Kadın Sağlığı için en iyi 10 ipucu

Kabul edelim bayanlar: Doktor ziyaretleri kısa tutuyoruz ve gittikçe kısaltıyoruz. Ya doktorunuz daha çok zamana ihtiyacı varsa? V Is for Vagina'nın ortak yazarı OB-GYN Alyssa Dweck size bilmek isteyeceğiniz şeyleri söyleyebilir. İşte Kadın Sağlığı için en iyi 10 ipucu...

Kadın Sağlığı için en iyi 10 ipucu

Dweck's'in reçetesini ömür boyu işe yarayacak bir sağlık önerisi olarak düşünün.

Stresinizi azaltın

“Hastalarımın çoğunda gördüğüm en büyük sorun, bünyelerinde çok fazla stres ve sorun barındırmaları. Stres kısırlıktan yüksek tansiyona, anksiyeteden kalp hastalıklarına kadar önemli sağlık sonuçları sebep olabilir. Burada kilit nokta sizin için işe yarayacak stres azaltma yöntemini bulmanız "

Diyet yapmayı bırakın

Sağlıklı beslenme, şimdi ve sonra en sevdiğiniz kadeh şaraptan veya bir parça çikolatalı kekten vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Anahtar, ölçülüdür. Yağsız proteinler, sağlıklı yağlar, akıllı karbonhidrat ve lif karışımını yeterince aldığınızdan emin olun

Kalsiyumda aşırıya kaçmayın

"Çok fazla emilen kalsiyum böbrek taşı ve hatta kalp hastalığı riskini artırabilir. 50 yaşın altındaysanız, günde 1.000 mg sizin için yeterliyken, 50 yaş üstü kadınların günde 1.200 miligram alması gerekir. Beslenmenize süt, somon ve badem gibi günlük  yaklaşık üç porsiyon kalsiyum bakımından zengin gıdalar eklemeniz yeterli olacaktır.

Kardiyodan daha fazlasını yapın

Kadınlar osteoporoz, kalp hastalığı, kanser ve diyabetin önlenmesine yardımcı olmak için haftada en az üç ila beş kez kardiyo ve direnç ya da ağırlık egzersizine ihtiyaç duyuyorlar. Bu sadece fiziksel sağlığınızı değil, ruhsal sağlınızı da dengede tutacaktr.

Doğurganlığı düşünün

Birçok kadın 30'lu yaşlarının sonlarında ve hatta 40'lı yaşlarının başında bile hamile kalmakta hiçbir sıkıntı yaşamıyor olsa da, bir kadının doğurganlığı 32 yaşından sonra düşmeye başlayabilir. Dolayısıyla, çocuk sahibi olmak istiyorsanız, doktorunuzla görüşün...

Doğum kontrolünü takdir edin.

Doğum kontrolü haplarının kötü önyargısına rağmen sizi sadece hazır olmadan önce  hamile kalmanızı engellemekle kalmayacağını bilin. Doğum kontrol hapları üzerinde yapılan çalışmalar rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltabileceğini ve aynı zamanda menstural döngünüzü de düzenleyebileceğini gösteriyor."

Her yıl doktorunuza görünün

21 yaşından itiaren, her 3 yılda bir rahim ağzı kanserini kontrol etmek için Pap testi yaptırdığınızdan emin olun. 30-65 yaşındaysanız, her 5 yılda bir hem Pap testi hem de HPV testi yaptırmalısınız. Eğer  doktorunuz düşük riskli olduğunuzu söylerse testi durdurmanız mümkün olabilir. Cinsel olarak aktifseniz ve CYB'ler için yüksek riskli gruptaysanız, her yıl klamidya, bel soğukluğu ve sifiliz testlerini ve yine en az bir kez,HIV testini mutlaka yapıtırın. Yıllık kontrolünüzü atlamayın. Doktorunuzun yıllık olarak potansiyel enfeksiyon, kontrasepsiyon gereksiniminiz ve cinsel şikayetler gibi diğer birçok konuyu değerlendirmesi gerekir. "

Cinsellik

Seks stresi ve kronik hastalık riskini azaltabilir.

Daha fazla uyu

"Uyku ihtiyacı farklı olabilir, ancak yataktan kalkmakta,  konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız, muhtemelen yeterince uykunuzu almıyorsunuz. Yapılan son çalışmalar az uykunun sizi kalp hastalığı ve psikolojik problemler açısından daha fazla risk altına sokabileceğini göstermektedir."

Genetik test yapmayı düşünün

"Doktorlar artık ailesinde meme kanseri, yumurtalık kanseri ve kronik hastalıkları olan kişileri risklerini değerlendirmek üzere tarayabilir ve önleyici tedbirler alabilirler. Böyle sıkıntılarınız olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun."

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • HPV aşısının bir sonucu olarak genç kadınlar arasında serviks kanserinde çarpıcı azalmalar görülüyor. HPV, son yıllarda oranları artan anal, penil, va
  • Kanser türlerinin bazıları cinsiyet seçebiliyor. Kadınlar nelere dikkat etmeli? Kadın kanserlerinin belirtileri nelerdir?
  • Meme kanserinde hormon tedavisinin riski nelerdir? Meme kanserinde hormon tedavisinin riski sanılandan çok daha büyük ve uzun vadeli…
  • Kadınları tehdit eden sendrom (Sjögren nedir?)
  • Adet öncesi Regl dönemleri özellikle o günleri sert geçiren kadınlar için gerçek bir kâbustur. Adet Öncesi Sendromuna Karşı Önleminizi Alın...
  • Meme Kanseri ile ilgili yeni araştırma: Anastrozol: Meme kanseri riskini yüzde 50 azaltan ilacın etkisi yıllarca sürüyor.
  • Randevu Al