Kadınlar ağrıyı daha şiddetli hissediyor

Fibromiyalji, migren ve huzursuz bağırsak sendromu gibi ağrı veren bazı rahatsızlıklar, kadınlarda daha sık görülüyor ve kadınlar ağrıyı daha şiddetli hissediyor.

Kadınlar ağrıyı daha şiddetli hissediyor
Paylaş:

Fibromiyalji, migren ve huzursuz bağırsak sendromu gibi ağrı veren bazı rahatsızlıklar, kadınlarda daha sık görülüyor ve kadınlar ağrıyı daha şiddetli hissediyor.

Doğumdan sonra kronik ağrı ise şaşırtıcı derecede yaygın. Tıp Enstitüsü kısa süre önce sezaryenle doğum yapan kadınların yüzde 18'inin, normal yoldan doğum yapan kadınların ise yüzde 10'unun doğumdan bir yıl sonra bile hâlâ ağrı çektiklerini ortaya çıkardı. Ancak Stanford Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, aynı rahatsızlıktan muzdarip olsalar bile, kadınların canının erkeklerden daha fazla yandığını gösteriyor. Ancak kadınlarda ve erkeklerde ağrı seviyesiyle ilgili şimdiye dek yapılmış en büyük çalışma olan Stanford araştırması ilginç bir soru soruyor: Acaba kadınlar erkeklerden daha mı fazla kronik ağrı çekiyor? Araştırmaya göre yeni tıbbi çalışmalar, bunu göz önüne alarak cinsiyet ayrımı yapmalı. Araştırma, ağrı seviyeleri kaydedilen 11 bin hastanın elektronik hastane kayıtlarını inceliyor. Ağrı seviyelerini ölçmek için doktorlar hastalardan hissettikleri ağrıyı 1 ile 10 arasında puanlamalarını istedi. Hiç ağrı hissetmeyenler 0, akla gelebilecek en şiddetli ağrıyı hissedenler 10 cevabını verdi. Kadınların bildirdikleri ağrı erkeklere kıyasla daha şiddetliydi. Kadınlar sırt ağrısı için ortalama 6.3 puan verirken, erkekler 5.3 verdi. Eklem ya da romatizma ağrılarında kadınların ortalaması 6.00 iken erkeklerinki 4.93'tü. Pek çok rahatsızlıkta kadınların çekt ikleri ağrının ortalaması , erkeklerden en az bir puan yüksekti ki bu tıbbi açıdan kayda değer bir fark. Genel olarak ağrı seviyeleri erkeklerden yüzde 20 daha yüksekti. Veriler kadınların neden daha fazla ağrı çektiklerine dair ne yazık ki hiçbir ipucu sunmuyor. Bunun bir nedeni erkeklerin daha sabırlı olmaya teşvik edilmesi olabilir. Ancak araştırmanı başyazarı olan Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doçent Doktor Atul Butte, cinsiyetler arasındaki farkın bu kadar büyük olmasının bu şekilde açıklanamayacağını söylüyor. Cinsiyet farklılıklarıyla ilgili bilgi eksikliğinin nedenlerinden biri, gerek hayvanlar gerekse insanlarda ağrıyla ilgili çoğu araştırmanın sadece erkekler üzerinde denenmesi. Kadınlar ve erkeklerde ağrı seviyesini ölçen deneyler ise, her iki cinsin de farklı ağrı eşikleri olduğunu gösterdi. Genel olarak kadınlar basınç ya da elektrik uyarılarından erkeklere nazaran daha fazla etkileniyor. Isı kaynaklı ağrılara karşı ise daha dayanıklılar. Bazı araştırmacılara göre, kadınların hissettikleri ağrının daha da karmaşık bir boyutu olabilir. Butte, sonuç olarak kadınların ve erkeklerin ağrıyı nasıl tecrübe ettikleriyle ilgili çok az bilgi olduğunu ve ağrı tedavisinin her hastanın ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilmesi için daha fazla araştırma gerektiğini söylüyor.  THE NEW YORK TIMES