Kadın beyninde empati bir adım önde

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hekimlere aşk ve ağrı ilişkisini anlattı. Tarhan, ‘Kadın beyninde empati bir adım önde’ dedi.

Kadın beyninde empati bir adım önde

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sante Farme ilaç firmasının düzenlediği toplantıda doktorlarla bir araya geldi.

Develi Restoran toplantı salonunda gerçekleşen programda Tarhan ‘aşk ile ağrı arasında nedensellik ilişkileri’ konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

KADIN BEYNİNDE EMPATİ BİR ADIM ÖNDE

Tarhan, beynin işleyişi ile başlayan konuşmasında erkek beyni ile kadın beyni arasındaki farklara dikkat çekti. Tarhan şöyle konuştu;

“Erkeğin duygusal olması için biraz çabalaması gerekir, kadının rasyonel olması için biraz çabalaması gerekir. Kadın beyninde empati bir adım önde, erkek beyni ben merkezci davranır.

Stres anında erkek beyni zihinsel sığınağına çekilir ve sonuç odaklı düşünür. Kadın beyni ise paylaşıma açık, süreç odaklı çalışır” dedi.

Sol beyinin rasyonel beyin olduğunu anlatan Tarhan, “sol beyin mantık, analiz, hesaplama ile ilgili, sağ beyin ise duygusal beyin. Müzik, sanat, heyecanın olduğu kısım.

Biyolojik olarak doğamız böyle. Kişi kendini geliştirir ön beynini çalıştırmayı başarırsa sağ beyinle sol beyin arasındaki farkı aza indirir. Eğer beynimiz doğuştaki gibi kalırsa kadın bayan duygu, erkek bay mantık olarak kalır” şeklinde konuştu.

AŞK ACISI FİZİKSEL AÇIDAN DAHA ÇOK ETKİ EDER

Aşk ile ağrı arasında nedensellik ilişkisi var. Çok ciddi bir kavramsal örtüşme var diyen Tarhan, “Aşk acısı bireye, fiziksel açıdan daha çok etki eder kişi düşüncelerini iyi yönetirse aşk acısı geçiyor” diye belirtti.

Beynimiz, vücudumuzu kimyasal mesajlarla yönetiyor diyen Tarhan, “beynimizde stres hormonu salgılayınca damar direnci artıyor. Aşkın kimyasallarından dopamin dikkati arttırıyor ve kişinin odaklanmasını sağlıyor.

'AŞIK OLDUĞU DIŞINDA KİMSEYİ GÖRMEMESİ BU YÜZDEN”

Leyla ile Mecnun’un aşkını örnek veren Tarhan, “Eğer Leyla ile Mecnun yaşasaydı biz hastaneye yatırsaydık ve beyin kimyasallarını düzeltseydik ne Leyla kalırdı ne de Mecnun. Güçlü uyarıcı ve tedavilerle birçok kişi tedavi edilebilir” diye vurguladı.

Program Tarhan’ın doktorlar ve katılımcılar ile fotoğraf çekimi ve kitap imzası ile sona erdi.

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bazı insanların özgüven eksikliği ya da geçmişte yaşadığı güven sarsıcı ilişkiler nedeniyle diğer insanlarla kurduğu ilişkilerde duygusunu paylaşmakta
  • Evde bakım h.izmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor
  • Pandeminin getirdiği gündem yoğunluğu ile birlikte kendilerini her şeyi bilen olarak ortaya koyan kişilerle sürekli karşılaşma durumu ortaya çıktı.
  • Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Nedir? Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir= Anksiyete (kaygı) Bozukluğu tedavisi Nasıl Yapılır? Anksiyete (k
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Randevu Al