KADINLARIN BEKLENTİSİ

KADINLARIN BEKLENTİSİ

YENİ ANNE/AĞUSTOS

Kadınların erkeklerden beklentileri hiç bitmez. Peki kadınlar erkeklerden ne bekler, ne ister.

 

Dr. Sabri Burhanoğlu kadınların erkeklerden 10 beklentisini Yeni Anne Dergisi'nin son sayısına değerlendirdi…

Erkeklerin kadınları anlama ve beklentilerini karşılama çabaları çok eskilere, kim bilir belki Adem'le Havva'ya kadar uzanır. Biri çıkar Adem'e yasak meyveyi yediren de Havva derse hiç şaşmamak gerek. Kadınlarda bu şeytan tüyü, erkeklerde kadınlara karşı bir körü körüne tutku varken kadınların erkeklerden beklentileri bitmez.

Kadınların erkeklerden beklentileri hiç bitmez. Öncelikli olarak kendilerini aldatmayacak bir eş isterler. Çünkü aldatılmak bir kadının alabileceği en büyük darbedir. Anlayış ve ilgi sonra gelir. Erkeğin cömert olması da ilk beklentilerdendir. Cömert bir erkeğin kadına kendini güvende hissettirdiğini söyleyen Psikiyatr Dr. Sabri Burhanoğlu, kadınların erkeklerden tüm bu beklentilerinin altında eşlerinin kendilerine ilgi göstermelerinin yattığına değiniyor ve kadınların 10 beklentisini sıralıyor!.

KADINLAR SADAKAT BEKLER


Aldatılan kadın derin yara alır ve gelecekle ilgili güvensizlik yaşar. Her kadının çevresinde en az bir tane aldatılmış kadın vardır veya bu kişi bizzat kendisidir. Kadın aldatılmaktan ve tekrar tekrar aldatılmaktan endişe duyar. Sadakat ilişkinin temel direğidir. En küçük bir tartışmada "Hiç seni aldattım mı?" diyen bir erkek, ne kadar özverili ve lütufkar olduğunu bu soruyla anlatmaya çalışır. Oysa zaten sağlıklı bir ilişkide aldatmanın yeri yoktur.

KADINLAR ANLAYIŞ GÖSTERİLMESİNİ İSTER


Kadınlar gerek cinsellikle ilgili konularda gerek küçük alışveriş kaçamaklarında gerekse mali konularda eşlerinden anlayış beklerler. Anlayış gören kadının erkeğe saygısı artar.
Anlaşılamamak ayrılığa sebep olur…

Ayrılıkların büyük bir kısmının eşlerin birbirlerini anlamamalarından kaynaklandığını söyleyen Psikiyatr Dr. Sabri Burhanoğlu, "Şiddetli geçimsizlik olarak dilimize yerleşen terim aslında anlayışsızlığın karşılığıdır. Erkekler anlayışlı olmayı maço kimliklerine tehdit olarak görürler." diyor.
İLGİ KADINI BESLER

Kadınlar ilgiyi sadece beklemezler, ilgiyle beslenirler. Saçlarının değiştirdiklerinde ya da yeni bir kıyafet giydiklerinde eşlerinin bunu hemen fark etmesini beklerler. Bu beklentinin nedeni, bu değişimleri kendilerini iyi hissetmenin yanı sıra eşlerine hoş görünmek için yapıyor olmalarıdır.

KADINLAR CÖMERT ERKEKLERDEN HOŞLANIR


Kadınlar her ne kadar alışverişi sever gibi görünse de doğaları gereği tutumlu yaratıklardır. Cömert erkek kadının hem ruhunu ok-şar hem de kadına kendini güvende hissettirir. Tabi ki burada cömertliğin başka kadınlara da yapılmaması kuralına dikkat etmek gerekir. Kadın için sadece para değil, zaman ve efor harcamak da cömertlik hanesine yazılır.

FARKLI HİSSETTİRİLMEK İLİŞKİYE İVME KATAR

Sıradanlık sıkıcılığın öncüsüdür. Bir kadın bir ilişkide kendini seçilmiş olarak hissetmek ister. Özellikle ilişkinin başlarında "Neden ben?" sorusu çok sorulur. Flört dönemindeki "ayrıcalık" durumu erkekler tarafından ilişkinin ilerleyen dönemlerinde sona er-dirilir. Oysa kadınlar İlk flört dönemindeki gibi hissettirilmeyi beklerler. Çünkü zaten ilişkiye heyecan nedeniyle başlamıştır ve bu heyecan ilişkiye ivme kazandırır.

ŞAŞIRTILMAK HEYECAN VERİR

Kadınlar kendilerini hoş sürprizlerle şaşırtan erkekleri beğenirler. Özel günler dışında alınan ufak hediyeler veya bir demet çiçek bile kadınları heyecanlandırmaya yeter.

SEVGİ OLMADAN BİR İLİŞKİDEN BAHSEDİLEMEZ


Sevgi olmadan bir kadın-erkek ilişkisi düşünülemez. Kadınlar, erkeklerin kendilerine sevgilerini göstermelerini beklerler. Erkeklerin ruhsuz veya duygusuzca "seni seviyorum" sözleri kadın tarafından "o zaman göster" şeklinde yanıtlanıyorsa, sevginin ifadesinde sorun var demektir.

SAYGI ÖZEN ANLAMINA GELİR

Sevgiyi müzik notası gibi düşünecek olursak saygı bir bestedir. Saygı, sevginin değerini, üstünlüğünü ve özenini gösterir. Kadınlar erkeklerden saygı beklerler çünkü saygı duyulmak temel kişilik ihtiyaçlarımızdan biridir. Erkeğin karşısındaki kadına duyduğu saygı aynı zamanda kendine ve ilişkisine duyduğu saygıyı gösterir.

KIYMETİNİN BİLİNMESİNİ İSTER


Kadınlar ilişkilerde daha fazla fedakarlık yapan kişilerdir. Anne, eş, çalışan kadın gibi birçok rolleri aynı anda başarı ile üstlenirler. Erkeğin birçok açığını kapatıp onları tamamlarlar. Bunun karşılığında kıymetlerinin bilinmesini beklerler. "Bunlar zaten senin görevin!" gibi bir yaklaşım onları üzer.

KISKANILMAK MUTLU EDER

Sorulduğunda çoğu kadın inkar etse de kadınlar erkeklerin onları kıskanmalarını beklerler. Ancak bu kıskançlık ılımlı düzeyde olmalıdır. Çiftlerden herhangi birisinin aşırı kıskançlığı diğerinin kıskançlığını da kamçılar. Böyle durumlarda ilişki çekilmez hale gelir. Kıskanılmak bazı kadınlarda önemsenmekle eşdeğer gibi algılanır.

Kadının kendini özel hissetmek istediğini belirten NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatrı Dr. Sabri Burhanoğlu, kadınların erkeklerden flört döneminden sonra da bu ayrıcalığı yansıtmasını beklediklerini söylüyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al