Kadınlar bedenden mi yoksa beyinden mi etkilenir?

Posta Gazetesi Yazarı Işıl Cinmen, köşe yazısında Prof. Dr. Sinan Canan’ın kadın psikolojisiyle ilgili açıklamalarına ve araştırma örneklerine yer verdi. İşte o yazı…

Kadınlar bedenden mi yoksa beyinden mi etkilenir?

Nasıl oldu da 'Baba göbeği' baklava karın kasını yendi?
Amerika’da yapılan araştırmada 5 kadından 4’ünün göbekli erkekleri karın kaslı erkeklerden daha seksi bulduğu ortaya çıktı. Işıl Cinmen, psikiyatrist Dr. Alper Hasanoğlu ve Prof. Dr. Sinan Canan’a araştırmayı yorumlattı.
Eski erkek arkadaşlarımdan teker teker özür dileyerek söze başlamak isterim.
Hiçbir zaman kadınların bakınca dibinin düşeceği bir erkekle birlikte olmadım.
Bırakın biscolata erkeklerini, Kıvanç’ı, Brad’i, altılı baklava setini… Yakışıklı sayılacak bir erkekten hoşlandığımı bile hatırlamıyorum.
Aşık olduğum adamların hepsi bir miktar göbek fazlalığından, bir miktar saç azlığından, bir miktar da göz bozukluğundan mustaripti.
Aramızdaki yaş farkı 15 ve üzeriydi.
Arkadaşlarımın tepkisi hep “Neden Işıl!” oldu.
Ben de hep “Bilmiyorum, öyle işte…” demekle yetindim.
Baba aramadığımı bilecek kadar kendimi tanıyordum da, seçimlerimin sebebini anlatacak, benim gibi başka kadınların da olduğunu kanıtlayacak veriye sahip değildim.
Ta ki bu hafta Amerika’dan gelen şu muhteşem araştırmanın sonuçlarını okuyana kadar… 
ABD'nin en büyük fitness merkezlerinden Planet Fitness'ın yaptığı araştırmaya göre, kadınların yüzde 61’i daha az yapılı erkek fiziğini çok daha ‘seksi’ bulduğunu söylüyor.
5 kadından 4’ü ‘baba göbeğine’ sahip olmanın ‘kendi bedenine güvenen’ bir erkeğe işaret ettiğini, kendilerini rahatlattığını ve yaşamlarını bir şekilde iyileştirdiğini belirtiyor
Yani kadınların büyük kısmı bir erkekte baklava dilimi karın kaslarındansa ‘baba göbeği’ni tercih ediyor!
Göbekli erkekler için çok sevindirici olduğunu tahmin ettiğim bu araştırma sonucunu Psikiyatrist Dr. Alper Hasanoğlu ve Prof. Dr. Sinan Canan’a yorumlattım.

Prof. Dr. Sinan CANAN:
Kadınlar bedenden mi yoksa beyinden mi daha çok etkilenir?

Bir deney anlatayım: Alışveriş merkezinde gezen 100 kadını 3 erkek rastgele çeviriyor. “Merhaba siz çok hoşuma gittiniz. Numaranız alabilir miyim?” diye soruyor. Üç erkeğin biri güzel giyimli ve yakışıklı, ikinci spor salonundan yeni çıkmış ve kaslı, üçüncüsü de gitar çantası taşıyan yakışıklı biri. Kadınların yüzde 14’ü spor çantalıya, yüzde 20’si güzel giyimli erkeğe, yüzde 33’ü de gitar çantalı erkeğe numarasını vermiş.

Bu sonuçlara bakıldığında kadınların spor salonundan çıkmış erkeğe mesafeli olduğu görülüyor. Kaslı erkeklerin testosteron hormonu daha yüksek seviyede. Bu, güçlü olmanın yanına saldırgan olma ihtimalini de ekliyor. Bu yüzden kadınlar kaslı erkeklerden çekiniyorlar. Gitar taşıyan erkeğin daha fazla numara alabilmesi, müzik ve sanatla uğraşmanın üst düzey bilişsel aktivite olarak algılanmasından kaynaklanıyor. Ve bu durum da, bilinçsiz olarak o kişide iyi genlerin bulunduğunu düşündürüyor. Sanat ve yaratıcı işlerle uğraşan erkekler, kadınlar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Vücudunu şekillendirmek için fazla enerji harcamayan insanların kendisiyle daha barışık, şefkatli, daha insani ve sanatsal işlerle uğraşmaya yatkın kişiler olduklarına dair genel bir kanı var. Vücudunu şekillendiren insanların enerjilerinin çoğunu kendilerine ayırdığı ve bunu aşağılık kompleksi ya da narsistik duygularla yaptığı düşünülüyor. Bu yüzden kadınlar eş seçmek için bu tip erkekleri daha az tercih ediyor. 

Kadının tercihleri değişebilir mi? Mesela ben de bir gün kaslı bir erkekten hoşlanabilir miyim?

Kadınların tercih ettiği eşler araştırıldığında çok dağınık ve tutarsız görünen sonuçlar var. Her adet döngüsünün ortasındaki 4-5 günlük yumurtlama döneminde genellikle sanatçı, yaratıcı, marjinal ve çizgi dışı tipleri tercih ettikleri, yavru yapmanın mümkün olmadığı kanama günlerinde yani mens döneminde kaslı, koruyucu, zengin ve güçlü erkekleri tercih ettikleri kanıtlandı. Mens döneminde kadınlar progesteron hormonunun etkisiyle daha naif, korunmasız, hoşnutsuz, sinirsel açıdan hassas oldukları için daha koruyucu bir erkek tipine yöneliyorlar. Yumurtlama döneminde ise doğacak yavrunun genlerinin daha iyi olmasını bilinçsiz olarak istedikleri için biyolojik bedenleri onları daha marjinal ve sanatsal erkeklere yöneltiyor. Seçici grup olan kadınların eş tercihlerini tek bir stereotip ile değerlendirmek kolay değil.     

Fiziksel güzelliğin bir insanın duygu durumuyla bağlantısı nedir?

Beynimize gelen duyuların yüzde 70’i görmeden geliyor. Dolayısıyla ilk önce görsel olarak etkileniyoruz. Kadın ve erkek yüzlerinde simetri çok önemli. Bedensel olarak kadınlarda büyük kalça ve meme, erkeklerde üst göğüs bölümünün iri olması gibi temel özellikler erkeksi ve kadınsı özellikleri vurgulayan, özellikle testosteron ve östrojen hormonunun vücuttaki etkilerini gösteren önemli parametrelerdir. Kadınlarda bir başka parametre ise cildin açık renk ve pürüzsüz olmasıdır. Açık renk ve pürüzsüz bir cilt, vücudun dış koruması olan deride herhangi bir parazitik enfeksiyon veya zayıflık olup olmadığını rahatlıkla görebilmemizi sağlıyor. Erkekle bu nedenle daha açık tenli ve cildi pürüzsüz kadınları daha fazla tercih ediyor. Açık saç rengi gençliği ve doğurganlığı temsil ettiği için dünyadaki birçok insan sarı saç rengini daha cazip buluyor.

Erkek ve kadının cinsel davranışlardaki biyolojik rolleri nasıl bir fark yaratıyor?

Erkekler tek seferde 250 milyon sperm üretiyor ve arka arkaya cinsel ilişkide bulunabiliyor. Yani yavru yapımında katkıları çok az ama verimlilikleri yüksek. Kadınlar ise yaklaşık 400 bin yumurtayla dünyaya geliyor ve ölene kadar yumurta yapmıyor. Yumurtaların olgunlaşması ve her ay bir tanesinin atılması yoluyla cinsel faaliyetini sergileyebiliyor. Ömrü boyunca yaklaşık 40 bin yumurta atabiliyor. Bunların her biri uygun şartlar olursa döllenmeyle yavruya dönüşüyor. Hamilelik, doğum, doğum sonrası bakım gibi süreçler düşünüldüğünde kadın üreme faaliyetine yaptığı yatırım çok daha fazla. Dolayısıyla bu iki farklı cinsin cinsel aktiviteye ya da aşka yatırdıkları zihinsel güç ve temkin düzeyi de farklı olacaktır. Kadınlar o yüzden eş seçerken çok daha temkinli ve karmaşık mekanizmalar kullanır. Erkekler daha şıpsevdi olabiliyorlar. Akılları daha karışık oluyor ve çok eşliliğe daha yatkın oluyorlar.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günlük hayatta sıkça duyduğumuz ‘O kadar da para harcadık…’, ‘Bu sınava aylarca çalıştım…’, ‘Bu okula yıllarımı verdim…’, ‘Bu ilişkiye çok emek verdim
  • Son dönemlerde şiddet ve korku içeren dizilere olan ilginin arttığını belirten Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, bu durumun kişiler üzerindeki olum
  • Yalan söyleme alışkanlığı olarak bilinen mitomani ile masum yalanlar da denilen beyaz yalanın birbirinden farklı olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikol
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, engelli olmak ve psikolojik engellilik konusuna ilişkin değerlendirmede bul
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Randevu Al