kanseriniz hem de tedavilerinden kaynaklanabilir. Tümörler, bulundukları yere bağlı olarak kısa süreli ve uzun süreli hafızalara zarar verebilir. Kemoterapi ve diğer tedaviler konsantrasyonu etkiler ve sizi zihinsel olarak sisli bırakır. Bunu "kemo beyin" olarak duyabilirsiniz. Hatırlatmak için bir dizüstü bilgisayar, günlük planlayıcı ve akıllı telefon uygulamaları kullanın. Bir meslek terapisti size iş ve ev işlerini nasıl daha kolay hale getirebileceğinizi gösterebilir.

NÖBETLER

Beyin kanseri olan kişilerin yaklaşık% 60'ı nöbet geçirir, ki bu ani beyinlerde anormal elektriksel aktivite patlamalarıdır. Tümörler, beyin hücrelerini veya kimyasallarını sinir hücrelerini sık sık ateşleyecek şekilde değiştirerek tetikleyebilirler. Bir nöbet sırasında, bazı insanlar titrer. Diğerleri boşluğa bakar. Anti-nöbet ilaçları yardımcı olabilir. Ayrıca, yüksek sesler veya çok az uyku gibi tetikleyicilerden de kaçının.

UYUŞMA VE ZAYIFLIK

Parietal lob adı verilen bir beyin bölgesi, dokunma hissini işlemenize yardımcı olur. Beyninizin bu kısmında bir tümör uyuşukluğa veya iğneler ve iğneler gibi hissedilen bir karıncalanma hissine neden olabilir. Genellikle uyuşma, vücudunuzun sadece bir tarafını, örneğin bir kol veya bacak gibi etkiler. Vücudunuzun bir tarafı diğerinden de zayıf olabilir. Doktorunuza bu belirtiler hakkında bilgi verin.

KANSERİNİZİ TEDAVİ ETMEK

Kanserinizi küçültmek için aldığınız tedaviler de komplikasyonlarını hafifletir ve şunları içerebilir:

Cerrahi olarak tümörüm çıkarılması ve küçültülmesi
Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini yok etmek veya büyümelerini yavaşlatmak için yüksek enerjili X ışınları kullanır.
Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerini öldürür.
Hedeflenmiş tedavi, kanser hücrelerinin büyümesine ve çoğalmasına yardımcı olan kısımlarına saldırır.

DOKTORUNUZU NE ZAMAN ARAMALISINIZ?

Medikal ekibinizi sık sık beyin kanseri tedaviniz için göreceksiniz. Doktorunuza, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, yeni veya değişken olan herhangi bir semptom hakkında bilgi verin:

Nöbetler

Karışıklık

Aşırı yorgunluk

Görme kaybı

İşitme sorunları

Denge kaybı

Şiddetli baş ağrısı

Düşünme veya konuşmada sorun

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alınan gıdalardaki iyot eksikliğinin veya emilimin bozulmasının guatra yol açabileceğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, guatrı
  • Fazla şeker tüketimi hangi vücut tipinde olursanız olun çok fazla kalori almanıza neden olur. Fazla şeker, sizi gün içinde fazla yemeye daha yatkın h
  • Bakteriyel, viral ya da fungal enfeksiyonların iltihaplanmayı tetiklemesi sonucu ortaya çıkan savunma sistemi yanıtı, vücuttaki organların hasar görme
  • “Akciğer dokusunun iltihaplanması” olarak tanımlanan zatürrenin özellikle bağışıklık sistemi yetersiz, kanser ve kanser tedavisi gören hastalarda, vüc
  • Lenf bezleri bağışıklık sistemimizin yapı taşları gibidir. Vücudumuzun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Lenf bezleri
  • Guatr nedir; Guatr Belirtileri Nelerdir; Guatr, tiroid bezinizin büyümesidir. Boynunuzun ön tarafında, Adem elmasının hemen altında bulunan bezdir. T
  • Randevu Al