KADINSI SİNYALLERE KULAK VERİN

KADINSI SİNYALLERE  KULAK VERİN
Paylaş:

Form Sante

1. Kaşıntınız alerjik olabilir

Regl döneminizde vajina bölgenizde kaşıntı oluyor ve regl dönemi biter bitmez kaşıntı geçiyorsa, alerjik bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Nottingham Şehir Hastanesi'nden Dr. David Nunns, "Bu sorun genelde parfümlü petlerin kullanılmasından kaynaklanıyor; bu petler cilt yüzeyi hassas olan vajinayı rahatsız ediyor" diyor. Aynı zamanda parfümlü duş sabunları ya da vajina için üretilmiş parfümlü duş şampuanlarıyla o bölgeyi yıkamak da aynı sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle eğer böyle bir problem yaşıyorsanız bu tür ürünleri kullanmayı bırakın.

2. Akıntı, mantardan olmayabilir

Kadınların yarısından çoğu genital bir akıntıda, mantardan şüphelenir. Oysa başka nedenlerden dolayı da vajinada sorun yaşanabilir. Örneğin kadınların çoğu, çocuk yaşlardan itibaren Bakteriyel Vaginosis (BV) ile karşı karşıya kalabilir. Chelsfield Park Hastanesi'nden Jinekolog Prof. John Erian, "Mantarla arasındaki fark akıntının şeklidir" diyor. Mantarın sebep olduğu akıntı, daha ince ve pıhtılaşmış şekildedir. BV'de ise akıntı daha sıvıdır. BV, çoğunlukla balık gibi kokar ve çok kaşıntı yapmaz. Eğer BV tanısı konduysa antibiyotik kullanmalısınız. Özellikle bebek bekliyorsanız, çünkü BV erken doğuma neden olabilir.

3. Zor regl dönemi

Chicago'daki Memorial Hastanesi doktorlarından Dr. Xiaobin Wang, stres yaşayan kadınların, diğerlerine oranla regl dönemini daha zor geçirdiğini belirtiyor. Çünkü stres prostaglandins (düz kasları uyarıcıdır. Vücudun çeşitli organ, doku ve salgılarında-prostat, akciğerler, beyin, meni, adet kanı) seviyesini artırır; bu da kramplara neden olur. Bu durumda yapmanız gereken adet döneminin ilk yarısında kendinizi stresten uzak tutmak olmalıdır.

4. Tavuk eti sistit nedeni

"Yediklerimin genital problemlerle ne ilgisi var?" diye düşüneceksiniz. Ama Kanada'da Montreal Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma haftada 4 ya da 6 defa tavuk yiyen kadınların sistit yani idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koymuş. Araştırmacılar, bunun nedeninin tavukta bulunan E coli bakterisi olduğunu söylüyor. Amerika'nın Teksas Eyaleti'ndeki Southwestern Medical Center tarafından yapılan bir diğer araştırmaya göre asitli, kafeinli ve tatlandırıcı içecekler de idrar yollarını etkiliyor. Ayrıca New York Long Island Jewish Medical Center'da yapılan bir araştırma da, günde iki dilimden fazla beyaz ekmek yiyen kadınların mantara yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bunun nedeni ise ekmekte bulunan karbonhidratların kan şekeri seviyesini yükseltmesi ve mantarın üremesini hızlandırması.

5. Tampon tembelleştirir

Regl döneminde 4 ya da 12 çay kaşığı kadar kan gelir; fakat tampon kullandığınızda kan emilimi artar. The V Book: A Doctor's Guide to Complete Vulvovaginal Health kitabının yazarı Elizabeth Gunther Stewart'a göre, çok fazla emici özelliği olan tampon vajina duvarının kurumasına neden oluyor; bu da vajinanın tembelleşmesine ve vajina ülserine yol açıyor. Peki, bir tamponun sizin için doğru ya da  yanlış olduğunu nasıl anlarsınız? Dr. Stewart'a göre de "Eğer bir tamponu çıkarmak zor oluyorsa o tampon size göre değildir. Değiştirilmesi gerekir."

6. Fazla kanama

Bazı kadınlar regl dönemini çok ağır geçirdiklerinden ve fazla kanamaları olmasından şikayet ederler. Eğer siz de bu tür bir durumla karşı karşıya iseniz traneksamik asit kullanabilirsiniz. Kadın Sağlığı Jinekoloğu Peter Bowen, "Kanamanız olduğunda çeşitli ilaçlardan kullanmak yerine traneksamik asit kullanın. Kanamayı yüzde 50 oranında durduracaktır" diyor.

7. Ağrılı cinsel ilişki

Kadınların yaklaşık yüzde 18'inde rahmin arkaya dönük olması, yani retroversiyon sorunu yaşanır. Bu sorun cinsel birleşme sırasında ağrıya yol açabileceği gibi vajinada sarkmalara da neden olabilir. Bu sorun için cinsel ilişki sırasında yana doğru yatmak uygun olacaktır.

8. Kontrol edin

Her yıl dünyada binlerce kadın vulva (kadın üreme organının dış kısmı) kanserine yakalanıyor. Bunun önüne geçmek için göğüslerinizi kontrol ettiğiniz gibi vajinanızı da düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Dr. Nunns'a göre, eğer vajina bölgenizin normal yapısını bilirseniz, vajinada olabilecek renk değişiklikleri, siğiller ya da yaraları da rahatlıkla görebilirsiniz. Ayda bir kez aynada kendinizi kontrol edin.

9. Sık idrar

Londra'daki King's College Hastanesi'nden Prof. Linda Cardoza, günde sekiz defa idrara çıkmanın normal olduğunu söylüyor. Fakat daha fazla çıkıyorsanız, çok fazla sıvı tüketiyor olabilirsiniz. Eğer fazla sıvı almıyor ve tuvalete gittiğinizde sadece birkaç damla idrar geliyorsa bu durumda bir anormallik olabilir ve bir ürologla görüşmeniz gerekebilir.

10. Duruş

Tayvan'daki Chung-Ho Memorial Hastanesi doktorlarının yaptığı bir araştırmaya göre, topuklarınızı ayak parmaklarınızın üzerinde kaldırmak pelvis kaslarını çalıştırıyor.

11. Anatomik sistit

"Bazı kadınların idrar yolları anatomisi değişiktir" diyen Profesör Erian, bunun sistite sebep olduğunu söylüyor. Bu değişiklik nasıl olabilir? İdrar yollarınız vajinaya daha yakın olabilir ve normal vajinadan daha açık olabilir. Bu da bakterilerin içeriye daha kolay girmesine neden olur. Erian bu soruna sahip kadınların hijyenik temizliğini önden arkaya doğru yapmalarını ve regl sırasında sık sık temizlenmeleri gerektiğini belirtiyor.

12. Sıcak tutun

Norveç'teki Bergen Üniversitesi'nden Dr. Anders Baerhein özellikle kış aylarında sistit olan kadınların kendilerini sıcak tutmaları gerektiğini söylüyor. Soğuk, mesanedeki hassasiyeti artırırken idrar yapmayı zorlaştırıyor. Bu da idrar yolu enfeksiyonlarına yol açıyor. Bu sorun için idrarınızı yaparken klozete oturduktan sonra ayaklarınızı yere basın ve bir gazete okuyormuş gibi dizlerinize doğru eğilin.

13. Bisiklet selesini ayarlayın

San Diego'daki Alvarado Hastanesi doktorlarından Dr. Irwin Goldstein yaptıkları araştırma sonuçlarına göre, kadın bisiklet binicilerinin bisiklet seleleri ince olduğunda idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ve cinsel bakımdan daha isteksiz olduklarını söylüyor. Goldstein "Küçük seleler perine bölgesindeki sinirlere baskı yapıyor ve bu da genital bölgedeki sinirlerin hassasiyetini etkiliyor" diyor. Eğer siz de çok fazla bisiklete biniyorsanız, büyük seleli bisikletleri tercih edin ve çok fazla öne doğru oturmayın.

14. Bel soğukluğu kontrolü

Bowen, "Kadınlardan genital sağlıklarıyla ilgili olarak istediğim tek şey var; mutlaka bel soğukluğu olup olmadıklarını kontrol ettirsinler" diyor. Neden mi? Çünkü bel soğukluğuna karşı önlem alınmaması doğurganlığı etkiliyor. Ayrıca yapılan yeni bir araştırmaya göre bel soğukluğu, kadınlarda rahim ağzı kanseri riskini artırıyor ve bu kansere neden olan HPV virüsüne uygun ortam hazırlıyor.

15. Yanma duygusu

Vajina bölgenizde bir yanma mı var? Kadınların yaklaşık yüzde 15'inde görülen vulvodynia yani kadın dış genital organında kronik rahatsızlık ya da ağrı doktorlar için de oldukça gizemli bir hastalık ve kontrol edilmeden teşhis koymak da oldukça zor. Dr. Nunns bu hastalık için; "Kadınlar yıllarca Vulvodynia ile yaşarlar; fakat bunun sadece kafalarında olduğunu düşündükleri için doktora gitmeyi düşünmezler" diyor. Fakat bu kronik bir rahatsızlıktır ve ilaçla tedavisi vardır.

16. Kendinizi sevin

Berman Merkezi'ndeki seksüel araştırma grubunda görevli olan Dr. Laura Berman, yaptığı araştırmalarda, genital bölgelerinin görünüşünden, kokusundan memnun olan kadınların, cinsel hayatlarında çok daha fazla doyuma ulaştıklarını söylüyor.

17. Kistik yumurtalığa egzersiz

Polikistik over sendromu sandığınız kadar kötü bir hastalık değildir. İsviçre'deki Karolinska Enstitüsü'nde araştırmacı olan Magnus Hagmar'ın yaptığı araştırmaya göre, olimpiyatlara katılan kadın atletlerin yüzde 37'si bu hastalığı yenmiştir. Bu teoriye göre, testesteron hormonunun artmasıyla birlikte atletlerin durumu da düzelmiştir.

18. Regl yararlı

Regl olmak birçok kadın için işkence gibi görünse de aslında oldukça yararlı bir dönemdir. Regl ile birlikte vücuttaki kirli kan dışarı atılırken, hormonlarınızın düzgün çalıştığını bilmelisiniz. Adet kanamasının amacı, her adet döngüsünde oluşabilecek muhtemel bir gebeliğin yerleşebilmesi ve uygun şartlarda gelişebilmesi için rahim iç tabakasının tazelenmesi olarak değerlendirilebilir.

19. Vücudunuzu dinleyin

Birçok kadın 30 yaşından sonra regl dönemlerinin daha ağır geçtiğinden yakınır. Bir de buna doğum ya da doğum kontrol hapları eklenirse yakınmalar daha da artar. Bowen'e göre, 30 yaş, tümörler ya da diğer sorunların çok fazla görüldüğü bir dönemdir. Eğer bu yaşlarda bu tür değişikliklerle karşılaşırsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

20. Mesaneye botoks

Botoks sadece kırışıklıklar için değil, aynı zamanda ağrılar için de kullanılabilir. Yapılan araştırmalar, botoksun pelvis, regl ve idrarını tutamama sorunlarına da iyi geldiğini ortaya koymuştur. Profesör Cardozo, "İngiltere'de botoks mesane ile ilgili sorunlar için kullanılıyor" diyor.

Nedenini araştırın

Kadınlar bazen utandıkları için jinekoloğa gitmek istemezler; fakat bazen öyle belirtiler vardır ki, mutlaka ciddiye alınması gerekir.

1. ARA KANAMALAR: Polikistik over sendromu, kist, vajina ülseri, rahim ağzı kanseri ya da kullandığınız doğum kontrol hapının yan etkisi olabilir.

2. REGL DÖNEMİNDE AŞIRI AĞRI: Bel soğukluğu ya da diğer enfeksiyonlar rahim ya da vajina kanseri, ya da kistin sebep olduğu ağrılardır.

3. ÇOK AĞIR REGL DÖNEMİ: Kistler, tiroid problemi, polipler ya da bel soğukluğu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

4. ALIŞILMIŞIN DIŞINDA REGL AĞRISI: Pelvik enfeksiyon, tümör, yumurtalık kistlerini haber veriyor olabilir.

5. GENİTAL BÖLGEDE YARA, SİVİLCELER: Uçuk, genital siğiller, vulva kanseri ya da kistlerden kaynaklanıyor olabilir.

6. DÜZENSİZ REGL: Nedeni, hamilelik, dış gebelik, menopoz, tiroit problemleri ya da polikistik over sendromu olabilir.

7. FARKLI KOKU: Bakteriyel vaginosis, mantar, cinsel yolla bulaşan iltihaplar yol açıyor alabilir.

8. AKINTI: Bakteriyel vaginosis, mantar ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyon sonucu olabilir.

9. VAJİNA AĞRISI:  Mantar, vulvodynia, sistit ya da bel soğukluğundan kaynaklanabilir.