Kadınlar artık erkeklerden daha zeki

Yüzyıllardır sorulan, "Kadınlar mı daha zeki erkekler mi?" sorusu yeni bir araştırmayla bir kez daha gündeme geldi. Kadınlar erkeklerden daha zeki.

Kadınlar artık erkeklerden daha zeki

Yeni Zelanda'daki Otago Üniversitesi'nde çalışan dünyaca ünlü zeka testleri uzmanı profesör James Flynn son çalışmasında, kadınların artık IQ testlerinde erkeklerden daha başarılı olduğu sonucuna vardı.Flynn, geçtiğimiz yüzyılda yapılan IQ testlerinde kadınların hep erkeklerden 5 puan kadar daha düşük sonuçlar aldığını, ancak günümüzde bu farkın kapandığını, hatta kadınların öne geçtiğini belirtti. Ünlü uzman, ABC News'e yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz 100 yılda, gelişmiş ülkelerde herkesin IQ'su ortalama 3'er puan yükseldi. Ancak kadınlardaki yükselme daha hızlı oldu. Bu modernleşmenin bir sonucu. Kadınlara modern ülkelerde erkeklerle eşit fırsat verildiğinde, sonuçlarda öne geçiyorlar" diye konuştu.

Flynn bu değişimlerin kadınların akademik ve profesyonel performanslarına da yansıyacağını ifade etti. Flynn'in Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Estonya ve Arjantin'de Raven Testi adı verilen standartlaştırılmış bir IQ testini kullanarak yürüttüğü araştırmanın sonuçları Eylül ayında yayımlanacak. Araştırmada her ülkeden 15 ile 18 yaşları arasındaki 500 kadın ve 500 erkeğin testlerinden elde edilen veriler kullanıldı.

ABC News

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Çok unutkanım. Acaba bunun altında başka bir hastalık mı yatıyor? Bunama gibi sinsi beyin hastalıkları erken teşhis edilebiliyor.
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyindeki ya da omurilikte yer alan sinir hücrelerinin veya nadiren beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi ile Multipl Skleroz yani kısa adı ile M
  • Artık zaman, beyindir… Beyin embolisine müdahale ilk 4,5 saat içinde yapılmalı. Kaybedilen her saniye beyinde hasar bırakıyor.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al