Kahve içmek için çok nedeniniz var!

Kahve içmek için çok nedeniniz var! Kahveyi sadece koklamak bile sizi rahatlatabiliyor.

Kahve içmek için çok nedeniniz var!
Paylaş:

Kahve içmek için çok nedeniniz var! Kahveyi sadece koklamak bile sizi rahatlatabiliyor.

Amerika’nın bağımsız ve saygın yayın organlarından Huffington Post’ta yayınlanan bir makale, ABD’deki 18 yaş üstü nüfusun yüzde 54’ünün her gün kahve içtiğini vurgulayarak, bunun beyne, cilde ve vücuda birçok faydası olabildiğini belirtti. İşte her gün düzenli kahve içmenin 11 ayrı faydası:

AMERİKALILAR ANTİOKSİDANI KAHVEDEN ALIYOR

kahveicmek2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre diğer hiçbir ürün kahve kadar çok antioksidan içermiyor. Elbette meyve ve sebzelerde de çok miktarda antioksidan bulunuyor ama kahve, antioksidan içeriği açısından ilk sıralarda yer almaktadır.

KAHVEYİ SADECE KOKLAMAK BİLE SİZİ RAHATLAYABİLİR

Seul Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacıların fareler üzerinde yaptığı bir deneye göre, az uyku nedeniyle strese giren fareler kahve aromasına maruz kaldıklarında, beyinlerinde bu strese bağlı olarak oluşan proteinde de bir değişim yaşanıyor.

KAHVE PARKİNSON HASTALIĞIYLA İLGİLİ SEMPTOMLARI AZALTMAYA YARDIMCI OLABİLİR

ScienceDaily’de 2012 yılında Dr. Ronald Postuma tarafından kaleme alınan bir çalışmaya göre, kahve içmek Parkinson hastalarının hareketlerini kontrol etmelerinde onlara yardımcı oluyor. Ayrıca kahve içenlerin Parkinson hastalığına yakalanma oranlarının da daha düşük olabileceği saptanmış.

KAHVE KARACİĞERİNİZ İÇİN DE YARARLI 2006 yılında 22 yaş üstü 125 bin kişiyle yapılan bir araştırma, günde en az bir bardak kahve içenlerin karaciğer sirozuna yakalanma ihtimallerinin yüzde 20 daha düşük olabildiğini ortaya koydu. Araştırmayı yönetenlerden Arthur L. Klatsky, The Guardian gazetesine verdiği demeçte, kahve tüketiminin özellikle alkol kullananların yakalandığı siroza karşı koruyucu yararları olduğunu vurguladı. Ayrıca araştırmalar, kahvenin alkolle bağlantısı olmayan karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklarını önlemede de yararlı olabileceğini ortaya koydu.

KAHVE DAHA MUTLU HİSSETMENİZİ SAĞLAYABİLİR National Health Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde dört bardak ya da daha çok kahve içenler, hiç içmeyenlere oranla yüzde 10 oranında daha az depresyona giriyor. Bunun sadece kahvenin içerisinde bulunan kafeinle ilişkili olmadığı da belirtiliyor. Araştırmayı yürütenlerden Dr. Honglei Chen, kahvenin mutluluk vermesinin nedenini, içindeki antioksidanlara bağlıyor.

KAHVE TÜKETİMİNİN DAHA DÜŞÜK İNTİHAR ORANLARIYLA DA BİR İLİŞKİSİ VAR Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde 2 - 4 bardak kahve tüketimi, hem erkekler hem de kadınlar için intihar oranını yüzde 50 civarında düşürebiliyor. Bunun nedeni de kahvenin hafif bir antidepresan olarak da etki gösterip, serotonin, dopamin gibi sinirsel salgıların üretimine yardımcı olması olarak gösteriliyor.

KAHVE, CİLT KANSERİNE YAKALANMA İHTİMALİNİZİ DÜŞÜREBİLİR Harvard Tıp Okulu ve Boston’daki Brigham and Women’s Hospital, tam 20 yıllık bir süre boyunca 112 bin 897 erkek ve kadını takip etti ve günde 3 bardak ve üstü kahve içen kadınların, hiç kahve içmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma ihtimalinin daha düşük olabildiğini ortaya koydu. KAHVE SAYESİNDE ATLETİK PERFORMANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ The New York Times’ın bir haberine göre, bilim insanları ve atletler, atletik performansa başlamadan önce içilen bir bardak kahvenin özellikle uzak koşu ve bisiklet gibi sporlarda performansı olumlu etkilediğini yıllardır biliyorlar. Aynı zamanda kahve, sadece performansı olumlu olarak etkilemez, aynı zamanda yorgunluk hissinin azaltılmasına yardımcı olur. SCIENCEDAILY