“Kabuktan çok öz önemlidir”

Japonyalı Akademisyenler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile bir araya geldi.

“Kabuktan çok öz önemlidir”

Japonyalı akademisyenler, Uluslararası “Geniş Kapsamlı Tasavvuf araştırmaları Projesi” (Comprehensive Study of Sufism: Through Metaphysics, Literature, Music and Rituals) başlıklı işbirliği toplantısı kapsamında Üsküdar Üniversitesini ziyaret etti. Heyet, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı da makamında ziyaret etti.

Bilgi alışverişinin yapıldığı görüşmede Japonya proje yöneticisi Kyoto Üniversitesinden Prof. Dr. Yasushi Tonaga, İslam Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Sofia Üniversitesi (Tokyo) Öğr. Görevlisi Prof. Dr. Masayuki Akahori, Kyoto Üniversitesi Dr. Manami Suzuki, Tasavvuf Araştırmaları Merkezi Direktörü Asya ve Afrika Saha Araştırmaları Enstitüsü Öğr. Üyesi Kenan Rifai Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı ziyarette bulundu.

Japon heyete Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Müdürü, Türkiye Proje Yöneticisi Prof. Dr. Elif Erhan ile Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Prof. Dr. Reşat Öngören, Dr. Öğr. Üyesi Cangüzel Güner Zülfikar, Dr. Öğr. Üyesi Dilek Güldütuna, Dr. Öğr. Üyesi Omneya Ayad ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu Eylül Yalçınkaya eşlik etti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Kabuktan çok öz önemlidir”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hakikatlerin bu çağın insanına nasıl anlatılması gerektiğinin önemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Tarhan; “Klasik düşünce bugünden alıp, geçmişe götürmeyi düşünüyor ama bu yıl üniversite yaklaşımı bugün durup, geçmişi bugüne getiriyor. Bugünün insanını bugünün batı zihnine tasavvuf düşüncesinin sentezini yapıyor. Bu dönemde Mevlana’nın kıyafetlerini giymiyoruz ama onun düşüncesini, yaşayışını, ahlakını yaşayabiliyoruz. Mevlana’nın anlamını, Sufi’nin anlamını yaşatmak önemlidir. Kabuktan çok öz önemlidir. İnsan cevizi kabuğu için değil, içindeki öz için alır.” şeklinde konuştu.

“Kimsenin tedavi edemediği birini tedavi etmenin mesleki tatmini çok daha yüksektir”

Psikiyatrist tecrübesinde hep zor vakaları seçmeye çalıştığından bahseden Tarhan; “Mevlana’ya bütün zengin çocukları gidiyor ama Mevlana ne kadar sokakta kalmış, serseri gibi bilinen kişiler varsa onlarla ilgileniyor. Ona; ‘Sen düzgün adamlarla çalışsana, neden serserilerle çalışıyorsun, onlarla uğraşıyorsun?’ diye soruyorlar. Daha sonra Mevlana; ‘Bataklığa düşmüş olanları çıkarmak, şehirde yaşayanları ağaca çıkarmaktan daha önemlidir. Bu Allah’ın rızasına daha yakındır.’ diyor. Bu bana örnek olmuş bir hikâyedir. Psikiyatrist tecrübemde hep zor vakaları seçiyorum. Hiç kimsenin tedavi edemediği birisini uğraşıp tedavi edebilmenin tadı onun mesleki tatmini çok daha yüksektir.” dedi.

“Pandemi, dünyada misafir olduğumuzu herkese hatırlattı”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, insanları yanlıştan koruyanın hesap verebilirlik olduğunu söyledi. Tarhan; “Bu asrın insanın çok ihtiyacı vardır. Küresel bir mutsuzluk, psikiyatrik vakalarda da küresel bir artış var. %25 artış vardır. Pandemiden sonra ergen vakaları çok artı. Pandemi dünyada misafir olduğumuzu herkese hatırlattı. Mevlana’nın; ‘Bu dünyada yaşamıyoruz, bu dünyadan geçiyoruz.’ diye bir sözü vardır. Psikiyatride kullandığımız bir yöntem var. İnsanları yanlıştan koruyan iyi niyeti, vatanseverliği, dindarlığı değildir. İnsanları yanlıştan koruyan hesap verebilirliğidir. Kötüden, hatalardan koruyor. Hem vicdanına karşı hem Allah’a karşı koruyor.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Japonya proje yöneticisi Prof. Dr. Yasushi Tonaga’ya plaket takdiminde bulundu ve yaklaşık 1 saat süren ziyaret karşılıklı hediye takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen ve iki yıl aradan sonra bu yıl 39’unc
  • Üsküdar Üniversitesi, Türk Kızılay, Haydi Tut Elimi Derneği ve Gönüllülük Elçileri Sessiz İyilikler Platformu iş birliği ile “Akıldan Kalbe, Gönülden
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Mevlid’i Nebi Haftası Kapsamında Din Görevlileriyle buluştu.
  • Prof. Dr. Tarhan’ın yazısı Harvard Business Review’in En Çok Okunanları Arasında yerini aldı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı’yı ziyaret etti.
  • Randevu Al