Kadınlar erkeklerden daha az mı para kazanıyor

Kız çocukları okulda erkek çocuklarından çok daha başarılı olurken nasıl oluyor da yetişkinlikte daha az para kazanıp daha az yönetici pozisyonlara geliyorlar?

Kadınlar erkeklerden daha az mı para kazanıyor

Çağrı merkezleri cinsiyetçilik konusunda ne anlatıyor?

Dünya çapında çağrı merkezlerinde çalışanların yüzde 71'ini kadınlar oluşturuyor. Kimileri bu sektöre "kadınlar gettosu" adı verirken kimileri de daha pozitif bakarak "kadın dostu işyerleri" diyor.

Cinsiyet eşitsizliği konusundaki en büyük muammalardan biri şu: Nasıl oluyor da kız çocukları okulda erkeklerden daha başarılıyken, yetişkin olup işe başladıklarında daha az ücret alıyor ve çok daha az yönetici pozisyonlara geliyor, daha düşük statüde ve daha az etkili oluyorlar?

Çağrı merkezleri üzerine yaptığım araştırmalarda, İskoçya ve Danimarka'da bu alandaki çalışma kültürü ve pratiğini inceledikten sonra şu sonuç ortaya çıktı: Çağrı merkezleri, toplumda yerleşmiş cinsiyetçi tutumlar üzerine inşa edilmiştir.

Bu sektör sıkı güdüme tabi olduğu gibi sürekli hedef artırma temelli bir çalışmaya dayanır. Çalışanlardan, müşterilerle belli şekilde konuşmaları istenir. Bunu ne derece uyguladıkları denetlenir. Ne kadar ücret alacakları ve kariyerlerinde ilerlemeleri buna bağlıdır.

Çağrı merkezlerinde çalışanlardan, müşteriye ismiyle hitap etmesi, ufak bir sohbete girmesi ve onları dinlediğini belli etmek için "evet", "anladım", "hıhı" gibi sesler çıkarmaları istenir. Amaç, müşteriye özgü bir hizmet veriliyormuş hissi yaratmaktır.

Çalışanlardan beklenen bu konuşma tarzına uyma bakımından kadın ve erkek çalışanlar kıyaslandığında, İskoçya'da da Danimarka'da da kadınların "reçete dile" daha fazla uyduğu görüldü.

DAILY NEWS
 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Tatilin sona erip eve dönüşün başladığı bugünlerde uzun süren seyahatler çocukların sıkılmasına neden olabiliyor.
  • Malazgirt Zaferi’nin toplumsal birlik ruhunun öneminin vurgulanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Malazgirt ruhunun g
  • Randevu Al