Kadınlarda idrar kaçırma: Ameliyatsız tedaviler

Doktorlar, pelvik kas egzersizlerinin, mesane eğitimine ve kilo vermeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kadınlarda idrar kaçırma: Ameliyatsız tedaviler

Amerikan Koleji Doktorlarının yeni kılavuzuna göre, idrarını tutamayan kadınlar için ilaç veya ameliyat içermeyen etkili tedavi seçenekleri mevcuttur. Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için egzersizler, mesane eğitimi ve kilo kaybı yardımcı olabilir.

İdrar kaçırma sorunu olan kadınlar, güldüklerinde, öksürdüklerinde veya hapşırdıklarında idrarını tutmayacaklarını bildikleri için stres altındadır. Üniversite, bu kadınların idrar akışını kontrol eden kasları güçlendirmek için Kegel egzersizlerini yapmasını önerir.

Aciliyet idrar kaçırma, kadınların bir anda idrara çıkma ihtiyacı doğurmasını veya belirgin bir neden olmadan idrar sızdırmasına neden olur. Doktorlar mesane eğitiminin kadınlara durumun kontrol edilebilmesi için yardımcı olabileceğini söylüyorlar. Bu davranışsal terapi, belirli bir programda tuvalete gitmeyi ve zamanla idrar yapma arasındaki zaman aralıklarını yavaşça arttırmayı içerir.

Birden fazla idrar kaçırma şekline sahip kadınlar, İç Hastalıkları Annals dergisinde yayınlanan kılavuzlara göre Kegel egzersizleri ve mesane eğitiminin bir kombinasyonunu deneyebilirler.

Doktorlar, mesane eğitimi etkili değilse, doktorların bir kadının bireysel ihtiyaçlarına ve ilacı ne kadar iyi tolere ettiğini göz önünde bulundurarak ilaç tedavisine başlamaları gerektiğini söyledi.

Ayrıca, idrar tutamayan obez kadınların semptomları, kilo kaybı ve egzersiz ile düzelebilir,

İstatistikler idrar kaçırma oranının yaşla birlikte arttığını, 40 ila 60 yaşları arasındaki kadınların yüzde 57'sini ve 75 yaş ve üstü kadınların dörtte üçünü etkilediğini göstermektedir. Uzmanlar, daha birçok kadının bu duruma sahip olabileceğini, ancak belirtilerini doktorlarına bildirmedikleri için tanı konulamadıklarını öne sürüyorlar.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kanser türlerinin bazıları cinsiyet seçebiliyor. Kadınlar nelere dikkat etmeli? Kadın kanserlerinin belirtileri nelerdir?
  • Meme kanserinde hormon tedavisinin riski nelerdir? Meme kanserinde hormon tedavisinin riski sanılandan çok daha büyük ve uzun vadeli…
  • Kadınları tehdit eden sendrom (Sjögren nedir?)
  • Adet öncesi Regl dönemleri özellikle o günleri sert geçiren kadınlar için gerçek bir kâbustur. Adet Öncesi Sendromuna Karşı Önleminizi Alın...
  • Meme Kanseri ile ilgili yeni araştırma: Anastrozol: Meme kanseri riskini yüzde 50 azaltan ilacın etkisi yıllarca sürüyor.
  • Yumurtalık kanseri hakkında çok şaşırtan araştırma açıklandı. yumurtalık kanseri babadan geçiyor. Yumurtalık (over) kanseri genital kanserlerin %20-25
  • Randevu Al