Kadın ve depresyon

Depresyonda davranış, düşünce ve duyguda bozulmalar görülmektedir. Mutsuzluk, aşırı sinirlilik, içe kapanma ve sosyal ilişkilerden uzaklaşma, hayattan zevk almama görülebilir

Depresyon günlük sıkıntılar ötesinde kişinin sosyal yaşamı, meslek hayatında ve özel yaşamında ilginin azalması. Depresyonda davranış, düşünce ve duyguda bozulmalar görülmektedir. Mutsuzluk, aşırı sinirlilik, içe kapanma ve sosyal ilişkilerden uzaklaşma, hayattan zevk almama görülebilir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Kadınlar depresyonda olduklarında daha çok yardım için başvuruyorlar. Sorunlarını daha net bir şekilde ifade ediyorlar. Yaşamdan zevk almıyorum, kimse beni anlamıyor diyebilmek kadınlarda daha sık gördüğümüz ifade şekilleri. Ancak depresyon süreci kadınlarda uzun sürebiliyor. Bunun nedenlerinden biri sosyal desteklerin yetersiz olmasıdır. Depresyona neden olan sebeplerden biri cinsel istismardır. Kadınlar cinsel istismara erkeklerden daha fazla maruz kalıyor. Ancak toplumun yapısı, utanç duygusu nedeniyle bunu paylaşmak ve yardım almak zorl oluyor. Yine çalışan kadınlarda ev, iş yaşamı ve bunları dengelemek de kişinin yorulmasına bir süre sonra depresyona girmesine neden olabiliyor. Bu sorumluluklar paylaşılmadıkça da durum derinleşebiliyor. İlişkilerdeki sorunların çözümü için kadınlar daha fazla çaba sarfedebiliyorlar. Konuşmak, sorunu aşmak için eşinden yardım istiyorlar. Sorun aşılamadığında hayal kırıklığı, öfke ve ayrılık sonucu da depresyon sıklıkla görülüyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, çalışanların işlerini koruyabilmek için sürekli kendilerini yenilemeleri ve geliştirmeleri gerekiyor.
  • Tatil bitti! Şimdi sorumluluklar ve stresli günler kaldığı yerden başlamak üzere!
  • 40 ülkede araştırma yapıldı; Türkiye 'memnuniyet listesi'nde 32. sırada yer aldı. Çalışma saatlerine göre de Türk insanı daha çok çalışıyor.
  • Anne ve işkadını kimlikleri arasında sıkışıp kalan kadınlar, suçluluk duygusuna kapılıyor.
  • 20'lerindeki insanlarla iş yapmak ve onları idare etmek zorunuza gidiyor. Sorun sizde mi, onlarda mı?
  • Dünya çapında yaptığı araştırmada, işyerindeki mutluluğun 5 ana faktöre dayandığı ortaya çıktı.
  • Randevu Al