Kadınlar erkeklerden daha az mı para kazanıyor

Kız çocukları okulda erkek çocuklarından çok daha başarılı olurken nasıl oluyor da yetişkinlikte daha az para kazanıp daha az yönetici pozisyonlara geliyorlar?

Kadınlar erkeklerden daha az mı para kazanıyor

Çağrı merkezleri cinsiyetçilik konusunda ne anlatıyor?

Dünya çapında çağrı merkezlerinde çalışanların yüzde 71'ini kadınlar oluşturuyor. Kimileri bu sektöre "kadınlar gettosu" adı verirken kimileri de daha pozitif bakarak "kadın dostu işyerleri" diyor.

Cinsiyet eşitsizliği konusundaki en büyük muammalardan biri şu: Nasıl oluyor da kız çocukları okulda erkeklerden daha başarılıyken, yetişkin olup işe başladıklarında daha az ücret alıyor ve çok daha az yönetici pozisyonlara geliyor, daha düşük statüde ve daha az etkili oluyorlar?

Çağrı merkezleri üzerine yaptığım araştırmalarda, İskoçya ve Danimarka'da bu alandaki çalışma kültürü ve pratiğini inceledikten sonra şu sonuç ortaya çıktı: Çağrı merkezleri, toplumda yerleşmiş cinsiyetçi tutumlar üzerine inşa edilmiştir.

Bu sektör sıkı güdüme tabi olduğu gibi sürekli hedef artırma temelli bir çalışmaya dayanır. Çalışanlardan, müşterilerle belli şekilde konuşmaları istenir. Bunu ne derece uyguladıkları denetlenir. Ne kadar ücret alacakları ve kariyerlerinde ilerlemeleri buna bağlıdır.

Çağrı merkezlerinde çalışanlardan, müşteriye ismiyle hitap etmesi, ufak bir sohbete girmesi ve onları dinlediğini belli etmek için "evet", "anladım", "hıhı" gibi sesler çıkarmaları istenir. Amaç, müşteriye özgü bir hizmet veriliyormuş hissi yaratmaktır.

Çalışanlardan beklenen bu konuşma tarzına uyma bakımından kadın ve erkek çalışanlar kıyaslandığında, İskoçya'da da Danimarka'da da kadınların "reçete dile" daha fazla uyduğu görüldü.

DAILY NEWS
 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Bedenimizi toksinlerden arındırmak için detoks yapmamız gerektiğini çok iyi öğrendik. Peki ya ruhumuz ve zihnimiz?
  • Kurban Bayramı'nda dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor.
  • Yaşaması için derinden bir nefes alması gerekir ki, bu esnada acı hisseder. O sırada duyduğu korku, hayatının ilk korkusudur.
  • Randevu Al