Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvede ilk akla gelen kafeindir. Kahve, Alzheimer hastalığı ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere kadınlarda daha sık görülen hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilecek maddelerle dolu. Kahvenin faydaları arasında, beyni olumlu etkilemesi, karaciğeri koruması ve enerji vermesi bulunuyor.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin ayrıca iç iltihabı azaltabilecek ve hastalıklara karşı koruma sağlayabilecek antioksidanlar ve diğer aktif maddeleri içerdiğini söylüyor. Kahve etkisini, kendinizi daha enerjik hissettiren doğal bir uyarıcı olan kafeinden alır. Ancak kahvedeki kafein sizi sadece uyandırmaz. Hafızayı, ruh halini, tepki sürelerini ve zihinsel işlevi iyileştirmek için beyne etki eder. Kafein, egzersiz sırasında dayanıklılığı ve performansı bile artırabilir.

İŞTE KAHVENİN FAYDALARI

-Hastalık riskini azaltır

- Karaciğeri korur

- Diyabette etkilidir

- Nörolojik hastalıklar

Düzenli günlük kafein alımı, Alzheimer hastalığının yanı sıra Parkinson hastalığının gelişme riskinin daha düşük olmasıyla bağlantılıdır.

- Karaciğer hastalığı

Kahve, alkol kullanım bozukluğu veya yağlı karaciğer hastalığı olanlar gibi hastalık riski taşıyan kişilerde karaciğer sirozuna karşı koruma sağlar.

- Kanser

Araştırmacılar, kahve içenlerin karaciğer kanseri ve kolorektal kanser riskinin daha düşük olduğunu buldular - dünyadaki kanser ölümlerinin önde gelen nedenlerinden ikisi.

- Depresyon

- Enerji seviyelerini artırır

Kahve, yorgunlukla savaşma ve enerji seviyelerini artırma yeteneği ile bilinen merkezi bir sinir sistemi uyarıcısı olan kafein içerir.

- Yorgunluk giderir

- Kahve fiziksel performansınızı artırır.

- Kahve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kahve, insan vücudunun insülin kullanmasına yardımcı olan, kan şekeri seviyelerini düzenleyen ve şekerli ikramlar ve atıştırmalıklar için özleminizi azaltan magnezyum ve potasyum içerir.

- Kahve yağ yakmanıza yardımcı olur. Kafein, yağ hücrelerinin vücut yağını parçalamasına ve onu eğitim için yakıt olarak kullanmasına yardımcı olur.

- Kahve odaklanmanıza ve uyanık kalmanıza yardımcı olur. Günde 1-6 bardak orta düzeyde kafein alımı, odaklanmanıza yardımcı olur ve zihninizi canlandırır.

-  Kahve ölüm riskini azaltır. Araştırmalar, kahve içenlerin genel erken ölüm riskinin kahve içmeyenlere göre %25 daha düşük olduğunu göstermiştir.

- Kahve kanser riskini azaltır. Bir çalışma, kahvenin erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskini %20 ve kadınlarda endometrium kanserine yakalanma riskini %25 oranında azaltıyor.

-  Kahve felç riskini azaltır.

- Kahve Parkinson hastalığı riskini azaltır.

- Kahve vücudunuzu korur.

- Kahve Tip II diyabet riskini azaltabilir. Kafein, insülin duyarlılığınızı azaltır ve glikoz toleransını bozar, bu nedenle tip 2 diyabet riskinizi azaltır.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avusturya asıllı Amerikalı psikiyatrist, nörolog, fizyolog, davranış biyoloğu, biyokimyager Eric Richard Kandel, Ağustos ayının sonunda emekli oluyor.
  • Uzay Ortamının Psikolojiye Etkilerini Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç yazdı...
  • İnsanı hakikate götüren yolculukta deney ve gözlemin birinci aşama olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Hakikate götüren yolculukt
  • ‘Can dostlarının’ evlerinde besledikleri hayvanlar olduğunu düşünen insanlar, uçak yolculuğunda onlarla birlikte olmak isterler.
  • Prof. Dr. Yunus ÇENGEL, emflasyon, para, fiyat artışları, satın alma gücünü ve arz talep dengesini değerlendirdi....
  • Pandemi sürecinde psikolojik desteğin öneminin anlaşıldığına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, psikologlar olarak bu dönemde hem
  • Randevu Al