Kabus görmek ile ilgili bilmedikleriniz

Rüyanızda bir adam sizi kovalıyor, tam yardım istemek için bağıracaksınız ama olmuyor, sesiniz çıkmıyor. Kalakalıyorsunuz. Korktuğunuz başınıza geliyor ve tam o anda bir el boğazınıza yapışıyor. Öylece uyanıyorsunuz. İşte kabus görmek ile ilgili bilmedikleriniz...

Kabus görmek ile ilgili bilmedikleriniz

Ya da herkesin gördüğü gibi tam pencereden aşağı, uçurumun kenarındayken nefes nefese uyandınız... Kabus görmek kimsenin istemediği ve mutlu olmadığı bir şeydir. Peki neden kabus görürüz, bizi nasıl etkiler ve her zaman kötü müdür?

İşte kabuslarla ilgili bilmediğiniz 10 gerçek

1- Kabuslar aslında hatıraların birikimidir ve sizi rahatsız eden şeylerle bunların kötü bir bileşimidir.

2- Kabuslar her zaman korkutucu değildir ama önemli olan sizi korkutmuş olmasıdır. Örneğin eski sevgilinizi rüyanızda öylece otururken görmek bile sizin için kabus olabilir. Aslında bu sizin ona olan olumsuz hislerinizden kaynaklanıyordur.

3- Bu iddiayı hepiniz bir kere duymuş olabilirsiniz: Rüyanızda gördüğünüz herkes aslında daha önce gördüğünüz, sizin hatırlamadığınız ancak beyninizin kaydettiği insanlardır.

4- Sıçrayarak uyanmanıza neden olan şey duygusal tepkilerinizdir. Gecenin bir köründe sıçrayarak uyanıp aslında kabusun ortasında olduğunuzu anlarsınız. Araştırmalar bunun nedeninin beynin görsel bölümü olan amigdalaya bağlı visual cortexte olduğunu gösteriyor. Amigdala, duygusal olayların yaşandığı ve beyinde kaydedildiği bölüm olarak biliniyor.

Bu yüzden kabus esnasında kalbiniz daha hızlı atar, nefesiniz hızlanır ve terlemeye başlarsınız.

5- Kabusların çok büyük bir kısmı uykunun REM evresi denilen evresinde görülür. Bu evre uykunun en yoğun yaşandığı, kişilerin dinlendiği ve gündüz yaşanan hatıraların beyinde işlendiği bölüm olarak bilinir.

6- Peki kabusları neden normal rüyalardan daha çok hatırlarsınız da güzel rüyaları kolayca unutursunuz? Bu sorunun cevabı basit: Negatif duygular hep daha hatırlanırdır ve iz bırakır. Bu yüzden de uyandıktan sonra da bir süre siz kendinizi kötü hissetmeye devam edersiniz. Ancak uzmanlara göre siz kabuslarınızı unutmaya yoğunlaştıkça ve düşündükçe daha çok kabus görürsünüz.

7- Kabuslar uykunuzun ve duygularınızın doğal bir bölümüdür.

8- Çok stresli olmak kabusları daha da artırır.

9- Kabuslar gelecekten işaretler değildir. Her ne kadar siz birçoğunun öyle olduğuna inansanız da aslında kabuslar sadece sizin yaşadığınız travmalar, kötü olaylar ve korkularınızın yansımasıdır.

10- Bazen iyi tarafları da vardır. Eğer gördüğünüz kabuslar sizde ciddi strese üzüntüye neden olmuyorsa aslında hayal gücünüzü de geliştirebilir. Özellikle de yaratıcılık gerektiren bir işte çalışıyorsanız.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • erkan yazdı:

    Merhaba, 47 yaşımdayım. Sık kabus görürüm. Genelde aynı konular ama farklı yerler ve kişiler veya farklı canlılar (bazen hayvanlar, bazen görünmeyen varlıklar, bazen insanlar) tarafından kovalamaca, yakalanma, öldürülmek veya saldırılar... Bu kabusları henüz hayatımda stres denen şeyin ne olduğunu bile bilmediğim zamanlar başladı. Yani çok genç yaşta başladı kabuslarım. O zamanlar maddi veya manevi herhangi bir sorunumuz yoktu. Okul çağı herkes gibi mutlu bir hayat ve ailemiz vardı. Ancak o zamanlardan bu güne ara ara, bazen ayda bir kaç defa tekrarlanır kabus görmelerim. Bir zaman oldu ki 30 lu yıllarımda uyku uyumak istemiyordum çünkü hep kabuslar görürdüm. Sonra alıştım sanırım :) Yani stres veya diğer nedenleri sıraladığınız şeylere bağlayamıyorum çünkü başlangıç noktasında bu nedenler yoktu...


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeni birileriyle tanışma korkusunun sosyal kaygı içinde yer alan bir durum olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, bazı kişilerin
  • Kedi ve köpekten artık korkmayacaksınız! Kedi ve köpek fobisi, “sanal gerçeklik” ile tedavi edilebiliyor.
  • Uçaktan çok mu korkuyorsunuz? Uçak fobisi hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Uçak korkusu ve uçak fobisi hakkında her şey… 10 kişiden biri yoğun uçuş
  • Ölüm fikri, düşünme tarzımızda köklü değişimlere neden oluyor.
  • Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Randevu Al